3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
a z venčí se k němu nejde dostat (je to tak účelně)Přehodnotit účel.
A není lepší, aby data odesílal zálohovaný server, místo aby si je stahoval zálohovací server?
Raději to dělám takhle, protože zálohovat je často potřeba věci, které může číst jen root (nebo nějaký specifický uživatel) a představa, že by jeden server (zálohovací) měl rootovský přístup na všechny ostatní se mi nelíbí – stačí, že má kopie jejich dat (a ani to není ideální – zálohy je lepší šifrovat, což ale zase komplikuje inkrementální zálohy…).
Ten tvůj zálohovací server má veřejnou IP? Buď prostě pustíš ten rsync v opačném směru než u ostatních serverů, nebo si vytvoříš ten SSH tunel.
Raději to dělám takhle, protože zálohovat je často potřeba věci, které může číst jen root (nebo nějaký specifický uživatel) a představa, že by jeden server (zálohovací) měl rootovský přístup na všechny ostatní se mi nelíbíZatímco takhle mají všechny zálohované stroje rootovský přístup na zálohující - to je ještě lepší…
Akorát přijdeš o informaci, kdo je vlastníkem souborů – pokud ji potřebuješ, musíš si ji uložit někam bokem.Máš na to nějaké řešení? Rád bych to tak používal.
Případně zatarovat.Tím přijdu o výhodu inkrementálního on-the-fly přenosu, případně snadno rotovatelné snapshoty (rdiff-backup).
man rsync:
--fake-super
When this option is enabled, rsync simulates super-user activities by saving/restoring the privileged attributes via special extended attributes that are attached to each file (as needed). This includes the file’s owner and group (if it is not the default), the file’s device info (device & special files are created as empty text files), and any permission bits that we won’t allow to be set on the real file (e.g. the real file gets u-s,g-s,o-t for safety) or that would limit the owner’s access (since the real super-user can always access/change a file, the files we create can always be accessed/changed by the creating user). This option also handles ACLs (if --acls was specified) and non-user extended attributes (if --xattrs was specified).
This is a good way to backup data without using a super-user, and to store ACLs from incompatible systems.
To právě nemají – zakládám pro každý zálohovaný stroj zvláštního uživatele, takže je to oddělené. Akorát přijdeš o informaci, kdo je vlastníkem souborů – pokud ji potřebuješ, musíš si ji uložit někam bokem. Další možnost by byla vytvořit pro každý zálohovaný server LXC virtuál a v něm by měl každý svého roota, ale takhle daleko jsem to zatím nedotáhnul. Případně zatarovat.
Tiskni
Sdílej: