Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Ahoj, potreboval bych postavit VPSku pro obcasne odesilani emailu (newsletteru). Protoze se bude vyuzivat skutecne jen k tomu a navic jen obcas, rad bych se vesel do co nejnizsiho tarifu. Zatim jsem si s emailovymi sluzbami na linuxu nehral, tak nevim, co potrebuji nainstalovat a co jiz je zbytecne, pripadne jake distro pro to zvolit - mam zkusenosti s debianem a ubuntu.
Predpokladam, ze by mi mel stacit postfix a nepotrebuju ani zadnou autentizaci, pokud se budu prihlasovat primo pres SSH. Jen jednou za mesic se prihlasim pres ssh a vlozim text emailu rucne + si na to udelam bash script, ktery mi bude sosat seznam prijemcu ze souboru a predavat jednotlive adresy postfixu, je tak?
Jak ale zabezpecit tu VPSku, aby mi ji nekdo nepouzil k rozesilani spamu? Musim nejak zakazat jakekoliv pripojeni, mimo SSH? (SMTP) Nebo je vse implicitne zakazano. Predpokladam, ze jeji IP bude spjata s domenou a to by mohl byt solidni prusvih (blacklisty apod.).
Diky za tipy,
P.
Urcite je, ale u toho se clovek nic nenauci. Navic tim davam dalsimu subjektu do ruky seznam svych prijemcu a to, co jim zasilam, coz se mi uplne nelibi. No a ve finale, zaplatim za to stejne, jako mne vyjde vlastni VPSka a trocha casu, navic se u toho zase neco naucim.
Ale uznavam, ze lepsi, nez se takto ptat bude, nastudovat si konfiguraci emailu od piky, neni to zase tak dlouhe cteni a tutorialu je na tohle tema hodne.
Spise bych tedy uvital tip na konkretni reseni, od nekoho, kdo to takto pouziva, abych se treba vyhnul slepym ulickam, nebo problemum se zneuzitim / pripadne minimalizoval mozne padani zprav do spamu. Jinak odhlasovani nebude problem udelat, pokud to budu sypat pres script, ktery mi do tela mejlu muze vlozit prijemce. O zbytek se postara PHP.
P.
ssmtp
), který jenom e-maily předá jinému poštovnímu serveru (třeba ISP), který se pak o rozeslání postará.
Když tam nahodíš Debian + Postfix, tak to i ve výchozím nastavení bude poměrně bezpečné. Pak bych jen přidal klasický firewall a nastavil SSH, aby se šlo přihlašovat jen klíči.
Jde spíš o to, abys ten výchozí bezpečný stav nenarušil nějakými svými zásahy – což může být i instalace nějakého líbivého webového klikátka pro rozesílání hromadných e-mailů – mohlo by být děravé a pak by tvůj server byl rájem pro spamery (přestože ten GNU/Linux a Postfix pod tím jsou bezpečné). Dal bych tam HTTP(S) Basic autentizaci – je nižší pravděpodobnost, že bude díra v Apachovi/Nginxu, než že bude v tom webovém klikátku – bez hesla se útočník k té aplikaci vůbec nedostane, ani k jejímu přihlašovacímu formuláři, protože ho zastaví už ta HTTP(S) Basic autentizace. Případně může webserver běžet jen na localhostu a můžeš k němu přistupovat přes SSH tunel.
Já jsem si na posílání hromadných e-mailů napsal desktopovou aplikaci.
Tiskni
Sdílej: