Byla vydána beta verze Linux Mintu 21.3 s kódovým jménem Virginia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze Cinnamon 6.0 s experimentální podporu Waylandu. Linux Mint 21.3 bude podporován až do roku 2027.
Pavel Bašta se v příspěvku Internetové kšefty podíval na podvody při nákupech a prodejích zboží přes různé bazarové služby. Podělil se o rozhovor, který vedl s jedním podvodníkem. V závěru upozorňuje na databází podvodníků Podvod na bazaru.
Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Ahoj, finisuju svoje domaci uloziste a zbyva mi, nastavit tunel pro zalohovani souboru na nas do prace. V praci je mikrotik s verejnou IP, na kterem bezi VPN server. Muzu si tam rozjet OpenVPN a cokoliv kamkoliv routovat.
ALE - otazka zni, jestli je to nutne.
Rsync atd umi behat pres SSH, ze? Takze bych mohl SSHcko toho NASu vystavit na nejakem portu verejne IP. Jenomze, neudelam si tim diru do systemu?
Proto premyslim, jak to resit a co bude NEJBEZPECNEJSI :
1) Vystavit SSH firemniho NASu na verejne IP (vidim v tom bezpecnostni problem)
2) Rozjet v praci na mikrotiku OpenVPN server a naucit domaci NAS, pripojit se na ten OpenVPN (je to bezpecnejsi, nez reseni 1 a proc?)
3) Rozjet VPN tunel mezi tema mikrotiky v praci a doma a zpristupnit si pracovni NAS na nejake IP v domacim rozsahu - routovanim
Pripada mi, ze bezpecnost vsech reseni zavisi na bezpecnosti SSL knihovny a pokud v pripade c.1 pouziju prihlaseni pomoci certifikatu, nainstaluju fail2ban a napr. omezim uz na routeru pristup na ten konkretni port jen z me domaci IP (nebo rozsahu meho providera) tak celkem jednoduse udelam to, co bych v pripade 2 a 3 delal slozite pomoci tunelu.
Je to tak, nebo se pletu a jak byste to resili vy? Nejsem zadny zdatny admin, proto to potrebuju udelat co nejmene zranitelne.
P.
Řešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: