OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Který souborový systém je dle vašich zkušeností více odolný vůči nekorektnímu odpojování - ext4 nebo XFS? Zatím používám ext4 a bez problému. XFS jsem zkoušel před x lety a velice rychle se tam něco pokazilo - konkrétně po opravě fs docházelo ke ztrátám souborů (i těch které nebyly zrovna otevřeny). Na ext3/4 se mi to stalo jen občas, ale vždy kvůli špatnému HW.
Nekorektním odpojováním myslím to, že někdo daný počítač 3-4x denně násilně vypne. Vzhledem k tomu, že XFS má být defaultem v rhel 7 (tj. asi i v centos), tak by mě zajímalo, zda by takové zacházení ustál či je lepší ext4.
Řešení dotazu:
Neviem aký zavadzač tam ale na grube je možné posunuť default boot položku v /etc/default/grub
.
Nejde o reset, ale o tlačítko napájení. Něčím se ty počítače zapínat musejí a zakázat vypnutí PC dlouhým držením napájecího tlačítka je nesmysl - občas se prostě něco kousne a rozhodně je pro HW zdravější vypnutí dlouhým držením napájecího tlačítka než vytáhnutím napájecího kabelu (alespoň co jsem se dočetl).
A posunovat pořadí grub menu je něco, co by sice pomohlo linuxu, ale ne windowsu. Pak by zase nastala situace, kdy při nabíhání windows to někdo násilím vypne (když chce do linuxu) a windows se z toho šoku narozdíl od linuxu s ext4 kolikrát nevzpamatují (potvrzeno z praxe).
Zkušenost ukazuje, že spousta otázek je položena špatně.Jo-jo to už »Hlubina myšlení« na přímou otázku, znala přesnou odpověď, ale zpochybnila otázku…
Navíc i nás bývalý prezident odpovídal novinářům: "Ale vaše otázka je položena úplně, ale úplně špatně."Zkušenost ukazuje, že spousta otázek je položena špatně.Jo-jo to už »Hlubina myšlení« na přímou otázku, znala přesnou odpověď, ale zpochybnila otázku…
Podľa mňa by bola schodnejšia cesta dať všetko na ro až po koniec rcX.d a potom dať potrebné časti na rw režim. Alebo upraviť aby /home bolo mountované až po logine.
Urobiť skript na mount počas ro módu do tmpfs a potom po pripojení do rw prekopirovať na správne miesto a možno reštartovať rsyslog s iným config súborom.
Tiskni
Sdílej: