abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: CentOS 7 systemd a nepoznám zmysel niektorých service

    18.7.2014 14:36 Peter
    CentOS 7 systemd a nepoznám zmysel niektorých service
    Přečteno: 763×
    Dobrý deň vám prajem.

    Hrajem sa s CentOS 7 a toto je prakticky moja prvá skúsenosť so systemd. Potrebujem urobiť minimálnu inštaláciu pre server (lamp, bind, dhcpd, postfix, ...), tak som to inštaloval z netinstall a zvolil minimálnu konfiguráciu. Po nainštalovaní som odstránil (yum remove) nasledovné balíčky (lebo sa mi zdajú zbytočné):
    alsa-lib
    avahi
    dnsmasq
    ebtales
    firewalld
    NetworkManager
    NetworkManager-glib
    plymouth
    plymouth-core-libs
    tuned
    wpa_supplicant
    
    a tu je moja prvá časť otázky - je rozumné to odstrániť? Pre tých čo sa budú pýtať, že prečo som odstránil firewalld, tak namiesto neho išiel iptables-services.

    Ale dôležitejšie je, že mi zostalo v "systemctl list-unit-files --type=service | grep enabled" niekoľko služieb, ktoré nepoznám a netuším, že či je múdre ich vypnúť. Jedná sa o:
    getty@.service
    irqbalance.service
    kdump.service
    microcode.service
    systemd-readahead-collect.service
    systemd-readahead-drop.service
    systemd-readahead-replay.service
    
    Za objasnenie významu vám vopred veľmi pekne ďakujem.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    18.7.2014 17:55 Lyco | skóre: 14 | blog: Lyco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CentOS 7 systemd a nepoznám zmysel niektorých service
    • Služba getty spouští na nakonfigurovaných virtuálních terminálech getty (viz man getty). Pokud nepotřebuješ textovou konzoli, můžeš to odstranit (nedoporučuju).
    • IRQbalance (více-méně náhodně) rozděluje IRQ na jednotlivá jádra procesoru. Pomáhá to výkonu, pokud děláš hodně operací za sekundu (třeba u gigabitové sítě), je to docela poznat.
    • kdump zřejmě konfiguruje Kdump v jádře, řekl bych že nastavuje cestu k dumpovacímu kernelu. Nepoužívám CentOS ani Kdump, takže jenom hádám. Asi není nezbytné.
    • microcode pravděpodobně nahrává aktualizaci mikrokódu do procesoru
    • systemd-readahead se snaží zrychlit boot tím že načte data do RAM dřív než budou potřeba. Viz http://www.freedesktop.org/software/systemd/man/systemd-readahead-replay.service.html Není nezbytné, občas je dokonce škodlivé.
    Příspěvek se rázem stává až o 37,5 % pravdivější, je-li pod ním napsáno reálné jméno.
    19.7.2014 19:41 rats
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CentOS 7 systemd a nepoznám zmysel niektorých service
    alsa-lib avahi dnsmasq ebtales firewalld NetworkManager NetworkManager-glib plymouth plymouth-core-libs tuned wpa_supplicant

    Dle mého názoru jsi odstranil správné balíčky. NetworkManager je zlo, které nemá na serveru (natož na takovém, který má byť jen o trošku složitější síťování - např.: tunely, bondy/bridge atd.) co dělat. Tam, kde je bind, nemá dnsmasq rozumné využití - pryč s ním. Ebtables - podivnost, vyhodit. Firewalld - další divnost, iptables se dají mnohem lépe ovládat vlastními skripty. wpa_supplicant - máš v tom serveru WiFi interface, který budeš aktivně využívat? Pokud ne, pryč s tím. Ostatní zbytečnosti jako alsa-lib nebo avahi - není mi vůbec jasné, proč má tyhle věci Centos v čemsi jako "minimální instalace". Tuned je RedHat specialita - jistým způsobem může posloužit, ale pokud se zrovna nevyžíváš například v ladění spotřeby serveru, asi ti to na nic nebude.

    getty@.service irqbalance.service kdump.service microcode.service systemd-readahead-collect.service systemd-readahead-drop.service systemd-readahead-replay.service

    getty rozhodně nech, na serveru má své místo. system-readahead určitě zlikviduj, tahle featura mi zatím nikdy nikde nijak výrazně nepomohla, zato již několikrát způsobila zajímavé potíže. Microcode například na virtuálech postrádá smysl úplně, na fyzických strojích pak patří výhradně na procesory Intel - pro více detailů doporučuji Google. irqbalance je trochu jiná liga. Názory se různí, ale RedHat ho tlačí. Zřejmě to má smysl na vícejaderných nebo víceprocesorových strojích, určitě na KVM (RHEV) hypervisorech, NICMÉNĚ na žádném RHEV stroji nepozoruji nějaké zásadní výkonnostní změny, pokud to vypnu.

    Myslím, že pro malou serverovou instalaci vůbec nic nezkazíš, pokud všechny služby z tvého seznamu odstraníš... stejně jako vůbec nic nezkazíš, pokud je tam necháš. Jsem sice skalní odpůrce NetworkManageru, ale v zásadě i s tím se dá se zaťatými zuby přežít....

    michich avatar 21.7.2014 12:59 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CentOS 7 systemd a nepoznám zmysel niektorých service
    system-readahead určitě zlikviduj, tahle featura mi zatím nikdy nikde nijak výrazně nepomohla, zato již několikrát způsobila zajímavé potíže.
    Jaké potíže?
    21.7.2014 13:36 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CentOS 7 systemd a nepoznám zmysel niektorých service
    To neres ... ve widlich ti taky bezi hromady veci, o kterych nikdo nevi k cemu sou dobry, ale kdyz je vypnes, tak se zacnou dit veci ... systemd === implantace windows do tuxe.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.