Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
V koši mi zůstávají nějaké soubory, kterých se nemohu zbavit. Rád bych prohnal nad domovskou složkou fsck, ale složka je zašifrována pomocí LUKS/dm-crypt (standartní řešení navolené při instalaci openSuse).
Pokud uživatelský účet odhlásím a přihlásím se jako root a pokusím se kontejner připojit pomocí:
cryptsetup luksOpen /home/image.img my_home
zadám správné heslo (login do KDE funguje korektně), tak dostanu:
No key available with this passphrase.
Zkoušel jsem i variantu:
cryptsetup luksOpen --key-file /home/image.key /home/image.img my_home
ale to také nikam nevede:
No key available with this passphrase.
Nevíte jak připojit manuálně kontejner, abych mohl provést fsck?
Řešení dotazu:
LUKS jsem sice nikdy nepoužíval a neznám jeho vlastnosti, ale pokud stojí na dm-crypt, mělo by stačit jej standardně připojit (pokud to ještě lze), a vypsat si parametry:
dmsetup table jméno_zařízení --showkeys
Jméno zařízení lze případně vynechat, potom jsou vypsána všechna zařízení. Příkaz vypíše zejména šifrovací klíč, počáteční sektor a jejich počet, případně další parametry, které potom lze podstrčit příkazu dmsetup create
, kterým lze vytvořit dešifrované, leč nepřipojené zařízení, které pak lze prověřit pomocí fsck.
--key-file
, tak se mě nezeptá ani na heslo a objeví se:
No key available with this passphrase.
pam_mount
. Popis konfigurace a nastavení, když si to děláš sám, je třeba tady nebo nebo tady. Je třeba projít konfiguráky a zjistit, co vlstně implicitní řešení v distribuci dělá. Obvykle by mělo poslat do cryptsetup přímo heslo, ale možná je možné upravit login, tak aby se posílalo něco co se z hesla vypočte, třeba hash. Nicméně v konfiguacích pam_mount by se to, co se děje, mělo najít. Osobně právě na openSUSE používám pravě pam_mount pro připojení datového disku (nastaveno podle posledního z odkazů pro arch) a vše funguje jak má.
(samozřejmě pro mountování crypted volume žádný uživatel se neuvádí, podstatné je jen heslo ke klíči.)
Ještě by mohlo být jednodušší zjistit, jestli se při odhlášení uživatele ten cryptovaný volume odpojuje. tedy lognout se třeba na prvním terminálu na roota. v grafice se lognout jako uživatel, rootem zkusit otevřít nějaký soubor na tom cryptovaném volume, aby se systém trochu bránil proti jednoduchému odmoutování, pak odhlásit uživatele, a jestli cryptovaný fs zůstane, tak ho odmoutovat a na /dev/mapper/crypted_vol provést fsck.
openssl aes-256-ecb -d -in /home/image.key | cryptsetup luksOpen /home/image.img my_home
sifra suse ale muze bejt jina no, vono jich tolik neni a heslo znas :) jeste by to mohlo byt zasifrovany gnupg misto openssl
openssl aes-256-cbc -d -in /home/image.key | cryptsetup luksOpen /home/image.img my_home
Tiskni
Sdílej: