Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Na PC s Opensuse 11.3 jsem pomoci postupu na http://www.swerdna.net.au/suseics.html nasdilel pripojeni k Internetu. Zatimco podle toho navodu se klient s WinXP k Internetu pripoji, jiny klient s Opensuse 13.1 (KDE) nikoliv. Webovy prohlizec hlasi Host not found. Ping hostujici IP jde, ping google.com: unknown host google.com. Co mi chybi nastavit?
Řešení dotazu:
DNS adresy mam nastavene podle sdilejiciho pc.No a dopingneš se na ně? Přeložíš u nich nějaké jméno? (dig @server abclinuxu.cz)
.local
.
Pokud zkusim ping DNS, tak to vraci jak mou, tak DNS IP.Tuhle větu bych doporučoval přeformulovat, nedává smysl.
Diky. Mysleno bylo, ze kdyz dam ping DNS server, tak Wireshark vypise pozadavek, tj. v Source moje IP a v Destination adresa DNS serveru. A nasleduje odpoved Source IP DNS serveru a Destination moje IP.V pořádku. Tedy je DNS server dostupný na ping. Dle předchozích zápisků lze usoudit, že je DNS server dostupný i na DNS dotaz pro abclinuxu, ale že ho lokální aplikace nepoužívají. Je potřeba zajistit, aby fungovalo: 1) dig @server abclinuxu.cz (to jsem pochopil, že funguje) 2) dig abclinuxu.cz (pokud to nefunguje, tak zkontrolovat obsah /etc/resolv.conf) 3) ping abclinuxu.cz (zde se jedná o první řádek pingu, kdy ping vypisuje resolvovanou IP adresu, nikoliv o průběh pingu samotného, test je víceméně ekvivalent předchozího testu) Paralelně s tím, můžeš testovat ping na známé cizí adresy typu info.nix.cz, 8.8.8.8 a další. V případě info.nix.cz si nejprve musíš zjistit IP adresu jinde, aby se ti do toho právě nepletly chyby DNS.
Pokud zadam do prohlizece nejakou web adreasu, tak Wireshark zadnou komunikaci nezaregistruje a prohlizec konstatuje uknown host.Co takhle offline mód prohlížeče, ať už ručně nebo automaticky spuštěný? Proxy nastavení v prohlížeči už se pokud vím řešilo. Případně ověřit, zda ten Wireshark používáš správně, tedy zda posloucháš na správném stroji na správném rozhraní. Pokud nevidíš nic, je třeba dostat se co nejblíže ke zdroji. Já osobně nepoužívám wireshark, ale 'tcpdump -vvni název-rozhraní'. Ten mám k dispozici na všech strojích včetně routerů a nezávisle na dostupnosti grafického rozhraní.
Tiskni
Sdílej: