Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
SSHD to samozrejme respektovat ma.Kam moje znalost sahá, tak zamykání hesla se dotýká jen pole heslo v /etc/shadow, a tudíž by takovéto tvrzení bylo potřeba něčím podložit. Navíc bych docela rád věděl, jak pak konkrétnímu uživateli nedovolit přihlášení heslem, ale jen SSH klíčem, nacož se v linuxových distribucích pokud vím odjakživa používalo právě zamykání hesla pomocí
passwd -l
.
Než něco začnete používat, bývá dobré si přečíst dokumentaci:
-l, --lock Lock the password of the named account. This option disables a password by changing it to a value which matches no possible encrypted value (it adds a ´!´ at the beginning of the password).
Ať to čtu, jak to čtu, není tam ani slovo o tom, že by tento příkaz zamykal uživatele. Píše se tam, že zamyká jeho heslo, a to tak, že změní jeho heslo (přesněji jeho hash) na hodnotu, která nemůže být hasnem žádného hesla.
Z toho mi vychází, že není absolutně žádný důvod předpokládat, že by tato operace měla zabránit přihlášení s takovou metodou autentizace, která se na ten hash vůbec nedívá. Pokud chcete uživateli zakázat přihlášení, proč raději třeba pomocí "chage -E
" nenastavíte datum vypršení účtu na včerejšek?
Mar 15 16:18:44 pocitac sshd[15000]: User xxx not allowed because account is locked
Dalsi veci je prenositelnost. Zatimco passwd -l
funguje jen na Linuxu, ale treba v BSD znamena neco jineho (a jestli si dobre pamatuji, tak v POSIXu neni), tak chage
je jen na nekterych distribucich Linuxu. A vzhledem k tomu, ze nevime, co dotycny pouziva (ano, vim, ze zminoval passwd -l a je to v sekci Linuxova poradna), neni asi vhodne na to spolehat.
OpenSSH naopak obvykle zamykani uctu (a nam je opravdu jedno, zda se jedna o uzivatele nebo program, takze argument o zamykani "uzivatele" je mimo misu) respektuje
…a příkaz, který tazatel použil, podle jeho vlastní manuálové stránky, žádné uzamčení účtu neprovádí. Zamyká heslo. To není slovíčkaření, protože v okamžiku, kdy se uživatel přihlašuje bez použití hesla, je tento rozdíl, jak je vidět, velmi podstatný.
neni asi vhodne na to spolehat.
Rozhodně je vhodnější spoléhat na zdokumentované chování existujících příkazů, než spoléhat na něco, co dokumentace nepopisuje a v některých verzích (viz níže) dokonce výslovně upozorňuje, že příkaz nedělá…
Obavam se, ze pisete jen svuj osobni nazor.Obávám se, že narozdíl od vás Michal ten názor podložil alespoň nějakou dokumentací, zatímco vy zatím vaříte z vody.
-l, --lock Lock the password of the named account. This option disables a password by changing it to a value which matches no possible encrypted value (it adds a ´!´ at the beginning of the password). Note that this does not disable the account. The user may still be able to login using another authentication token (e.g. an SSH key). To disable the account, administrators should use usermod --expiredate 1 (this set the account's expire date to Jan 2, 1970). Users with a locked password are not allowed to change their password.
s timto problemem jsem se jiz parkrat setkal. Na Linuxu je rozdil mezi zamcenim hesla uctu a zamcenim vlastniho uctu. V prvnim pripage ucet stale funguje, jen neni mozne pouzivat heslo - predpokladam, ze to je to, co se stalo Vam.
Viz.:chage -l foouser
Last password change : Jan 05, 2012
Password expires : never
Password inactive : never
Account expires : Jan 01, 2012
Minimum number of days between password change : 0
Maximum number of days between password change : 99999
Number of days of warning before password expires : 7
Jedna se o 'Account expires' vs 'Password expires' - pokud chcete zablokovat cely ucet, musite nastavit 'Account expires' do minulosti.
PS: Pripadne je take mozne zmenit shell uzivatele na /bin/false.
ssh -N testacct@linuxserver.cconn.info -L 2525:127.0.0.1:25připojí localhost port 2525 na serverový mailer. A může generovat spamy, kde jako odesílací stroj bude 127.0.0.1.
usermod -s /bin/false tvujuzivatel
/bin/false -c "prikaz"
S tim tunelovanim by to slo. Byly doby kdy ssh bylo pouze pro adminy, zatimco "normalni" uzivatele pouzivali ssl-telnet.
/bin/nologin
shelem (jako backuppc
) tak su -s /bin/bash backuppc
mě to nahodí do shelu ale ssh user@host "/bin/bash -i"
z jiného stroje ne.
ale i na spousteni prikazuNikoliv. Doporučuju to vyzkoušet.
Tiskni
Sdílej: