Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
v ISC DHCP serveri je uvedeny zapis do verzie 3.1 jediny mozny na to, aby ste zabezpecili exkluzivitu statickych adries, ktore by inak boli v dynamickych rozsahoch. k dispozicii su dalsie moznosti:
ak by ste ostali pri koncepte jedenej velkej dynamickej range a v ramci nej by ste pridelovali aj staticke zaznamy pre zvolene hosty, tak ono to naozaj nebude fungovat formou rezervacie (ale sposobom first come, first server) a zvycajne je to doplnene aj vystrahou v logu: "dhcpd: Dynamic and static leases present for X.X.X.X".
Chcel som tu este spomenut pouzitie featury "ping-check" ktoru DHCP moze po aktivovani pouzit na overenie pouzivania IP adresy, ktoru sa chysta dhcpd ponuknut, avsak tento problem to neriesi, lebo IP adresa zo statickeho zaznamu moze byt skvor pridelena dynamickemu klientovi ako zamyslajucemu statickemu a nasledne taky ping-check (pri naslednej DHCP ziadosti statickeho klienta) by uz bol fakt asi k nicomu.
Rozsah je celkem plný těžko bych udělal nějakou souvislou část, kam bych dal tyhle rezervace, ale vyloučil bych to z přidělování DHCP.1.1 - 1.49 a 1.201 - 254 jsou adresy pro zařízení, servery, switche, AP, tiskárny, vstupní terminály, čtečky karet... Problém je s PC/NB, která neběží neustále. Je to třeba PC na speciální skenování, který si zapnout v 10:00 a pak koliduje s IP se zařízením třeba telefonem, kterým se někdo připojil na wifinu v 9:00 po příchodu do práce. Zatím tedy vidím jen dvě řešení, děrovat rozsah.
range 192.168.1.50 192.168.1.116 range 192.168.1.118 192.168.1.136 range 192.168.1.138 192.168.1.145 range 192.168.1.147 192.168.1.199Nebo si ukousnout část rozsahu u mne třeba 1.180 - 1.199 a naházet si do něho rezervace. To bohužel, ale způsobí změnu IP adresy a se kterou jsou spojené návaznosti na další aplikace, pro které vlastně tu rezervaci vytvářím. To druhé je čistí, ale bude to pracnější.
jednoznacne najlepsie a najjednoduchsie riesenie
Protože jak to začnete flikovat, a neuděláte si globální koncept do budoucna, tak se s tím budete prát při každé drobné změně.Globální koncept existuje, ale já nejsem jeho pánem. Musím si vystačit s jedním rozsahem, který nám přidělí po zažádání při otevření nové lokace. Každá pobočka jeden rozsah. Nechci/nemůžu dělit na více subnetů. Já bych prostě chtěl udělat rezervaci na IP adresu a aby tu IP nic nedostalo jen to zařízení s rezervací. Dle odpovědí to na ISC DHCP nelze. Nešlo by to přes nějakého jiného daemona, nemá s tím někdo zkušenosti?
To bohužel, ale způsobí změnu IP adresy a se kterou jsou spojené návaznosti na další aplikace, pro které vlastně tu rezervaci vytvářím.V tom pripade odporucam raz a navzdy urobit odpovedajucu upravu tak, aby ste ten staticky rozsah implementovali a budete mat svaty pokoj aj dobuducna. Druhou vecou s tymto suvisiacou by bolo pouzivanie domenovych mien miesto IPciek na userskych PC, co pri pripadnej zmene IPcky zariadenia znamena v konecnom dosledku len zmenu mapovania DNS->IP na jednom centralnom mieste bez toho aby to ovplyvnilo userov.
Tiskni
Sdílej: