Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravim,
1 program nepodporoval dost dobre ALSA a vlastne ani PulseAudio, tak som to instaloval veci a nastavoval to. Skusil som pod mojim uzivatelom (nie root) v pacmd spravit set-default-sink; nic ine v konfiguracii som nemenil.
Ako vysledok nejdu sluchatka, aj ked sa PulseAudio tvari, ze ich vidi (realne sa to stale prehrava na stlmeny vystup v notebooku, ktoremu ked v alsamixeri pridam, tak je to pocut - hlasitost je vysledkom kombinacie nastavenia hlasitosti "headphones" a output). Sluchatka by asi mali naozaj fungovat a su podporovane HW, lebo ked ich vytiahnem, tak ich PulseAudio zrusi z moznosti vyberu (pavucontrol).
Povodne to fungovalo tak, ze ked som zastrcil sluchatka, tak automaticky zacali fungovat tie. To by som chcel dosiahnut aj tu.
Co som skusal:
HW: Hewlett-Packard HP ProBook 4510s, zvukovka v dmesg je asi toto:
[ 1075.685972] input: HDA Intel Front Headphone as /devices/pci0000:00/0000:00:1b.0/sound/card0/input22
[ 1075.686128] input: HDA Intel Mic as /devices/pci0000:00/0000:00:1b.0/sound/card0/input21
Tiskni
Sdílej: