Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Děkuji za reakce... Říkal jsem si, že ještě zkusím hodit tu verzi na DVD, když dneska takové médium stojí pár korun.Hromada prázdných DVD se mi válí doma a už to hodně let nepoužívám. Praha.
Každý seriózní člověk musí označit tuto distribuci za nepoužitelnou.To jistě. Každý seriózní člověk, když se mu jednou něco nepovede, si musí najít viníka a jít vykřikovat do diskuzí, že je něco nepoužitelné. To je opravdu
Budu muset vypálit GParted a pak se podívat, jak na tom flashka vlastně je.Vzhledem k tomu, že manuál pro Mageiu zmiňuje mimo jiné i nejjednodušší způsob, jak nahrát iso image na flashu, tedy pomocí dd, které se o nějaké rozdělení na oddíly nezajíma a prostě zapíše data od začátku, je GParted vcelku irelevantní.
Osobně ji používám od verze 1 a v pohodě, instalace vždycky bez problémů.V tom příkadě zcela jistě děláš něco špatně ;).
apt-get, no to je hrůza. Tak složitá syntaxeKdyž si chceš smysluplně rýpnout, musíš na to mít, jinak ti to bude obratem vráceno.
apt-get install názevbalíkuTo je ale ukrutně složitá syntaxe. Na to potřebuješ nejmíň tři vysokoškolské diplomy :D.
Pred si vzdy jde udelat bootovatelnou flashku pomoci dd:
dd if=<Mageia4.iso> of=</dev/sdx>
A funguje to snad pro jakoukoliv distribuci. Ale bacha aby jste neprepsal HDD misto Flashky
A funguje to snad pro jakoukoliv distribuci.Pro jakoukoliv zatím ne, ale pro Mageia dle návodu ano.
Ne všechno na světě dle návodu funguje.You don't say.
Já jsem zkoušel dd copy u Mageia jako první věc, ale naběhnout z toho USB Mageia v žádném případě nechtěla. Chvilku se něco dělo ale pak konec, ticho po pěšině.Což je ovšem informace na hovno, že.
Ubuntu sice osobně nemám moc rád, ale díky profesionálnímu vývoji, výborné detekci hw a dalším skvělým vlastnostem nabíhá z USB vždy spolehlivě a navíc velmi rychle.Nejsem si jistý, zda na tyhle reklamní kecy tady ještě někdo skočí. Ubuntu je distribuce skoro jako každá jiná. V posledním roce nebo jak dlouho se od ostatních nejvíce liší tím, že má relativně velké problémy především v oblasti komunikace mezi vedením firmy potažmo vývojáři a širší komunitou, potažmo partnery a širokou veřejností. Toho si může nevšimnout jen ten, kdo se o dění vůbec nezajímá.
Bug je nahlášen už snad několik let, ale ne že by ho někdo řešil.Bývá zvykem místo planých řečí přiložit odkaz.
Nebudu se zahazovat tím, že bych speciálně pro Pavlixe nahrál na youtube video jak ta Mageia krásně NEFUNGUJE na žádném PC u nás v kanceláři,To skoro zní, jako by pavlixe něco takového zajímalo.
Bug je nahlášen už snad několik let, ale ne že by ho někdo řešil. V každé nové verzi Mageia je to stejné. Nebudu se zahazovat tím, že bych speciálně pro Pavlixe nahrál na youtube video jak ta Mageia krásně NEFUNGUJE na žádném PC u nás v kanceláři, přičemž každý je jiná značka, jiná konfigurace.Spis to vypada, ze asi je to problem mezi zidli a pocitacem. Proto, ze Mageia je stejna distribuce jako kazda jina, zavyjimkou experimetalni podpory UEFI. Instaloval jsem ji na hodne specificke hw, napriklad PXI system od National Intruments a funguje, tak jako i OpenSuse a Scientific Linux.
Také úlohu Live verzí nechápu.Live verze je nejrychlejší způsob jak rozběhnout plně funkční prostředí, dostat se na web, opravit stávající nebootovatelnou instalaci, rychle si rozběhat nějaký tool na stroji s windows nebo bez systému. Na chvilku si osahat neznámé grafické rozhraní. Udělat někomu rychlou předváděčku. Osahat si před instalací určitý stroj pomocí různých lspci, lshw, lsmod, lsusb. Věcí, na které se Live distribuce hodí je spousta. Ne vždy je výhodné začínat alokací místa na disku, což je často nebezpečná operace. Když se to hodí, nevidím důvod, proč ji nepoužít. Pokud funguje liveko souběžně jako instalátor, může člověk behem instalace stroj normálně používat.
Myslel jsem o i tak, že někdy se to hodí i "pro nabootovatelný systém".Tak to rozhodně.
dd
-čko je tam zmíněné 3× a uvedený soft. je první ze dvou posledních bodů a je napsáno, že je to pro herní konzole.
Tiskni
Sdílej: