OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Nainstaloval sis Linux vedle Windows, tzn. na některý z oddílů na pevném disku, kde jsou nainstalované i Windows? Nebo sis ho dal na jiný (externí) disk? Kam jsi nainstaloval boot manager? A o jaký boot manager se jedná? Co je to za distribuci Linuxu? Prostě věšteckou kouli nemám(e).
tyhlety vymozenosti jako livecd a dualboot s jinymi systemy by meli z linuxu vyndat. myslim, ze uz je to natolik dospely system, ze by se za sebe nemel stydet. Co jineho to je, nez stud, nebo snad snaha omlouvat se za neco? Aby si uzivatel naaaahodou neposkodil windows? Sakra, windows si taky nekdo muze spustit na zkousku? Ne, nejdrive zaplat a pak si natvrdo nainstaluj... umoznuje nejaky multiboot? Ne, bez milosti prepise zavadec a se_e na nejaky linux v dualbootu. Proc by mel teda linux lezt vsem jenom do prdele, aby ho milostive zadarmo pouzivali?
Jinak pouzivani linuxu ve virtualboxu chapu ve fazi testovani distribuci, ale jako reseni pro trvaly provoz, misto dualbootu? PROBOHA... vzdyt je to proti zakladni myslence, proc ten linux vubec instalovat.
tyhlety vymozenosti jako livecd a dualboot s jinymi systemy by meli z linuxu vyndat. myslim, ze uz je to natolik dospely system, ze by se za sebe nemel stydetNezáleží na tom, jak je dospělý systém, ale jak je (vzhledem k systému) dospělý uživatel a zda mu na systému funguje vše, co potřebuje. Live systémy jsou skvělá a užitečná věc, která mi na linuxu vždycky imponovala. Člověk má během pár minut připravený systém, ze kterého může dělat kteroukoli z běžných akcí od brouzdání po netu až po opravu špatného systému. Multiboot oproti tomu už dlouho považuju za samozřejmost a používám při nových instalacích, kdy mám ještě možnost se vrátit k předchozí instalaci.
Proc by mel teda linux lezt vsem jenom do prdele, aby ho milostive zadarmo pouzivali?Vzhledem k tomu, že open source z velké části dělají lidé proto, aby ho mohli používat a tedy aby jim vyhovoval, je vcelku přirozené, že implementují funkce, které se jim hodí.
Jinak pouzivani linuxu ve virtualboxu chapu ve fazi testovani distribuci, ale jako reseni pro trvaly provoz, misto dualbootu? PROBOHA... vzdyt je to proti zakladni myslence, proc ten linux vubec instalovat.No nevím, stejným způsobem nasazené Windows vídám docela často, tak proč by to nemohlo být i naopak?
Jinak pouzivani linuxu ve virtualboxu chapu ve fazi testovani distribuci, ale jako reseni pro trvaly provoz, misto dualbootu? PROBOHA... vzdyt je to proti zakladni myslence, proc ten linux vubec instalovat.Ale co dělat v případě, že se Linux nesnáší s tvým hardwarem? Nemám žádný exotický hardware, motherboard od Gigabyte, grafika Nvidia, cpu I5 a přesto se na tom Linux plnohodnotně provozovat nedá, konkrétně kvůli té grafice. Přehrát video bez otravného tearingu se mi ani po dvou dnech laborování nepovedlo (ani s noveau ani s nvidia proprietárním ovladačem). A já se rád koukám na filmy :) Takže jsem si zvykl používat Linux na desktopu už jenom ve VirtualBoxu. Problémy s hardwarem odpadly - paradoxně v tom VirtualBoxu to video jede krásně plynule :), krásně se s tím experimentuje - člověk si udělá snapshot, pak si může celý systém experimentováním rozhasit dle libosti a následně jedním kliknutím obnovit systém z toho uloženého snapshotu. Běží mi oba systémy zároveň, na jednom monitoru Windows, na druhém Linux jenom mezi nimi přejíždím myší dle potřeby. Při vývoji multiplatformní aplikace, kde se i Windows instalačka vytváří v Linuxu, je to k nezaplacení. Používám tak z obou systémů to nejlepší ke své plné spokojenosti. Třešničkou na dortu je, že z toho virtualizovaného Linuxu skenuju, protože najít pro Windows ekvivalent SimpleScan se mi nepodařilo :)
Tiskni
Sdílej: