Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
yum --security update
?
yum install yum-plugin-security
a pak třeba yum update --cve
, nebo yum update --security
yum --security update
Problém je, že nedávno tento příkaz nenabídl aktualizaci flash-plugin-11.2.202.394-release.x86_64
Tento update opravuje chybu, kterou Adobe označil jako kritickou. Když jsem se ptal na fóru Fedory na vysvětlení, tak tam mj. někdo odpověděl, že u repository třetích stran není možný dát flag "security", někdo napsal, že je to kvůli "Reluctant third party repo maintainers/packagers." Bylo mě doporučeno, že nejbezpečnější způsob, jak stáhnout všechny bezpečnostní aktualizace, je stáhnout všechny aktualizace.Na co je potom yum --security update
, když nemusí stáhnout všechny bezpečnostní aktualizace ?
Jestliže někdo používá tento příkaz a neví, že nestáhne všechny bezpečnostní aktualizace, výsledek je nezabezpečený systém.
Je to OK ?
yum update --security
a pak yum update flash-plugin
Pokud ovšem balíčkář od Adobe tuto informaci do balíčku nevloží, tak ten plugin to prostě nepozná. To vskutku není záležitostí Fedory (jako celku) nebo dokonce yumu. Je to prostě balíček od třetí strany.Nemělo by se aspoň o tom něco napsat do dokumentace ?
Můžeš použít nejprveA co updaty z jiných repozitářů ?yum update --security
a pakyum update flash-plugin
Proč to není OK?Protože v dokumentaci není napsáno, že
yum update --security
nefunguje pro cizí repozitáře. Co se asi stane, když někdo bude používat pouze yum update --security
?
Asi by mohli dát do dokumentace varování, že s ničím jiným to nepracuje (tedy ani s repo 3. stran)Taky si myslím. Ovšem na fedora fóru v tom žádnej problém nevidí, odbíhají od tématu.
U windows se taky nerozčilujete, že windows update neupdatoval SW instalovaný odjinud (namísto windows lze dosadit android, OS X apod)Ve Win je obdoba yumu, že to chcete srovnávat ? Není tam uvedeno, že se aktualizujou pouze MS věci ?
Protože v dokumentaci není napsáno, že yum update --security nefunguje pro cizí repozitáře.Už si nahlásil bug?
Co se asi stane, když někdo bude používat pouze yum update --security ?Stáhnou se mu jenom balíčky které mají v metedataách vyplněno CVE. Pokud na to balíčkáři ostatních repozitářů a třetích stran kašlou, samozřejmě se mu nestáhnou a nezaktualizují.
Už si nahlásil bug?Chystám se, ale ještě čekám co napíšou na fedora fóru (jestli to je opravdu bug). Je fajn, že to řešijou inteligentně, bez urážek.
Už si nahlásil bug?Jo
... ale vyhnul se takovému distru obloukem.Můžeš(-te) napsat, proč konkrétně si to myslíš(-te) ?
Na druhou stranu je tam napsáno, že to musí mít CVE nebo ticket apod. v RH bugzille.Kde je to napsáno ?
Ano, když se nad tím zamyslíte, tak je jasné, že cizí repozitáře s tím z principu nemohou fungovat.Proč by cizí repozitáře z principu nemohly mít balíčky se stejnou strukturou jako repozitáře Fedory a proč by nemohly být označovány bezpečnostní updaty ?
IMO je odvážné vyvozovat, že se jedná o jiné security updaty než ty od RH.Přiznávám, že nemám tolik znalostí, abych to dokázal posoudit. Co všechno si musí např. nováček pročíst, aby mohl bezpečně používat Fedoru ? Je někde seznam linků ?
Nebylo by lepší, kdyby tam bylo výslovně uvedeno, pro jaké balíčky to platí / neplatí ?
Jaký je teda správný postup pro stažení všech bezpečnostních aktualizací ze všech cizích repozitářů ?
If an update to your package resolves a known security concern (at the time of the update) with a Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) number assigned to it, you should mention the CVE number in the RPM changelog entry.
Tiskni
Sdílej: