Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Ahoj, potreboval bych postavit VPSku pro obcasne odesilani emailu (newsletteru). Protoze se bude vyuzivat skutecne jen k tomu a navic jen obcas, rad bych se vesel do co nejnizsiho tarifu. Zatim jsem si s emailovymi sluzbami na linuxu nehral, tak nevim, co potrebuji nainstalovat a co jiz je zbytecne, pripadne jake distro pro to zvolit - mam zkusenosti s debianem a ubuntu.
Predpokladam, ze by mi mel stacit postfix a nepotrebuju ani zadnou autentizaci, pokud se budu prihlasovat primo pres SSH. Jen jednou za mesic se prihlasim pres ssh a vlozim text emailu rucne + si na to udelam bash script, ktery mi bude sosat seznam prijemcu ze souboru a predavat jednotlive adresy postfixu, je tak?
Jak ale zabezpecit tu VPSku, aby mi ji nekdo nepouzil k rozesilani spamu? Musim nejak zakazat jakekoliv pripojeni, mimo SSH? (SMTP) Nebo je vse implicitne zakazano. Predpokladam, ze jeji IP bude spjata s domenou a to by mohl byt solidni prusvih (blacklisty apod.).
Diky za tipy,
P.
Urcite je, ale u toho se clovek nic nenauci. Navic tim davam dalsimu subjektu do ruky seznam svych prijemcu a to, co jim zasilam, coz se mi uplne nelibi. No a ve finale, zaplatim za to stejne, jako mne vyjde vlastni VPSka a trocha casu, navic se u toho zase neco naucim.
Ale uznavam, ze lepsi, nez se takto ptat bude, nastudovat si konfiguraci emailu od piky, neni to zase tak dlouhe cteni a tutorialu je na tohle tema hodne.
Spise bych tedy uvital tip na konkretni reseni, od nekoho, kdo to takto pouziva, abych se treba vyhnul slepym ulickam, nebo problemum se zneuzitim / pripadne minimalizoval mozne padani zprav do spamu. Jinak odhlasovani nebude problem udelat, pokud to budu sypat pres script, ktery mi do tela mejlu muze vlozit prijemce. O zbytek se postara PHP.
P.
ssmtp
), který jenom e-maily předá jinému poštovnímu serveru (třeba ISP), který se pak o rozeslání postará.
Když tam nahodíš Debian + Postfix, tak to i ve výchozím nastavení bude poměrně bezpečné. Pak bych jen přidal klasický firewall a nastavil SSH, aby se šlo přihlašovat jen klíči.
Jde spíš o to, abys ten výchozí bezpečný stav nenarušil nějakými svými zásahy – což může být i instalace nějakého líbivého webového klikátka pro rozesílání hromadných e-mailů – mohlo by být děravé a pak by tvůj server byl rájem pro spamery (přestože ten GNU/Linux a Postfix pod tím jsou bezpečné). Dal bych tam HTTP(S) Basic autentizaci – je nižší pravděpodobnost, že bude díra v Apachovi/Nginxu, než že bude v tom webovém klikátku – bez hesla se útočník k té aplikaci vůbec nedostane, ani k jejímu přihlašovacímu formuláři, protože ho zastaví už ta HTTP(S) Basic autentizace. Případně může webserver běžet jen na localhostu a můžeš k němu přistupovat přes SSH tunel.
Já jsem si na posílání hromadných e-mailů napsal desktopovou aplikaci.
Tiskni
Sdílej: