Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Když pálím datové CD nebo datové DVD, tak si vždycky nastavuji souborový systém a všechny dílčí věci kolem toho, jako je Joliet, Rock-Ridge, zacházení s názvy a další věci. Aby se mi dobře splnily moje požadavky:
- Jestli to bude čitelné v Linuxu, Unixu a Windowsu, nebo čem zrovna potřebuji.
- A aby se mi neměnily názvy souborů a složek (např velké a malé písmena, zkracování názvů, a jiné), protože moje soubory dost často navzájem odkazují, a to by kvůli sebemenším změnám názvů přestalo fungovat.
- A aby to dovolilo mít ve stejném umístění soubory s názvy lišící se navzájem třeba i pouze velikosti písmen, čili aby nevznikl problém, že by se mi vynechávaly soubory s podobnými názvy.
Když jsem vypaloval v K3b, není problém. Všechny potřebné položky pro nastavení toho všeho tam mám. Ale někdy se mi stalo, že jsem musel použít jiný počítač a tam byl jediný vypalovací program Brasero a v něm žádná možnost nastavení souborového systému, ani položek kolem toho, není. Jak v takovém případě poznám, jestli to vypálené datové CD (datové DVD) bude mít ty vlastnosti, jaké chci? Dá se spolehnout na to, že ty požadavky, které jsem jmenoval, budou splněné?
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: