Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Omylem jsem odklikl nabídku Správce aktualizací , tato hlásí chybu , viz příloha, a nefunguje ani Centrum software pro Ubuntu, naběhne a hned zmizí.
Smím se zeptat, co je špatně na řešeních v jiných jazycích, zejména v angličtině? Většina dokumentace je psaná anglicky. Překvapuje to snad někoho?
Jestli je někdo opravdu tak zoufale líný, že ani není ochoten zapnout si Google Translate (pokud tedy neumí anglicky nebo kam ten flamebait měl směřovat), proč by měl někdo jiný marnit svůj čas snahou odpovědět mu?!
Ubuntu je špatně, pro BFUčka zvláště. Proto vřele doporučuji Fedoru nebo SUSE. Zoufalé dotazy v poradně se týkají Ubuntu tak často, až je to k pláči. Nejde tedy o úchylku, jde jen o to nazývat věci pravými jmény.
Můj první odkaz (na článek o tom, jak správně klást otázky) poskytuje nejlepší ze všech možných odpovědí na námitky, co je či není lepší pro BFUčka.
Ve Fedoře žádný problém s Grubem není. Dokonce jsou skripty pro vytváření konfigurace Grubu propracované do té míry, že přidají i submenu pro ostatní distrubuce nainstalované na discích. (O tom se uživatelům Blbuntu opravdu může jen zdát.) V Archu problémy s Grubem rovněž nejsou; v Archu ovšem platí víc než kdekoliv jinde, že „jaký si to uděláš, takový to máš“. Jelikož Arch obvykle aktualizuji denně nebo častěji, problémy s Grubem by znamenaly, že bych asi tak každý týden, kdy restartuju počítač, zkrátka nenabootoval. To by bylo hodně nepřijatelné a málokdo by asi pak chtěl používat Arch. Jenže zatímco Arch bez problémů zvládá každodenní aktualizace a spolehlivě bootuje, Blbuntu se po své každoroční aktualizační apokalypse rádo a ochotně rozsype.
Google Translate si poradí se zahraničním fórem v angličtině (němčině, francouzštině, ...) stejně dobře jako s anglickou dokumentací, pro kterou neexistuje český překlad. Nevidím v tom žádný rozdíl.
Plácáš ptákoviny a celkem snadno můžeš všechny své výroky najít na Wikipedii. Můžeš prosím citovat, kde přesně jsem navrhoval
Pokud vhodnou citaci nenajdeš, je velmi pravděpodobné, že jsi argumentační mrzák, který žvaní nesmysly. Kdybys nebyl anonymní troll, který se tu objevil teprve nedávno, věděl bys, že jsem byl vždy naprosto zásadním zastáncem českých lokalizací a češtiny jako takové, ba dokonce jsem tvrdil, že počítač, který by se mnou nemluvil česky, bych používat nechtěl. Ač ovládám (počítám-li pouze oficiální jazykové zkoušky) tři cizí jazyky, své mateřštiny si rozhodně vážím. Přesto si myslím, že psaní a čtení dokumentace v angličtině (které rozumí víc než miliarda lidí) dává trochu lepší smysl než psaní pro cca dvacetimilionové publikum, které rozumí češtině.
Na strojích, které spravuju a které mají dual boot Fedory a Blbuntu, je Grub spravovaný a instalovaný z Fedory, právě z toho důvodu, že Blbuntu Fedoru ignoruje a nepřidá, zatímco grub2-mkconfig
ve Fedoře přidá korektně submenu pro Blbuntu. Možná Blbuntu dokáže přidat Window$, protože se snaží být něco jako Window$, nicméně neodvážil bych se tvrdit, že umí přidat jiné linuxové distribuce. Protipříklad pozoruji při každé aktualizaci.
Tiskni
Sdílej: