O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Řešení dotazu:
Nainstaloval sis Linux vedle Windows, tzn. na některý z oddílů na pevném disku, kde jsou nainstalované i Windows? Nebo sis ho dal na jiný (externí) disk? Kam jsi nainstaloval boot manager? A o jaký boot manager se jedná? Co je to za distribuci Linuxu? Prostě věšteckou kouli nemám(e).
tyhlety vymozenosti jako livecd a dualboot s jinymi systemy by meli z linuxu vyndat. myslim, ze uz je to natolik dospely system, ze by se za sebe nemel stydet. Co jineho to je, nez stud, nebo snad snaha omlouvat se za neco? Aby si uzivatel naaaahodou neposkodil windows? Sakra, windows si taky nekdo muze spustit na zkousku? Ne, nejdrive zaplat a pak si natvrdo nainstaluj... umoznuje nejaky multiboot? Ne, bez milosti prepise zavadec a se_e na nejaky linux v dualbootu. Proc by mel teda linux lezt vsem jenom do prdele, aby ho milostive zadarmo pouzivali?
Jinak pouzivani linuxu ve virtualboxu chapu ve fazi testovani distribuci, ale jako reseni pro trvaly provoz, misto dualbootu? PROBOHA... vzdyt je to proti zakladni myslence, proc ten linux vubec instalovat.
tyhlety vymozenosti jako livecd a dualboot s jinymi systemy by meli z linuxu vyndat. myslim, ze uz je to natolik dospely system, ze by se za sebe nemel stydetNezáleží na tom, jak je dospělý systém, ale jak je (vzhledem k systému) dospělý uživatel a zda mu na systému funguje vše, co potřebuje. Live systémy jsou skvělá a užitečná věc, která mi na linuxu vždycky imponovala. Člověk má během pár minut připravený systém, ze kterého může dělat kteroukoli z běžných akcí od brouzdání po netu až po opravu špatného systému. Multiboot oproti tomu už dlouho považuju za samozřejmost a používám při nových instalacích, kdy mám ještě možnost se vrátit k předchozí instalaci.
Proc by mel teda linux lezt vsem jenom do prdele, aby ho milostive zadarmo pouzivali?Vzhledem k tomu, že open source z velké části dělají lidé proto, aby ho mohli používat a tedy aby jim vyhovoval, je vcelku přirozené, že implementují funkce, které se jim hodí.
Jinak pouzivani linuxu ve virtualboxu chapu ve fazi testovani distribuci, ale jako reseni pro trvaly provoz, misto dualbootu? PROBOHA... vzdyt je to proti zakladni myslence, proc ten linux vubec instalovat.No nevím, stejným způsobem nasazené Windows vídám docela často, tak proč by to nemohlo být i naopak?
Jinak pouzivani linuxu ve virtualboxu chapu ve fazi testovani distribuci, ale jako reseni pro trvaly provoz, misto dualbootu? PROBOHA... vzdyt je to proti zakladni myslence, proc ten linux vubec instalovat.Ale co dělat v případě, že se Linux nesnáší s tvým hardwarem? Nemám žádný exotický hardware, motherboard od Gigabyte, grafika Nvidia, cpu I5 a přesto se na tom Linux plnohodnotně provozovat nedá, konkrétně kvůli té grafice. Přehrát video bez otravného tearingu se mi ani po dvou dnech laborování nepovedlo (ani s noveau ani s nvidia proprietárním ovladačem). A já se rád koukám na filmy :) Takže jsem si zvykl používat Linux na desktopu už jenom ve VirtualBoxu. Problémy s hardwarem odpadly - paradoxně v tom VirtualBoxu to video jede krásně plynule :), krásně se s tím experimentuje - člověk si udělá snapshot, pak si může celý systém experimentováním rozhasit dle libosti a následně jedním kliknutím obnovit systém z toho uloženého snapshotu. Běží mi oba systémy zároveň, na jednom monitoru Windows, na druhém Linux jenom mezi nimi přejíždím myší dle potřeby. Při vývoji multiplatformní aplikace, kde se i Windows instalačka vytváří v Linuxu, je to k nezaplacení. Používám tak z obou systémů to nejlepší ke své plné spokojenosti. Třešničkou na dortu je, že z toho virtualizovaného Linuxu skenuju, protože najít pro Windows ekvivalent SimpleScan se mi nepodařilo :)
Tiskni
Sdílej: