V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Následující balíky budou ODSTRANĚNY:
alsa-base bluez gvfs gvfs-daemons initramfs-tools linux-image-3.2.0-4-amd64 nvidia-driver nvidia-glx nvidia-kernel-3.2.0-4-amd64 pm-utils powermgmt-base udev udisks2 xorg xserver-xorg xserver-xorg-core
xserver-xorg-input-all xserver-xorg-input-evdev xserver-xorg-input-mouse xserver-xorg-input-synaptics xserver-xorg-input-vmmouse xserver-xorg-input-wacom xserver-xorg-video-all xserver-xorg-video-ati
xserver-xorg-video-cirrus xserver-xorg-video-fbdev xserver-xorg-video-intel xserver-xorg-video-mach64 xserver-xorg-video-mga xserver-xorg-video-modesetting xserver-xorg-video-neomagic xserver-xorg-video-nouveau
xserver-xorg-video-nvidia xserver-xorg-video-openchrome xserver-xorg-video-qxl xserver-xorg-video-r128
xserver-xorg-video-radeon xserver-xorg-video-savage xserver-xorg-video-siliconmotion xserver-xorg-video-sisusb
xserver-xorg-video-tdfx xserver-xorg-video-trident xserver-xorg-video-vesa xserver-xorg-video-vmware
Následující NOVÉ balíky budou nainstalovány:
makedev
Z dob svých linuxových začátků si pamatuju, že se klávesnice nastavovala v souboru xorg.conf a seznam připojitelných zařízení byl definován v soboru fstab. xorg.conf v systému mám, byl vytvořen při instalaci nvidia ovladačů. Stejně tak mám v systému i fstab. Balíček makedev by měl měl řešit vytvoření souboru zařízeni v /dev, nastavení zařízení by mělo jít přes xorg.conf a fstab. Vynechal jsem ještě něco?
Gentoo se mi nikdy nepodařilo nainstalovatVždyť je to distribuce s nejlépe dokumentovanou instalací vůbec, navíc se při instalaci používají zcela základní nástroje, u kterých se prakticky nemá, co pokazit.
…Problém je v tom, že nevím přesně, čím tu odebranou komponentu, v tomto případě udev, nahradím.…Dev-nody jsou dulezita cast systemu a tady je celkem zakladni rada "pokud se v tom nevyznas, tak se do toho neser a pokud se v tom vyznas, tak se nemusis ptat". Cimz ti nechci brat chut do zivota, ale upozornit te ze tady si zahravas s vecmi ktery ti muzou opravdu rozesrat system tak ze uz ho nespravis, a na to zadny jednoduchy navod neexistuje. Jestli chces tyhle veci poznat, tak bych taky doporucil gentoo – ale necekej ze se z tebe stane systemovy guru pres noc… Nebo se na to proste vykasli – na udevu neni nic spatnyho (i kdyz se ted Lennartova banda usilovne snazi to zmenit
--no-install-recommends
pro apt-get, ale musi se psat pokazde. Nejlepsi je udelat si soubor treba /etc/apt/apt.conf.d/10local a do nej dat radky:
APT::Install-Recommends "0"; APT::Install-Suggests "0";
Tiskni
Sdílej: