Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
a z venčí se k němu nejde dostat (je to tak účelně)Přehodnotit účel.
A není lepší, aby data odesílal zálohovaný server, místo aby si je stahoval zálohovací server?
Raději to dělám takhle, protože zálohovat je často potřeba věci, které může číst jen root (nebo nějaký specifický uživatel) a představa, že by jeden server (zálohovací) měl rootovský přístup na všechny ostatní se mi nelíbí – stačí, že má kopie jejich dat (a ani to není ideální – zálohy je lepší šifrovat, což ale zase komplikuje inkrementální zálohy…).
Ten tvůj zálohovací server má veřejnou IP? Buď prostě pustíš ten rsync v opačném směru než u ostatních serverů, nebo si vytvoříš ten SSH tunel.
Raději to dělám takhle, protože zálohovat je často potřeba věci, které může číst jen root (nebo nějaký specifický uživatel) a představa, že by jeden server (zálohovací) měl rootovský přístup na všechny ostatní se mi nelíbíZatímco takhle mají všechny zálohované stroje rootovský přístup na zálohující - to je ještě lepší…
Akorát přijdeš o informaci, kdo je vlastníkem souborů – pokud ji potřebuješ, musíš si ji uložit někam bokem.Máš na to nějaké řešení? Rád bych to tak používal.
Případně zatarovat.Tím přijdu o výhodu inkrementálního on-the-fly přenosu, případně snadno rotovatelné snapshoty (rdiff-backup).
man rsync:
--fake-super
When this option is enabled, rsync simulates super-user activities by saving/restoring the privileged attributes via special extended attributes that are attached to each file (as needed). This includes the file’s owner and group (if it is not the default), the file’s device info (device & special files are created as empty text files), and any permission bits that we won’t allow to be set on the real file (e.g. the real file gets u-s,g-s,o-t for safety) or that would limit the owner’s access (since the real super-user can always access/change a file, the files we create can always be accessed/changed by the creating user). This option also handles ACLs (if --acls was specified) and non-user extended attributes (if --xattrs was specified).
This is a good way to backup data without using a super-user, and to store ACLs from incompatible systems.
To právě nemají – zakládám pro každý zálohovaný stroj zvláštního uživatele, takže je to oddělené. Akorát přijdeš o informaci, kdo je vlastníkem souborů – pokud ji potřebuješ, musíš si ji uložit někam bokem. Další možnost by byla vytvořit pro každý zálohovaný server LXC virtuál a v něm by měl každý svého roota, ale takhle daleko jsem to zatím nedotáhnul. Případně zatarovat.
Tiskni
Sdílej: