Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Ahoj, finisuju svoje domaci uloziste a zbyva mi, nastavit tunel pro zalohovani souboru na nas do prace. V praci je mikrotik s verejnou IP, na kterem bezi VPN server. Muzu si tam rozjet OpenVPN a cokoliv kamkoliv routovat.
ALE - otazka zni, jestli je to nutne.
Rsync atd umi behat pres SSH, ze? Takze bych mohl SSHcko toho NASu vystavit na nejakem portu verejne IP. Jenomze, neudelam si tim diru do systemu?
Proto premyslim, jak to resit a co bude NEJBEZPECNEJSI :
1) Vystavit SSH firemniho NASu na verejne IP (vidim v tom bezpecnostni problem)
2) Rozjet v praci na mikrotiku OpenVPN server a naucit domaci NAS, pripojit se na ten OpenVPN (je to bezpecnejsi, nez reseni 1 a proc?)
3) Rozjet VPN tunel mezi tema mikrotiky v praci a doma a zpristupnit si pracovni NAS na nejake IP v domacim rozsahu - routovanim
Pripada mi, ze bezpecnost vsech reseni zavisi na bezpecnosti SSL knihovny a pokud v pripade c.1 pouziju prihlaseni pomoci certifikatu, nainstaluju fail2ban a napr. omezim uz na routeru pristup na ten konkretni port jen z me domaci IP (nebo rozsahu meho providera) tak celkem jednoduse udelam to, co bych v pripade 2 a 3 delal slozite pomoci tunelu.
Je to tak, nebo se pletu a jak byste to resili vy? Nejsem zadny zdatny admin, proto to potrebuju udelat co nejmene zranitelne.
P.
Řešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: