Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
Na PC s Opensuse 11.3 jsem pomoci postupu na http://www.swerdna.net.au/suseics.html nasdilel pripojeni k Internetu. Zatimco podle toho navodu se klient s WinXP k Internetu pripoji, jiny klient s Opensuse 13.1 (KDE) nikoliv. Webovy prohlizec hlasi Host not found. Ping hostujici IP jde, ping google.com: unknown host google.com. Co mi chybi nastavit?
Řešení dotazu:
DNS adresy mam nastavene podle sdilejiciho pc.No a dopingneš se na ně? Přeložíš u nich nějaké jméno? (dig @server abclinuxu.cz)
.local
.
Pokud zkusim ping DNS, tak to vraci jak mou, tak DNS IP.Tuhle větu bych doporučoval přeformulovat, nedává smysl.
Diky. Mysleno bylo, ze kdyz dam ping DNS server, tak Wireshark vypise pozadavek, tj. v Source moje IP a v Destination adresa DNS serveru. A nasleduje odpoved Source IP DNS serveru a Destination moje IP.V pořádku. Tedy je DNS server dostupný na ping. Dle předchozích zápisků lze usoudit, že je DNS server dostupný i na DNS dotaz pro abclinuxu, ale že ho lokální aplikace nepoužívají. Je potřeba zajistit, aby fungovalo: 1) dig @server abclinuxu.cz (to jsem pochopil, že funguje) 2) dig abclinuxu.cz (pokud to nefunguje, tak zkontrolovat obsah /etc/resolv.conf) 3) ping abclinuxu.cz (zde se jedná o první řádek pingu, kdy ping vypisuje resolvovanou IP adresu, nikoliv o průběh pingu samotného, test je víceméně ekvivalent předchozího testu) Paralelně s tím, můžeš testovat ping na známé cizí adresy typu info.nix.cz, 8.8.8.8 a další. V případě info.nix.cz si nejprve musíš zjistit IP adresu jinde, aby se ti do toho právě nepletly chyby DNS.
Pokud zadam do prohlizece nejakou web adreasu, tak Wireshark zadnou komunikaci nezaregistruje a prohlizec konstatuje uknown host.Co takhle offline mód prohlížeče, ať už ručně nebo automaticky spuštěný? Proxy nastavení v prohlížeči už se pokud vím řešilo. Případně ověřit, zda ten Wireshark používáš správně, tedy zda posloucháš na správném stroji na správném rozhraní. Pokud nevidíš nic, je třeba dostat se co nejblíže ke zdroji. Já osobně nepoužívám wireshark, ale 'tcpdump -vvni název-rozhraní'. Ten mám k dispozici na všech strojích včetně routerů a nezávisle na dostupnosti grafického rozhraní.
Tiskni
Sdílej: