Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
a z venčí se k němu nejde dostat (je to tak účelně)Přehodnotit účel.
A není lepší, aby data odesílal zálohovaný server, místo aby si je stahoval zálohovací server?
Raději to dělám takhle, protože zálohovat je často potřeba věci, které může číst jen root (nebo nějaký specifický uživatel) a představa, že by jeden server (zálohovací) měl rootovský přístup na všechny ostatní se mi nelíbí – stačí, že má kopie jejich dat (a ani to není ideální – zálohy je lepší šifrovat, což ale zase komplikuje inkrementální zálohy…).
Ten tvůj zálohovací server má veřejnou IP? Buď prostě pustíš ten rsync v opačném směru než u ostatních serverů, nebo si vytvoříš ten SSH tunel.
Raději to dělám takhle, protože zálohovat je často potřeba věci, které může číst jen root (nebo nějaký specifický uživatel) a představa, že by jeden server (zálohovací) měl rootovský přístup na všechny ostatní se mi nelíbíZatímco takhle mají všechny zálohované stroje rootovský přístup na zálohující - to je ještě lepší…
Akorát přijdeš o informaci, kdo je vlastníkem souborů – pokud ji potřebuješ, musíš si ji uložit někam bokem.Máš na to nějaké řešení? Rád bych to tak používal.
Případně zatarovat.Tím přijdu o výhodu inkrementálního on-the-fly přenosu, případně snadno rotovatelné snapshoty (rdiff-backup).
man rsync:
--fake-super
When this option is enabled, rsync simulates super-user activities by saving/restoring the privileged attributes via special extended attributes that are attached to each file (as needed). This includes the file’s owner and group (if it is not the default), the file’s device info (device & special files are created as empty text files), and any permission bits that we won’t allow to be set on the real file (e.g. the real file gets u-s,g-s,o-t for safety) or that would limit the owner’s access (since the real super-user can always access/change a file, the files we create can always be accessed/changed by the creating user). This option also handles ACLs (if --acls was specified) and non-user extended attributes (if --xattrs was specified).
This is a good way to backup data without using a super-user, and to store ACLs from incompatible systems.
To právě nemají – zakládám pro každý zálohovaný stroj zvláštního uživatele, takže je to oddělené. Akorát přijdeš o informaci, kdo je vlastníkem souborů – pokud ji potřebuješ, musíš si ji uložit někam bokem. Další možnost by byla vytvořit pro každý zálohovaný server LXC virtuál a v něm by měl každý svého roota, ale takhle daleko jsem to zatím nedotáhnul. Případně zatarovat.
Tiskni
Sdílej: