Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
yum --security update
?
yum install yum-plugin-security
a pak třeba yum update --cve
, nebo yum update --security
yum --security update
Problém je, že nedávno tento příkaz nenabídl aktualizaci flash-plugin-11.2.202.394-release.x86_64
Tento update opravuje chybu, kterou Adobe označil jako kritickou. Když jsem se ptal na fóru Fedory na vysvětlení, tak tam mj. někdo odpověděl, že u repository třetích stran není možný dát flag "security", někdo napsal, že je to kvůli "Reluctant third party repo maintainers/packagers." Bylo mě doporučeno, že nejbezpečnější způsob, jak stáhnout všechny bezpečnostní aktualizace, je stáhnout všechny aktualizace.Na co je potom yum --security update
, když nemusí stáhnout všechny bezpečnostní aktualizace ?
Jestliže někdo používá tento příkaz a neví, že nestáhne všechny bezpečnostní aktualizace, výsledek je nezabezpečený systém.
Je to OK ?
yum update --security
a pak yum update flash-plugin
Pokud ovšem balíčkář od Adobe tuto informaci do balíčku nevloží, tak ten plugin to prostě nepozná. To vskutku není záležitostí Fedory (jako celku) nebo dokonce yumu. Je to prostě balíček od třetí strany.Nemělo by se aspoň o tom něco napsat do dokumentace ?
Můžeš použít nejprveA co updaty z jiných repozitářů ?yum update --security
a pakyum update flash-plugin
Proč to není OK?Protože v dokumentaci není napsáno, že
yum update --security
nefunguje pro cizí repozitáře. Co se asi stane, když někdo bude používat pouze yum update --security
?
Asi by mohli dát do dokumentace varování, že s ničím jiným to nepracuje (tedy ani s repo 3. stran)Taky si myslím. Ovšem na fedora fóru v tom žádnej problém nevidí, odbíhají od tématu.
U windows se taky nerozčilujete, že windows update neupdatoval SW instalovaný odjinud (namísto windows lze dosadit android, OS X apod)Ve Win je obdoba yumu, že to chcete srovnávat ? Není tam uvedeno, že se aktualizujou pouze MS věci ?
Protože v dokumentaci není napsáno, že yum update --security nefunguje pro cizí repozitáře.Už si nahlásil bug?
Co se asi stane, když někdo bude používat pouze yum update --security ?Stáhnou se mu jenom balíčky které mají v metedataách vyplněno CVE. Pokud na to balíčkáři ostatních repozitářů a třetích stran kašlou, samozřejmě se mu nestáhnou a nezaktualizují.
Už si nahlásil bug?Chystám se, ale ještě čekám co napíšou na fedora fóru (jestli to je opravdu bug). Je fajn, že to řešijou inteligentně, bez urážek.
Už si nahlásil bug?Jo
... ale vyhnul se takovému distru obloukem.Můžeš(-te) napsat, proč konkrétně si to myslíš(-te) ?
Na druhou stranu je tam napsáno, že to musí mít CVE nebo ticket apod. v RH bugzille.Kde je to napsáno ?
Ano, když se nad tím zamyslíte, tak je jasné, že cizí repozitáře s tím z principu nemohou fungovat.Proč by cizí repozitáře z principu nemohly mít balíčky se stejnou strukturou jako repozitáře Fedory a proč by nemohly být označovány bezpečnostní updaty ?
IMO je odvážné vyvozovat, že se jedná o jiné security updaty než ty od RH.Přiznávám, že nemám tolik znalostí, abych to dokázal posoudit. Co všechno si musí např. nováček pročíst, aby mohl bezpečně používat Fedoru ? Je někde seznam linků ?
Nebylo by lepší, kdyby tam bylo výslovně uvedeno, pro jaké balíčky to platí / neplatí ?
Jaký je teda správný postup pro stažení všech bezpečnostních aktualizací ze všech cizích repozitářů ?
If an update to your package resolves a known security concern (at the time of the update) with a Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) number assigned to it, you should mention the CVE number in the RPM changelog entry.
Tiskni
Sdílej: