Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Řešení dotazu:
pustit terminal, napsat: dmesg|tail vlozit usb flash, napsat: dmesg|tailnove by ted melo byt videt jake jmeno zarizeni dostala flash, a jeji oddil napr "sdb: sdb1" to sdb1 je to co te zajima = jmeno oddilu, ale u tebe to muze byt samozrejmne jine.. nahrad v nasledujicih prikazech 2x sdXY za to tve jmeno oddilu
#vytvorit swap sudo mkswap /dev/sdXY #nastavit swap pro aktivaci po spusteni s nejvysi prioritou (pri=32767) a ignoraci pokud nebude flash pritomna(nofail) echo "`sudo blkid /dev/sdXY -o export -s UUID` none swap sw,pri=32767,nofail 0 0" | sudo tee -a /etc/fstab #aktivovat swap sudo swapon -aBTW: v praxi sem to osobne nezkousel, takze nevim jestli to bude mit nejaky prinos :) taky asi bude dost zalezet na rychlosti cteni a zapisu dane USB flasky :)
Jen na začátek, Ready-Boost je z podstaty nesmysl a může pomoci jen u hodně starého HW, který má dobrý řadič USB2, a to ještě pochybuji. Jediné čeho za ideálních podmínek ve velmi specifických případech docílíš, jsou občasné jednotky procent.
linux si v tomto ohledu můžeš zrychlit/naladit mnohem snáze na různých úrovních, ale laicky je nejjednodušší použít SSD disk nebo hybridní disk (+větší RAM), je to prokazatelné zrychlení, kterého jinak nedocílíš (v této oblasti).
Dále:
Zde ti bylo, možná částečně, odpovězeno, ale nereaguješ tak to asi chápeš.
Tady ti bylo odpovězeno taky a řekl bych že přesně.
Tady taky, jestli je to tvoje, taky.
Co jsem našel další dva nezodpovězené (jeden a druhý), tak já nevím vo-co-go a asi to neví víc lidí, jsou to specifické dotazy navíc svázané s Mintem, což asi není tady pro moc lidí hlavní či důležitá distribuce a dotazy nejsou dobře popsány, aby šli porovnat s něčím podobným/stejným v jiné distribuci.
Tiskni
Sdílej: