Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj, mam v siti klasicky SAMBA share (na ubuntu) a ownCLOUD. Na ownCLOUDU se mi libi, ze se dostanu k jeho datum pres web rozhrani prakticky odkudkoliv, bez nutnosti pripojovani se k VPN apod. Libi se mi to jako reseni pro archiv hudby, videi, fotek, apod. Na sambe se mi zase libi, ze se da jednoduse pouzivat ve windows jako disk, da se primo streamovat filmy, bez nutnosti jej cely nejdrive zkopirovat, apod. Prijde mi, ze ve windows se se sambou mnohem lepe pracuje (mam WIN jako desktop)
Existuje reseni, ktere sjednocuje vyhody tech dvou systemu? SAMBA mi vyhovuje, ale potreboval bych k ni pristupovat i pres web - asi webdav? Dela se nejaka nadstavba, nejake klikatko, ktere skutecne funguje?
ownCLOUD umi namapovat SAMBA share jako slozku, ale chodi to dost bidne a nerad bych si experimentovanim (nez to bude fungovat) poskodil soubory na sambe.
Jde mi hlavne o to, mit sifrovany pristup k souborum bez nutnosti pripojovat VPNku. ownCLOUD je v tomhle dokonaly, ale ten sambashare mu dela problemy. Jeste jsem premyslel, namountovat klasicky sambu do slozky kde ma owncloud data. Jenomze se bojim, jak se na to bude owncloud tvarit a nerad bych si poskodil / smazal data.
Diky za tipy,
Petr
mount
ovat jeden adresář do druhého: mount -o bind /adresář/odkud /adresář/kam
No to je presne to, co by se mi libilo, protoze bych mohl mit data dale na NASu (je to jina fyzicka masina s UBUNTU server a tremi disky) no a pristupovat k nim v lokalni siti pres SAMBA share a z internetu pres owncloud. Libi se mi moznost jednoduse poslat odkaz na data pres IM nebo email, apod. Navic ma ownCLOUD zabudovany slusny prohlizec fotek.
Jde jen o to, ze funkce, ktera umoznuje pripojit SAMBA share je nejaka zabugovana a nevim, jak se bude owncloud tvarit, kdyz mu takhle podstrcim do jeho "filesystemu" cizi slozku. Mate s tim nekdo zkusenosti? Asi vlozim dotaz jeste primo na forum OC.
ale chodi to dost bidnemuze byt spatne nastaven web server na kterem to bezi.. Zkontroloval bych log..
V logu nejakej binec je, to jo... Ale jde o to, ze treba prvni tri urovne sambashare to normalne najde a pak dalsi ukazuje, ze jsou prazdne. Nebo, objevi se mi soubory - hudebni, ale kdyz je chci pustit ve vestavenem prehravaci hudby, tak s nimi neumi pracovat.
To jsou takove veci, ktere docela nastvou a vzbudi pochybnosti. Proto bych byl radsi, kdyby ten share vnimal OC jako svou vlastni slozku, ale nerad bych, aby zase nejaka jina chytra funkce prisla na to, ze se tam ta slozka ocitla z niceho nic, ze pro ni neni zaznam v databazi a treba ji smazala, nebo nejak narusila.
Nevim proste, jak OC s temi soubory pracuje, protoze je tam i nejake verzovani a moznost obnovit smazany soubor, apod.
na ten sslbridge jsem narazil, ale odradilo mne datum 2006, tak jsem si rikal, ze to bude derave jak emental. Nevim, zda je to nejak aktualizovane a vyvijene...?
Jinak zatim jsem se k tomu nedostal, ale zkusim ten mount SMB do owncloudu. Maximalne mi totiz vyhovuje, ze to ma nejen web ksicht, ale soucasne i pristup pres webdav skze SSL. Jde o to, ze kdyz chci neco otevrit na mobilu, tak nemusim pripojovat VPNku, ale muzu primo otevrit pres FileExplorer ten ucet na webdavu a vim, ze je to sifrovane spojeni - muzu tak cinit i v openwifi apod.
Pokud bych pouzival JEN webove rozhrani, bez webdavu, tak to uziju zase jenom na notebooku. Takze primarne se budu snazit rozchodit ten owncloud a kdyz neuspeju, budu zkouset ty webove rozhrani a na mobilu mi nezbyde nic jineho nez VPNka a klasicka samba.
Jde mi proste o to, mit uloziste, na ktere se dostanu pokud mozno co nejbezpecneji a co nejjednoduseji ze vsech svych zarizeni
Tiskni
Sdílej: