OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Když v K3b vypaluji datové CD nebo datové DVD, tak mám v souborovém systému na výběr mezi Pouze Linux/Unix; Linux/Unix+Windows; Velké soubory UDF; DOS kompatibilita; Vlastní (Rock Ridge, Joliet).
Vedle mám tlačítko Vlastní, které když otevřu, nabízí se: Generovat Rock REidge rozšíření, Generovat Joliet rozšíření, Generovat UDF struktury, Vynutit znakovou sadu ..., zalohovat oprávnění souborů, Nastavení ISO9660(a pod tím je například Povolit nepřeložené ISO9660 názvy souborů, Povolit v ISO9660 jménech souborů 31 znaků, ISO úroveň, Nastavení Rock Ridge, Nastavení Joliet, Necachovat inody)
Tak jsem se chtěl zeptat, jestli o to tlačítko Vlastní a co je v něm, se mám starat jenom pokud souborový systém zvolím Vlastní (Rock Ridge, Joliet), zatímco když zvolím souborový systém něco z toho - Pouze Linux/Unix; Linux/Unix+Windows; Velké soubory UDF; DOS kompatibilita; tak se o to tlačítko starat nemusím.
Když vypaluji data a souborový systém zvolím Linux/Unix+Windows, odpovídá to takovému nastavení tlačítka Vlastní, při kterém je zatrženo:
A to mě plete s tím počtem znaků, že si to odporuje: Je zatrženo povolit jména 31 znaků a zároveň je povolit názvy o 103 znacích pro Joliet. A ikdyž jsem to s těmi 103 znaky nachvíli zkusil nemít zatržené, bylo to přesto schopné vypálit názvy dlouhé (i přes 60 znaků). A když jsem to zatržené měl, tak taky to bylo schopné dlouhých názvů. Ne že bych dlouhé názvy nepotřeboval, často potřebuji, aby mi to vypálilo i dlouhé. Ale mi jde o to, že nějak nechápu ty volby, že si to mezi sebou odporuje a někdy odporují i skutečnému výsledku. Asi tomu blbě rozumím.
Tiskni
Sdílej: