Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
ps aux | kdedma spravny vystup, napr.
blizzard 4863 0.0 0.0 10520 924 pts/2 S+ 23:02 0:00 grep --color=auto kded. Na 1 PC vsak po pridani dalsieho
grep
, napr. prikazom
ps aux | grep kded | grep kdeinit
je vystup prazdny, na druhom spravny.
Nie som (zatial? :) ) tak hlboko v Linuxovych systemoch, aby som vedel, kde vobec zacat tento problem riesit. Dotazy do sudruha Gooogela v style "double pipe not working" apod. nenasli asi nic relevantne, resp. nepodarilo sa mi najst podobny problem, preto prosim o pomoc tu.
ps aux
prostě není.
Pokud má obsahovat buď "kded" nebo "kdeinit", pak můžeš zkusit
ps aux |grep -E "kded|kdeinit"
ps aux | grep k[d]eda problém, který neexistuje, nebude ani vidět.
kded4
asi tak 1x za den (s KDE iny vaznejsi problem nemam).
Tentokrat sa mi vsak zjavne kded4
niekedy spusti bez kdeinit4
(co uplne nechapem) a z toho vznikla tato situacia, problem je teda vyrieseny (prinajhorsom login-logoff) alebo vobec neexistuje :)
Dakujem za odpovede, cosi som sa znova naucil.
ps
(prohledáváš procesy), můžeš a často zachytíš sám sem tedy ten proces, kterým prohledáváš.
Pokud nahradíš:
ps -ef | grep nejakytextza
ps -ef | grep n[e]jakytexttak už si nezachytíš sám sebe, protože hranaté závorky znamenají výčet povolených znaků a pokud je mezi nimi jen jeden znak, tak je to pro grep jako by tam nebyly, ale v procesech jsou vidět i ty závorky, což neodpovídá hledanému textu, takže najdeš opravdu jen to co jsi hledal a ne sám sebe.
Místo podobných triků bych spíš doporučil
ps -fC name
protože na rozdíl od grepování výstupu udělá to, co tazatel (s největší pravděpodobností) opravdu chce. Tedy najde instance určitého programu, ne všechno, co má name jako substring jména nebo parametru.
ps -ef | grep -e 'socket://192\.168\.[0-9]\{1,3\}\.[0-9]\{1,3\}:9100' | sed …
Tiskni
Sdílej: