Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Který souborový systém je dle vašich zkušeností více odolný vůči nekorektnímu odpojování - ext4 nebo XFS? Zatím používám ext4 a bez problému. XFS jsem zkoušel před x lety a velice rychle se tam něco pokazilo - konkrétně po opravě fs docházelo ke ztrátám souborů (i těch které nebyly zrovna otevřeny). Na ext3/4 se mi to stalo jen občas, ale vždy kvůli špatnému HW.
Nekorektním odpojováním myslím to, že někdo daný počítač 3-4x denně násilně vypne. Vzhledem k tomu, že XFS má být defaultem v rhel 7 (tj. asi i v centos), tak by mě zajímalo, zda by takové zacházení ustál či je lepší ext4.
Řešení dotazu:
Neviem aký zavadzač tam ale na grube je možné posunuť default boot položku v /etc/default/grub
.
Nejde o reset, ale o tlačítko napájení. Něčím se ty počítače zapínat musejí a zakázat vypnutí PC dlouhým držením napájecího tlačítka je nesmysl - občas se prostě něco kousne a rozhodně je pro HW zdravější vypnutí dlouhým držením napájecího tlačítka než vytáhnutím napájecího kabelu (alespoň co jsem se dočetl).
A posunovat pořadí grub menu je něco, co by sice pomohlo linuxu, ale ne windowsu. Pak by zase nastala situace, kdy při nabíhání windows to někdo násilím vypne (když chce do linuxu) a windows se z toho šoku narozdíl od linuxu s ext4 kolikrát nevzpamatují (potvrzeno z praxe).
Zkušenost ukazuje, že spousta otázek je položena špatně.Jo-jo to už »Hlubina myšlení« na přímou otázku, znala přesnou odpověď, ale zpochybnila otázku…
Navíc i nás bývalý prezident odpovídal novinářům: "Ale vaše otázka je položena úplně, ale úplně špatně."Zkušenost ukazuje, že spousta otázek je položena špatně.Jo-jo to už »Hlubina myšlení« na přímou otázku, znala přesnou odpověď, ale zpochybnila otázku…
Podľa mňa by bola schodnejšia cesta dať všetko na ro až po koniec rcX.d a potom dať potrebné časti na rw režim. Alebo upraviť aby /home bolo mountované až po logine.
Urobiť skript na mount počas ro módu do tmpfs a potom po pripojení do rw prekopirovať na správne miesto a možno reštartovať rsyslog s iným config súborom.
Tiskni
Sdílej: