OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
v ISC DHCP serveri je uvedeny zapis do verzie 3.1 jediny mozny na to, aby ste zabezpecili exkluzivitu statickych adries, ktore by inak boli v dynamickych rozsahoch. k dispozicii su dalsie moznosti:
ak by ste ostali pri koncepte jedenej velkej dynamickej range a v ramci nej by ste pridelovali aj staticke zaznamy pre zvolene hosty, tak ono to naozaj nebude fungovat formou rezervacie (ale sposobom first come, first server) a zvycajne je to doplnene aj vystrahou v logu: "dhcpd: Dynamic and static leases present for X.X.X.X".
Chcel som tu este spomenut pouzitie featury "ping-check" ktoru DHCP moze po aktivovani pouzit na overenie pouzivania IP adresy, ktoru sa chysta dhcpd ponuknut, avsak tento problem to neriesi, lebo IP adresa zo statickeho zaznamu moze byt skvor pridelena dynamickemu klientovi ako zamyslajucemu statickemu a nasledne taky ping-check (pri naslednej DHCP ziadosti statickeho klienta) by uz bol fakt asi k nicomu.
Rozsah je celkem plný těžko bych udělal nějakou souvislou část, kam bych dal tyhle rezervace, ale vyloučil bych to z přidělování DHCP.1.1 - 1.49 a 1.201 - 254 jsou adresy pro zařízení, servery, switche, AP, tiskárny, vstupní terminály, čtečky karet... Problém je s PC/NB, která neběží neustále. Je to třeba PC na speciální skenování, který si zapnout v 10:00 a pak koliduje s IP se zařízením třeba telefonem, kterým se někdo připojil na wifinu v 9:00 po příchodu do práce. Zatím tedy vidím jen dvě řešení, děrovat rozsah.
range 192.168.1.50 192.168.1.116 range 192.168.1.118 192.168.1.136 range 192.168.1.138 192.168.1.145 range 192.168.1.147 192.168.1.199Nebo si ukousnout část rozsahu u mne třeba 1.180 - 1.199 a naházet si do něho rezervace. To bohužel, ale způsobí změnu IP adresy a se kterou jsou spojené návaznosti na další aplikace, pro které vlastně tu rezervaci vytvářím. To druhé je čistí, ale bude to pracnější.
jednoznacne najlepsie a najjednoduchsie riesenie
Protože jak to začnete flikovat, a neuděláte si globální koncept do budoucna, tak se s tím budete prát při každé drobné změně.Globální koncept existuje, ale já nejsem jeho pánem. Musím si vystačit s jedním rozsahem, který nám přidělí po zažádání při otevření nové lokace. Každá pobočka jeden rozsah. Nechci/nemůžu dělit na více subnetů. Já bych prostě chtěl udělat rezervaci na IP adresu a aby tu IP nic nedostalo jen to zařízení s rezervací. Dle odpovědí to na ISC DHCP nelze. Nešlo by to přes nějakého jiného daemona, nemá s tím někdo zkušenosti?
To bohužel, ale způsobí změnu IP adresy a se kterou jsou spojené návaznosti na další aplikace, pro které vlastně tu rezervaci vytvářím.V tom pripade odporucam raz a navzdy urobit odpovedajucu upravu tak, aby ste ten staticky rozsah implementovali a budete mat svaty pokoj aj dobuducna. Druhou vecou s tymto suvisiacou by bolo pouzivanie domenovych mien miesto IPciek na userskych PC, co pri pripadnej zmene IPcky zariadenia znamena v konecnom dosledku len zmenu mapovania DNS->IP na jednom centralnom mieste bez toho aby to ovplyvnilo userov.
Tiskni
Sdílej: