Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Následující balíky budou ODSTRANĚNY:
alsa-base bluez gvfs gvfs-daemons initramfs-tools linux-image-3.2.0-4-amd64 nvidia-driver nvidia-glx nvidia-kernel-3.2.0-4-amd64 pm-utils powermgmt-base udev udisks2 xorg xserver-xorg xserver-xorg-core
xserver-xorg-input-all xserver-xorg-input-evdev xserver-xorg-input-mouse xserver-xorg-input-synaptics xserver-xorg-input-vmmouse xserver-xorg-input-wacom xserver-xorg-video-all xserver-xorg-video-ati
xserver-xorg-video-cirrus xserver-xorg-video-fbdev xserver-xorg-video-intel xserver-xorg-video-mach64 xserver-xorg-video-mga xserver-xorg-video-modesetting xserver-xorg-video-neomagic xserver-xorg-video-nouveau
xserver-xorg-video-nvidia xserver-xorg-video-openchrome xserver-xorg-video-qxl xserver-xorg-video-r128
xserver-xorg-video-radeon xserver-xorg-video-savage xserver-xorg-video-siliconmotion xserver-xorg-video-sisusb
xserver-xorg-video-tdfx xserver-xorg-video-trident xserver-xorg-video-vesa xserver-xorg-video-vmware
Následující NOVÉ balíky budou nainstalovány:
makedev
Z dob svých linuxových začátků si pamatuju, že se klávesnice nastavovala v souboru xorg.conf a seznam připojitelných zařízení byl definován v soboru fstab. xorg.conf v systému mám, byl vytvořen při instalaci nvidia ovladačů. Stejně tak mám v systému i fstab. Balíček makedev by měl měl řešit vytvoření souboru zařízeni v /dev, nastavení zařízení by mělo jít přes xorg.conf a fstab. Vynechal jsem ještě něco?
Gentoo se mi nikdy nepodařilo nainstalovatVždyť je to distribuce s nejlépe dokumentovanou instalací vůbec, navíc se při instalaci používají zcela základní nástroje, u kterých se prakticky nemá, co pokazit.
…Problém je v tom, že nevím přesně, čím tu odebranou komponentu, v tomto případě udev, nahradím.…Dev-nody jsou dulezita cast systemu a tady je celkem zakladni rada "pokud se v tom nevyznas, tak se do toho neser a pokud se v tom vyznas, tak se nemusis ptat". Cimz ti nechci brat chut do zivota, ale upozornit te ze tady si zahravas s vecmi ktery ti muzou opravdu rozesrat system tak ze uz ho nespravis, a na to zadny jednoduchy navod neexistuje. Jestli chces tyhle veci poznat, tak bych taky doporucil gentoo – ale necekej ze se z tebe stane systemovy guru pres noc… Nebo se na to proste vykasli – na udevu neni nic spatnyho (i kdyz se ted Lennartova banda usilovne snazi to zmenit
--no-install-recommends
pro apt-get, ale musi se psat pokazde. Nejlepsi je udelat si soubor treba /etc/apt/apt.conf.d/10local a do nej dat radky:
APT::Install-Recommends "0"; APT::Install-Suggests "0";
Tiskni
Sdílej: