Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
#instalace sudo apt-get install qemu-utils #pripojeni sudo modprobe nbd sudo qemu-nbd -c /dev/nbd0 "soubor_od_virtualu.vdi" sleep 3 sudo mount /dev/nbd0p1 "adresar_kam_pripojit" #odpojeni sync sudo umount /dev/nbd0p1 sleep 3 sudo qemu-nbd -d
Práva si asi nemohu sám dát, i kdybych si provedl vlastní instalaci virtuálních XP, protože jde o síťové disky.Používáš kombinace slov, které moc smyslu nedávají. Jaké "síťové" disky? Kde tedy vlastně jsou a jak se k nim připojuje? Jak to že si nemůžeš dát sobě práva? Když máš svoje windows, tak si samozřejmě můžeš dát práva skoro ke všemu. Ten přístup, který popisoval Max je funkční pro vlastní disky toho virtuálního stroje. Ve virtuálních win nastavíš sdílení disku. Virtuální win jsou pro hostitele jako cizí počítač s vlastní IP v síti kterou si vytvořil ten virtualbox, k jeho diskům se připojíš standardně sambou z hostitele jako k libovolnému jinému CIFS zdroji. Pokud disky jsou už v tom virtuálu "sítové" tedy nasdílené z jiného místa tak se zase sambou z hostitele připojím přímo k tomu místu. A jestli win mají jiného správce tak ať si svoje zálohování vyřeší sám.
Tiskni
Sdílej: