Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
yum --security update
?
yum install yum-plugin-security
a pak třeba yum update --cve
, nebo yum update --security
yum --security update
Problém je, že nedávno tento příkaz nenabídl aktualizaci flash-plugin-11.2.202.394-release.x86_64
Tento update opravuje chybu, kterou Adobe označil jako kritickou. Když jsem se ptal na fóru Fedory na vysvětlení, tak tam mj. někdo odpověděl, že u repository třetích stran není možný dát flag "security", někdo napsal, že je to kvůli "Reluctant third party repo maintainers/packagers." Bylo mě doporučeno, že nejbezpečnější způsob, jak stáhnout všechny bezpečnostní aktualizace, je stáhnout všechny aktualizace.Na co je potom yum --security update
, když nemusí stáhnout všechny bezpečnostní aktualizace ?
Jestliže někdo používá tento příkaz a neví, že nestáhne všechny bezpečnostní aktualizace, výsledek je nezabezpečený systém.
Je to OK ?
yum update --security
a pak yum update flash-plugin
Pokud ovšem balíčkář od Adobe tuto informaci do balíčku nevloží, tak ten plugin to prostě nepozná. To vskutku není záležitostí Fedory (jako celku) nebo dokonce yumu. Je to prostě balíček od třetí strany.Nemělo by se aspoň o tom něco napsat do dokumentace ?
Můžeš použít nejprveA co updaty z jiných repozitářů ?yum update --security
a pakyum update flash-plugin
Proč to není OK?Protože v dokumentaci není napsáno, že
yum update --security
nefunguje pro cizí repozitáře. Co se asi stane, když někdo bude používat pouze yum update --security
?
Asi by mohli dát do dokumentace varování, že s ničím jiným to nepracuje (tedy ani s repo 3. stran)Taky si myslím. Ovšem na fedora fóru v tom žádnej problém nevidí, odbíhají od tématu.
U windows se taky nerozčilujete, že windows update neupdatoval SW instalovaný odjinud (namísto windows lze dosadit android, OS X apod)Ve Win je obdoba yumu, že to chcete srovnávat ? Není tam uvedeno, že se aktualizujou pouze MS věci ?
Protože v dokumentaci není napsáno, že yum update --security nefunguje pro cizí repozitáře.Už si nahlásil bug?
Co se asi stane, když někdo bude používat pouze yum update --security ?Stáhnou se mu jenom balíčky které mají v metedataách vyplněno CVE. Pokud na to balíčkáři ostatních repozitářů a třetích stran kašlou, samozřejmě se mu nestáhnou a nezaktualizují.
Už si nahlásil bug?Chystám se, ale ještě čekám co napíšou na fedora fóru (jestli to je opravdu bug). Je fajn, že to řešijou inteligentně, bez urážek.
Už si nahlásil bug?Jo
... ale vyhnul se takovému distru obloukem.Můžeš(-te) napsat, proč konkrétně si to myslíš(-te) ?
Na druhou stranu je tam napsáno, že to musí mít CVE nebo ticket apod. v RH bugzille.Kde je to napsáno ?
Ano, když se nad tím zamyslíte, tak je jasné, že cizí repozitáře s tím z principu nemohou fungovat.Proč by cizí repozitáře z principu nemohly mít balíčky se stejnou strukturou jako repozitáře Fedory a proč by nemohly být označovány bezpečnostní updaty ?
IMO je odvážné vyvozovat, že se jedná o jiné security updaty než ty od RH.Přiznávám, že nemám tolik znalostí, abych to dokázal posoudit. Co všechno si musí např. nováček pročíst, aby mohl bezpečně používat Fedoru ? Je někde seznam linků ?
Nebylo by lepší, kdyby tam bylo výslovně uvedeno, pro jaké balíčky to platí / neplatí ?
Jaký je teda správný postup pro stažení všech bezpečnostních aktualizací ze všech cizích repozitářů ?
If an update to your package resolves a known security concern (at the time of the update) with a Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) number assigned to it, you should mention the CVE number in the RPM changelog entry.
Tiskni Sdílej: