Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Xfbdev fdisk killall pivot_root sync [ fgrep klogd poweroff sysctl [[ find ln printf syslogd ar free logger ps tail ash freeramdisk login pwd tar basename fsck.minix logread rdate tee bunzip2 gdk-pixbuf-query-loaders losetup readlink test busybox getopt ls realpath top bzcat getsplash lsmod reboot touch cat getty makedevs renice true chgrp grep md5sum reset tty chmod groups mdev rm udhcpc chown gtk-query-immodules-2.0 mesg rmdir umount chroot gunzip mkdir rmmod uname clear gzip mkfifo route uptime cp halt mkfs.minix run-parts usleep date head mknod scartd utelnetd dd hexdump mkswap scp uufilter df hostname modprobe sed vi dhcp_tokens hwclock more seq wc dircolors ifconfig mount setup_opch_loader wget dirname indicators mozilla.sh sh which dmesg indicators.sh mv sleep whoami du init netstat ssh-keygen wmn echo insmod nice sshd xargs egrep ip nslookup start-stop-daemon xev env ipcrm pango-querymodules stty xkbd expr ipcs passwd swapoff xmodmap false iptvdem pidof swapon xmodmap.def fbset key_listener ping switch_leds xpilot fdflush kill pipe_progress switch_root zcat
chmod a+x /usr/sbin/nmbd
chmod a+x /usr/sbin/smbd
chmod a+x /usr/sbin/startsmb.sh
chmod a+x /usr/sbin/stopsmb.sh
a zkusil spustit
192.168.1.51 icanV /etc je ještě soubor smb.conf ve kterém se nastaví, co má samba sdílet a s jakými parametry. Všechny moduly v příloze se musí insmodovat, všechny sice nutné nejsou, ale když už, tak už. - pouze byly vytvořeny speciálně pro naši verzi, takže do vaší verze si musíte vytvořit vlastní pokud se tyto nechytnou Samba se zapíná příkazem /usr/sbin/startsmb.sh Pokud nám Samba nenabíhá a nevíme proč, tak možná bude odpověď v logu Samby. Ty zapisuje sem: /var/log.nmb /var/log.smb /tmp/smb.log
Tiskni
Sdílej: