Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Ahoj, mam dotaz ohledne pouziti 1 hardwaroveho VoIP telefonu vice lidmi.
Jaka je moje predstava:
Jak si asi predstavuju realizaci:
byly by treba 3 uzivatele, kazdy by mohl uskutecnovat odchozi hovory.
Pokud by chtel uzivatel A volat na infolinku O2 (proste nejake cislo) zadal by treba *12345*800123456, kde 12345 by bylo jeho tajne heslo. Uzivatel B by mel heslo treba 98765 atd.
Celkove by se dobilo treba 500 Kc kredit (nebo by idealne prisla na konci mesice faktura na provolanou castku), ale kazdy uzivatel by mel nastaveny limit pouze treba 100 Kc.
Dulezite by bylo mit moznost na spolecnem uctu (k nastaveni by mel pristup jen 1 clovek) nastavovat uzivatelum limity ("dobijet kredit" z celkoveho kreditu) a sledovat seznamy hovoru jednotlivych uzivatelu.
Aby bylo jasne, kolik kdo provolal a aby jeden uzivatel neproval vic, nez muze.
Vlastne by to bylo jako kopirka. Kazdy uzivatel si dobije kredit. Firma ma treba 2 kopirky. Uzivatel pusti tisk a pak jde ke kopirce. Tam se heslem/cipem prihlasi a muze tisknout. Kazdy uzivatel si "na cip" dobiji kredit, ze ktereho mu je po kazde strance strhavano.
Je neco takoveho mozne u nejakeho VoIP operatora?
Urcite by to bylo pohodlnejsi a lepsi, nez spolehat na slusnost uzivatelu pri placeni svych hovoru na spolecnem cisle.
Dalsi co me napadlo je mit vlastni Asterisk ustrednu a trunk k nejakemu verejnemu VoIP operatorovi.
V nastaveni Asterisku muzu snadno povolit volani pouze na pevne linky a mobily v CR, drahe linky zakazu - neposlu je do trunku.
Co mi ale neni jasne:
A myslis, ze jde overovat uzivatele na jednom HW telefonu podle vytaceneho cisla?
Aby mi fungoval accounting na uzivatele podle volaneho cisla:
*12345*800123456 - uctuj uzivateli A *36988*800123456 - uctuj uzivateli Bsyntaxe volaneho cisla muze samozrejme jina, *pin*cislo je jen napad.
Jestli Asterisk, nebo FreeSwitch nevim. Zatim jsem pouzival pouze Asterisk na local-voip-only siti s par telefony, tedy bez pripojeni k verejne telefonni siti.
To me nenapadlo
Ale snad by to slo nastavit.
Presne to potrebuju.
Nebude pak problém, že ty PINy budou vidět na tom telefonu v historii hovorů? I když ta půjde asi vypnout, ale je třeba na to myslet.
Jeste jsem nad tim uvazoval.
Take by slo, aby uzivatel zavolal treba na cislo 123, tam by se ho to zeptalo, komu bude volat a on by zadal 800123456 a treba jeste potvrdil # (priklad).
Jaky na to mate nazor? Na realizaci by to mozna bylo jednodussi, nez pin primo v cisle.
Ale pin primo v cisle se mi zda pro uzivatele pohodlnejsi.
Databazi uzivatelu pak budu mit u sebe a logovat hovory budu sam. Jak ale poznam, kolik ktery hovor stoji? Chapu dobre, ze musim vzit cenik od VoIP operatora a podle casu pocitat cenu?Ano.
Jeste jedna vec, umoznuji VoIP operatori nastavit u trunku limitni castku? Napr. kdyz provolam vic jak 1000 Kc, nepujde uz volat. Nikdy nemuzu vedet, kdo mi ustrednu hackne...Normální operátoři, jako třeba Odorik, mají nabíjecí kredit, a když se dostaneš na nulu, tak ti službu vypnou až do příštího dobití.
O neomeznych tarifech vim.
Co kdyz ale jeden blbec bude 2 hodiny mluvit a okupovat telefon?
Nebo druhy pripad - volani do zahranici, na to afaik dosud zadny neomezeny tarif neexistuje.
Ja nechci omezeni per pristroj. Pristoj bude treba jen jeden ale hodne uzivatelu, kteri ho budou pouzivat.
O to nejde, ja potrebuju mit i prehled, kdo kam volal.
Neomezene tarify taky znam, ale proste ho pro teneto ucel nechci pouzit.
EOF
Tiskni
Sdílej: