Standard Matter (Wikipedie, GitHub), původně Project Connected Home over IP (CHIP), pro propojení IoT a domácí automatizaci byl vydán ve verzi 1.4.
Fedora Linux je aktuálně k dispozici v 5 edicích: Workstation, Server, IoT, Cloud a CoreOS. Pro desktopové nasazení je určena edice Workstation, což je prostředí GNOME. Vývojářům a uživatelům KDE Plasma se dlouhodobě nelíbí, že jejich prostředí je schováno mezi spiny, tj. alternativními desktopy. Prosadili si, že s následující verzí Fedora Linuxu KDE Plasma povýší ze spinu na edici a bude tak na úrovni Workstation.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-6 Focal, tj. šesté stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Byla vydána nová verze 8.0 (𝕏) frameworku pro vývoj webových aplikací Ruby on Rails (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu, v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Byla vydána verze R14.1.3 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Dnes v 17:00 má na YouTube online premiéru krátký film Project Gold od Blender Studia představující možnosti rozšíření Blenderu pro "malířský vzhled".
Byl představen oficiální Raspberry Pi USB 3 Hub. Cena je 12 dolarů.
Na YouTube byly zveřejněny sestříhané videozáznamy přednášek z letošního OpenAltu. Dostupné jsou také přímo z programu po kliknutí na přednášku.
Co přesně se děje, když se pomocí curlu připojujeme ke google.com? Proč to psát do terminálu, když si to můžeme pustit jako videoklip curl -v https://google.com na YouTube. 😂
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.11.
A není lepší, aby data odesílal zálohovaný server, místo aby si je stahoval zálohovací server?
Raději to dělám takhle, protože zálohovat je často potřeba věci, které může číst jen root (nebo nějaký specifický uživatel) a představa, že by jeden server (zálohovací) měl rootovský přístup na všechny ostatní se mi nelíbí – stačí, že má kopie jejich dat (a ani to není ideální – zálohy je lepší šifrovat, což ale zase komplikuje inkrementální zálohy…).
Ten tvůj zálohovací server má veřejnou IP? Buď prostě pustíš ten rsync v opačném směru než u ostatních serverů, nebo si vytvoříš ten SSH tunel.
Raději to dělám takhle, protože zálohovat je často potřeba věci, které může číst jen root (nebo nějaký specifický uživatel) a představa, že by jeden server (zálohovací) měl rootovský přístup na všechny ostatní se mi nelíbíZatímco takhle mají všechny zálohované stroje rootovský přístup na zálohující - to je ještě lepší…
Akorát přijdeš o informaci, kdo je vlastníkem souborů – pokud ji potřebuješ, musíš si ji uložit někam bokem.Máš na to nějaké řešení? Rád bych to tak používal.
Případně zatarovat.Tím přijdu o výhodu inkrementálního on-the-fly přenosu, případně snadno rotovatelné snapshoty (rdiff-backup).
man rsync:
--fake-super
When this option is enabled, rsync simulates super-user activities by saving/restoring the privileged attributes via special extended attributes that are attached to each file (as needed). This includes the file’s owner and group (if it is not the default), the file’s device info (device & special files are created as empty text files), and any permission bits that we won’t allow to be set on the real file (e.g. the real file gets u-s,g-s,o-t for safety) or that would limit the owner’s access (since the real super-user can always access/change a file, the files we create can always be accessed/changed by the creating user). This option also handles ACLs (if --acls was specified) and non-user extended attributes (if --xattrs was specified).
This is a good way to backup data without using a super-user, and to store ACLs from incompatible systems.
To právě nemají – zakládám pro každý zálohovaný stroj zvláštního uživatele, takže je to oddělené. Akorát přijdeš o informaci, kdo je vlastníkem souborů – pokud ji potřebuješ, musíš si ji uložit někam bokem. Další možnost by byla vytvořit pro každý zálohovaný server LXC virtuál a v něm by měl každý svého roota, ale takhle daleko jsem to zatím nedotáhnul. Případně zatarovat.
Tiskni Sdílej: