Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
PGFPlots je standardní knihovna dostupná LaTeXu (resp. v každé Texlive distribuci). Používá vektorovou kreslicí knihovnu TiKZ/PGF, další ze standardních knihoven pro LaTeX, k tvorbě vektorových grafů typograficky korektním způsobem, se správnými fonty atd. Navíc lze v grafiku psanou v LaTeXu taky „externalizovat“, tj. sázet obrázky a grafy odděleně od hlavního dokumentu a uchovávat je předpřipravené v PDF nebo PS souborech (z nichž je lze snadno převést do jiných vektorových formátů nebo klidně do bitmapového PNG, kdyby to někdo potřeboval). Zásadní výhoda knihovny TiKZ/PGF pro kreslení grafiky i celé nadstavby PGFPlots je v tom, že obrázky se kreslí (resp. popisují) přímo v LaTeXu, jsou snadno editovatelné přímo s dokumentem, změna fontu v dokumentu změní i font na osách grafů, typografie v obrázcích a grafech je stejná jako ve zbytku dokumentu a tak dále a tak podobně. Jakmile člověk překoná prvotní překvapení nad tím, že by měl obrázky a grafy psát v LaTeXu, zjistí, že je to nakonec mnohem příjemnější než vytvářet ploty v R a ty pak přidávat do dokumentu.
Pravda ale je, že pomocí R v režimu --slave
se dá vytvářet spousta zajímavých skriptů na dávkové načítání tabulek, zpracování dat a generování celých PDF brožur s nějakými přehledy výsledků. R takto používám rád a často, přestože při sazbě něčeho dávám přednost PGFPlots, právě kvůli lepší typografii.
Doporučuji stahovat odtud jde to rychle a spolehlivě.
Stahování R velmi důrazně nedoporučuju.
R je třeba nainstalovat balíčkovacím systémem, jako ostatně každý jiný software na svobodných operačních systémech. Některé distribuce mají dokonce i oddělené balíčky pro další komponenty a rozšiřující knihovny pro R, jinde se dají tyto knihovny doinstalovat interním balíčkovacím systémem vestavěným v R. Instalaci samotného R by měl ovšem vždy zajistit balíčkovací systém distribuce.
Když se člověk několikrát pohádá s týmem lidí, kterému nefunguje půlka R skriptů, protože si někde suší ručně staženou pět let starou verzi R, velmi rychle pochopí, proč je manuální stahování softwaru zkrátka zlo.
Aha, ale když se tak dívám na požadavek provozu na malých routerech ... tak tam asi není jiná možnost než manuální instalace a navíc asi PGFPlots nebudou rozumným řešením.
Taky se dá automatizovaná výroba grafů nakódit v Javě, třeba pokud je dat relativně hodně a vyplatí se přenášet spíš obrázek než data pro canvas. Nějaký scatter plot z 20 MB dat, ve kterém se beztak všechno překrývá, je lepší přenášet rovnou jako obrázek.
Tiskni
Sdílej: