Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
pustit terminal, napsat: dmesg|tail vlozit usb flash, napsat: dmesg|tailnove by ted melo byt videt jake jmeno zarizeni dostala flash, a jeji oddil napr "sdb: sdb1" to sdb1 je to co te zajima = jmeno oddilu, ale u tebe to muze byt samozrejmne jine.. nahrad v nasledujicih prikazech 2x sdXY za to tve jmeno oddilu
#vytvorit swap sudo mkswap /dev/sdXY #nastavit swap pro aktivaci po spusteni s nejvysi prioritou (pri=32767) a ignoraci pokud nebude flash pritomna(nofail) echo "`sudo blkid /dev/sdXY -o export -s UUID` none swap sw,pri=32767,nofail 0 0" | sudo tee -a /etc/fstab #aktivovat swap sudo swapon -aBTW: v praxi sem to osobne nezkousel, takze nevim jestli to bude mit nejaky prinos :) taky asi bude dost zalezet na rychlosti cteni a zapisu dane USB flasky :)
Jen na začátek, Ready-Boost je z podstaty nesmysl a může pomoci jen u hodně starého HW, který má dobrý řadič USB2, a to ještě pochybuji. Jediné čeho za ideálních podmínek ve velmi specifických případech docílíš, jsou občasné jednotky procent.
linux si v tomto ohledu můžeš zrychlit/naladit mnohem snáze na různých úrovních, ale laicky je nejjednodušší použít SSD disk nebo hybridní disk (+větší RAM), je to prokazatelné zrychlení, kterého jinak nedocílíš (v této oblasti).
Dále:
Zde ti bylo, možná částečně, odpovězeno, ale nereaguješ tak to asi chápeš.
Tady ti bylo odpovězeno taky a řekl bych že přesně.
Tady taky, jestli je to tvoje, taky.
Co jsem našel další dva nezodpovězené (jeden a druhý), tak já nevím vo-co-go a asi to neví víc lidí, jsou to specifické dotazy navíc svázané s Mintem, což asi není tady pro moc lidí hlavní či důležitá distribuce a dotazy nejsou dobře popsány, aby šli porovnat s něčím podobným/stejným v jiné distribuci.
Tiskni
Sdílej: