Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
V prehliadaci opera je moznost, opera --> moznosti --> vymazat sukromne data a tam zaskrtnut vsetky polozky a dat vymazat. Chcem sa opytat, ci to v systeme zahladi vsetky stopy po prehliadani, ci uz sa jedna o hesla, navstivene stranky cookies atd .... alebo ci sa da v systeme v nejakych logoch nieco najst.
thx
~/.opera
".
Dokedy sa data na disku viackrat neprepisu, tak sa to da obnovit, takze to nestaci.
Naviac konkretne v Opere to mali pred par rokmi zle implementovane a dali sa jednoducho zistit navstivene domeny. Preto by som tomu uplne neveril.
Jediné, opravdu stoprocentní řešení je zadat sudo rm-rf (widlaři zadají format c:) a 5x potvrdit 10 kilogramovou palicí přímo do bedny. A pro všechny případy se všechny zbylé kusy z HDD nechají přejet silným elektromagnetem.
pre laikov bude mozno stacit zmazat ~./opera
Magnety a kladivo budem pouzivat neskor a na nieco ine
Tiskni
Sdílej: