abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:22 | Zajímavý projekt

    Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source čtečky elektronických knih Open Book Touch. Postavena je na ESP32-S3. Má 4,26palcový dotykový e-papírový displej s rozlišením 480×800 pixelů, podsvícení, slot na microSD kartu. Cena je 149 dolarů a poštovné 12 dolarů. Dodání je plánováno na duben 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | IT novinky

    Na Humble Bundle běží akce Linux: All the Things by O'Reilly a Picos, HATs, and More by Raspberry Pi Press. Elektronické knihy lze koupit se slevou a současně podpořit organizace Code for America a Raspberry Pi Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Komunita

    FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, má nový vtipný a současně užitečný doplněk Banana For Scale (GitHub). Aktuálně umožňuje do výkresu vložit banán nebo plechovku pro porovnání a určení měřítka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:00 | Komunita

    Blender Studio nedávno oznámilo plán vytvořit svůj první otevřený (open source) celovečerní film. Film by se měl jmenovat Overgrown (YouTube). Film vznikne, pokud se zajistí financování. Prvním krokem je získat 7 000 předplatitelů Blender Studia. Cena je od 11,50 eur měsíčně. Aktuálně počet předplatitelů je 5 289. Předplatné pokryje 20 % nákladů. Zbytek, 80 % nákladů, má být financován externími producenty nebo distributory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.7. 01:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 16:11 | Bezpečnostní upozornění

    V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    10.7. 13:55 | IT novinky

    Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    10.7. 12:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 05:00 | IT novinky

    Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    10.7. 04:44 | Nová verze

    TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 2118 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Rdiff, zalohovani a offline pristup k datum

    3.10.2014 02:23 petrfm
    Rdiff, zalohovani a offline pristup k datum
    Přečteno: 312×
    Ahoj, resim pomerne slozitejsi zalohovani. Mam data. Cca 1TB a dva servery, spojene pomalou linkou. Proto bych rad, abych mel data dostupna na obou serverech, abych k nim nemusel pristupovat pres net. Soucasne se mi tim vyresi geograficky oddelene zalohy.

    Mam server v praci a doma. Cili nyni bych mohl server doma zalohovat rdiffem do prace a mel bych dostupna data v praci - fotky, videa, filmy, atd. To je super a diky rdiffu minimalizuji prenosy dat, soucasne mam snapshoty, kdybych omylem neco vymazal atd. Zde to nema chybu. Nahraju neco na server doma, prenese se to do prace, je to idealni.

    Ale co kdyz to udelam opacne? Neco nahraju v praci a rad bych to videl i doma? Napada Vas, jak resit takovy rdiff backup s tim, aby fungoval obousmerne? Je to resitelne? Nebo jak byste to resili? Nabizi se moznost, pokud neco vytvorim v praci, nahrat to na externi disk a nakopirovat doma. Ale to neni ono. Muzu zmenit jeden, dva soubory a uz se v tom ztratim.

    BTW : ted premyslejme, ze mam jen server a klienta. Da se nejak presunout vetsi mnozstvi dat na zalozni server, aby nemusel jit pres linku? Treba kdyz prvni zalohu velkeho adresare prenesu na externim disku? asi ten adresar nakopiruju na disk, pak ho primountuju a spustim rdiff primo na tom cilovem stroji, s cilovym adresarem pro zalohy, ze? A dalsi zalohy uz budu delat z klienta. Je to regulerni reseni?

    Diky za napady, P.

    Odpovědi

    vdusek avatar 3.10.2014 11:01 vdusek | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rdiff, zalohovani a offline pristup k datum

    V rdiffu definujes zdroj a cil

    Oboje muze byt lokalni i vzdalene

    Lze vse spoustet a resit z jednoho mista

    3.10.2014 23:11 petrfm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rdiff, zalohovani a offline pristup k datum
    To chapu, aspon doufam. Ale co je zdroj a co cil? Kdyz sedim v praci, je zdrojem pracovni server, kdyz jsem doma, je to naopak. Cili mam spustit zalohovani na obou masinach proti sobe?
    vdusek avatar 4.10.2014 00:07 vdusek | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rdiff, zalohovani a offline pristup k datum

    zálohuji v rámci servru

    /usr/bin/rdiff-backup /etc/ /home/backup/etc/
    /usr/bin/rdiff-backup --force --remove-older-than 3W /home/backup/etc/

     

    Posílám zálohu na vzdálený stroj

    /usr/bin/rdiff-backup /etc/ root@vzdaleny_stroj:/home/backup/etc/
    /usr/bin/rdiff-backup --force --remove-older-than 3W root@vzdaleny_stroj:/home/backup/etc/

     

    Zálohuju ze svého storoje vzdálený a ukládám lokálně

    /usr/bin/rdiff-backup root@vzdaleny_stroj:/etc/ /home/backup/etc/
    /usr/bin/rdiff-backup --force --remove-older-than 3W /home/backup/etc/

     

    Snad jsem to v tuto hodinu nezmotal

    4.10.2014 01:16 petrfm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rdiff, zalohovani a offline pristup k datum
    OK, takze kdyz se to bude zalohovat proti sobe, do stejneho adresare, tak se to nepomota?

    Predpokladejme, pro jednoduchost, ze mam na obou strojich adresar /home/petr/fotky a chci ho mit synchronizovany na obou strojich. Tzn. kdyz doma nahraju fotky, chci aby se prikopirovaly do prace a stejne, kdyz v praci nakopiruju nove fotky, chci, aby se objevily doma.

    Zaloha v ramci serveru mne nezajima, protoze zalohuji primo na druhy stroj. Mam tak zalohu i geograficky oddelenou zalohu v jednom. Jde mi jen o to, jestli se rdiff nebude zlobit, kdyz se mu v adresari se zalohama objevi neco, co jsem mu tam strcil primo, pripadne jak to nacasovat, aby to chodilo.

    Jak rikam, pro jednoduchost - chci mit na obou strojich JEDNU slozku, ktera se bude sama zalohovat na druhy stroj a na kazdem z tech dvou stroju do ni budu moci pridavat, nebo mazat a chci, aby se zmeny samy prenesly na druhou stranu.
    vdusek avatar 4.10.2014 10:13 vdusek | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rdiff, zalohovani a offline pristup k datum

    Vždy tasm, kam to patří

     

    Pokud budou zálohy jen na jednom serveru a nebo i křížově

     

    cíle zálohování budou vždy

    /home/backup/doma/...

    /home/backup/prace/...

     

    do sebe to nemotat.

    Udělat na jednom stroji, a pak syncnout s druhým pomocí rsync

     

    Nebo udělat na každém zálohy lokélně a zálohu ze vzdáleného rsync -azv --delete

    vdusek avatar 4.10.2014 10:15 vdusek | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rdiff, zalohovani a offline pristup k datum

    Zkuste si to namodelovat ve virtualboxu

    2 stroje doma x prace a pohrejte si s tím ať to pochopíte

    4.10.2014 14:09 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rdiff, zalohovani a offline pristup k datum
    Zkuste to s unison, milý Marconi...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.