Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Řešení dotazu:
pro vytvoření konfiguračního souboru pro doménový řadič:
#samba-tool domain provision --function-level=2008_R2 --use-rfc2307 (dns backend je v rámci samba serveru)
nebo
# samba-tool domain provision --function-level=2008_R2 --use-rfc2307 --dns-backend=BIND9_DLZ (jako dns backend se použije bind)
--use-rfc2307 schéma samby se rozšíří o uid a gid (unix atributy)
mv /etc/krb5.conf /etc/krb5.conf.original
cp /var/lib/samba/private/krb5.conf /etc/krb5.conf (/var/lib/samba je pro CentOS v debianu je to někde v /usr/share tuším)
samba-tool domain exportkeytab /etc/krb5.keytab
/etc/init.d/samba restart nebo /etc/init.d/smb restart nebo /etc/init.d/sernet-samba-ad restart záleží na distribuci a odkud samba je
v případě použití bind jako dns je ještě potřeba: chgrp named /var/lib/samba/private/ chgrp named /var/lib/samba/private/named.conf a upravit konfiguraci bind v named.conf
options {
tkey-gssapi-keytab "/var/lib/samba/private/dns.keytab";
};
1) Bind nesmí být zkonfigurován s parametrem --disable-isc-spnego jinak to nefunguje
2) V dokumentaci na samba.org je někde, že bind nejde provozovat v chroot -> lze jen je potřeba do chrootu dát i patřičné knihovny a přes mount připojit např. zonové soubory dns ze samby (tdb)
3) Pokud potřebujete samba provozovat s tls tak do smb.conf
tls enabled = yes
tls keyfile = tls/cert.key
tls certfile = tls/cert.crt
tls cafile = tls/CA.crt
(certifikáty se vygenerují sami pokud neexistují ve složce /var/lib/samba/private/tls/ - CentOS)
nebo pokud máte jiný např Thawte nebo RapidSSl
tls enabled = yes
tls keyfile = tls/domena.key
tls certfile = tls/domena.crt
tls cafile =
4) lze používat normálně pam_ldap pam_krb5
5) ostatní v konfiguraci stejné jako samba3 (sdílení)
6) vytváření uživatelů buď přes Active directory Users and Computers ve Windows nebo přes samba-tool (pokud se použije samba-tool musí se stejně v konzoli AD přidat unix atributy nebo se ručně upravuje ldb)
7) samba4 má vlastní ldap, ale je to ldb nelze tedy používat pro zobrazení a procházení nástroje pro ldap např. Apache Directory studio, Ldap admin, ...
8) windows 7 jsou bez problému
9) samba od verze 4.1 má upravenou multi-master replikaci, ale to je zase trochu složitější na celkové sprovozněn, ale funguje to
Tiskni
Sdílej: