Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
/var/www
používám běžného uživatele - nikdy roota. Edituje se to pak mnohem jednodušeji, protože se nemusím jako root přihlašovat a mohu to dělat přímo ze svého účtu.
... zda používáš mod_php nebo FastCGI.Používám mod_php.
... používám běžného uživatele - nikdy roota.Tak, že nemusí být vlastník www-data? Jde mi o to, aby instalační scripty mohl vytvořit / zapisovat do konfiguračních souborů. Děkuji
/var/www
, ale není to podmínkou. Stačí po dobu instalace nastavit práva na adresář 777 a pak je vrátit zpět.
Vlastník nemusí být www-data. Je pouze důležité, aby Apache mohl z toho adresáře číst a pokud možno jiní uživatelé ve stejné skupině nesměli nic. Proto se doporučují práva 604, resp. 705, aby vlastník adresáře mohl ty soubory editovat.
Pokud však instalaci budeš provádět přes webové rozhraní, instalace poběží pod uživatelem www-data. Proto bude logické, když uživatel www-data bude vlastníkem takového adresáře. V tom případě budou dokonce stačit práva 600, resp. 700.
Obě řešení mají své výhody i nevýhody.
users
a používá se mod_php
, to jinak nejde. Na vlastní stroji si však admin může nastavit práva praktičtěji, viz níže.
Naštěstí se na veřejném hostingu používá FastCGI téměř systematicky, takže to není nutné řešit - mod_php
se vlastně používá už jen u privátních hostingů.
Také je vhodné nastavit umask na 002 namísto 022, aby nově vytvořené adresáře a soubory byly zapisovatelné skupinouTen umask se nastavuje jen pro adresáře předpokládám, a jen pro ty koncové? Nebo celá posloupnost vnoření?
nastavení pro všechny soubory a adresáře - uživatele nastavím na www-data - skupinu nastavím na root a - soubory nastavím na 0400 (bez možnosti zápisu) nebo na 0600 (s možností zápisu) - adresáře nastavím na 0500 (bez možnosti zápisu) nebo na 0700 (s možností zápisu)2 MOŽNOST
nastavení pro všechny soubory a adresáře - uživatele nastavím na root - skupinu nastavím na www-data a - soubory nastavím na 0640 (bez možnosti zápisu) nebo na 0660 (s možností zápisu) - adresáře nastavím na 0750 (bez možnosti zápisu) nebo na 0770 (s možností zápisu)Chápu to dobře? A co "x" ? (nastavení pro spouštění scriptů) to není potřeba vůbec pro php? Díky
#!/usr/bin/env php
" a nastavená práva ke spuštění; webservery to však řeší trošku jinak.
Pokud nevíš kudy kaam, na čistý Debian nainstaluj ISPConfig a užívej si spokojeného užívání webů
Všechny weby pod jedním userem je cesta do pokel. Jeden zavirovaný web ti zbouchne všechny
Všechny weby pod jedním userem je cesta do pokel. Jeden zavirovaný web ti zbouchne všechnyA jedna lajdácká chyba programátora vytvářející ISPConfig a má důvěra v tuto aplikaci mě stála veřejnou ostudu, zveřejnění několika DB, 20 bezesných nocí, a stres za 10let života! A vyjádření tech. support? Sorry! We accept no liability for any losses. Děkuji, nechci...
Stále lepší jedna odstraněná chyba, než totálně blbě udělaná instalace od uživatele, který netuší co dělá.
BTW - co to bylo za chybu? Jak je to dlouho?
Tiskni
Sdílej: