Byla vydána nová verze 9.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Nově ve výchozím stavu ssh-keygen generuje Ed25519 klíče. Do ssh byla přidána možnost obfuskace časováním stisknutí kláves (keystroke timing obfuscation).
Konference OpenAlt 2023 proběhne o víkendu 11. a 12. listopadu v Brně. Přihlásit přednášky lze do neděle 8. října 23:59.
V X.Org v libX11 do 1.8.7 a libXpm do 3.5.17 bylo nalezeno a v upstreamu opraveno 5 bezpečnostních chyb (CVE-2023-43785, CVE-2023-43786, CVE-2023-43787, CVE-2023-43788 a CVE-2023-43789). Dvě nejstarší jsou s námi 35 let. Obsaženy byly již v X11R2 vydaném v únoru 1988.
Byly publikovány informace o bezpečnostní chybě Looney Tunables aneb CVE-2023-4911 v glibc ld.so. Útočník ji může využít k lokální eskalaci práv. Vyzkoušeno na výchozích instalacích linuxových distribucí Fedora 37 a 38, Ubuntu 22.04 a 23.04 a Debian 12 a 13. Chyba byla do glibc zavlečena v dubnu 2021. Detaily v txt.
Na Kickstarteru byla spuštěna crowdfundingová kampaň na podporu telefonu Murena 2 s /e/OS. Telefon má 2 hardwarové přepínače. Prvním lze jednoduše vypnout kamery a mikrofony. Druhým se lze odpojit od sítí.
Společnost Qualcomm publikovala říjnový bezpečnostní bulletin. V úvodu informuje, že bezpečnostní chyby CVE-2023-33106, CVE-2023-33107, CVE-2022-22071 a CVE-2023-33063 jsou cíleně využívány útočníky. O CVE-2022-22071 se píše už v loňském květnovém bulletinu. Detaily o zbylých chybách jsou k dispozici OEM partnerům. Veřejně budou k dispozici až s vydáním prosincového bulletinu.
Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ahoj. Mám aplikaci (skriptík) v PHP, který potřebuje odesílat něco na "servery". V podstatě se jedná o to, že vytvoří lokálně několik souborů, pomocí cronu se spouští bash skript, který připojí různá ssh sdílení a na ně to nasype. Potřeboval bych, aby některá (ne všechna) data v těchto souborech byla šifrovaná (není problém udělat pomocí PHP) tak, abych je nemohl dešifrovat já, ale pouze ty servery, na které to sypu. Logické řešení je asymetrická kryptografie. Jenže jsem četl, že z privátního klíče se dá vygenerovat veřejný, takže kdybych šifroval privátním klíčem a na všech serverech, kam to posílám byl veřejný, tak bych pořád i já (odesílatel) byl schopný vygenerovat si svůj veřejný klíč a data dešifrovat. A udělat to opačně mi přijde blbost - 1x šifrovat veřejným a Xkrát dešifrovat privátním.
Jak toto vyřešit?
gpg -e -r klíč1 -r klíč2 -r klíč3
z privátního klíče se dá vygenerovat veřejný
Striktně vzato nedá. Je ale obvyklé, že buď jsou v tom souboru oba nebo máte k němu i veřejný.
Pokial si kupite superpocitac za par stoviek milionov USD a budete ho zivit, tak ten to stihne za 1,5 mesiaca.Nevěřím. Největší známý současný botnet (Bitcoin) spočítal za dobu své existence „pouze“ 2^82 operací a stál ne stovky milionů, ale miliardu USD. //kde se vzalo to číslo 1,5 měsíce? když prodloužím klíč o jeden bit, budou to najednou 3 měsíce? co když ho prodloužím o 8 bitů?
Zvláštní. Nechce se mi věřit, že by si lidé v roce 1995 nedovedli představit použít místo 1 počítače třeba těch 102 a mít to za snesitelný 1 rok.
V každém případě, dnes každá rozumná šifra má sílu takovou, že bruteforce attack by trval déle, než je doba existence celého vesmíru (13.7 mld let).
Rozumná šifra dneska začíná na bezpečnostní síle 112b (tedy AES něco jako 224 - používá se 256), a pokud má Jenda pravdu s těmi 82b operací u Bitcoinu, tak se pohybujeme o 112-82 = 30 (binárních) řádu jinde. Tedy 2^30 (1048576x výkon Bitcoinu - jak dlouho to běží a kolik je tam kompů netuším).
Tedy 2^30 (1048576x výkon Bitcoinu
To by bylo 2^20. 2^30 je něco přes miliardu.
BTW: smazat plaintext muzu i bez toho aniz bych ho sifroval ;)No ale já ho pak budu asi někdy v budoucnu potřebovat
No ale já ho pak budu asi někdy v budoucnu potřebovatTo měla být zřejmě narážka na to, že zašifrování neřeší uvedený problém a musí se nad tím přemýšlet..
Řešení triviální. Každý server uloží na u skriptíku své veřejné klíče a ten bude každému posílat jinak zašifrovaná data.Řešení ještě triviálnější: data se zašifrují jen jednou symetrickým klíčem a různá data na různé servery znamenají pouze jinak zašifrovaný tento jeden klíč. Takže overhead je minimální. Jak už jsem psal výše, třeba GPG tohle umí naprosto jednoduše.
Spíše se obecně šifrují vlastní data symetrickými šiframi. Hlavně proto, že asymetrické šifry jsou násobně výpočetně (a tedy časově nebo v průtoku dat) náročnější než symetrické stejné bezpečnosti. Současný poměr je cca 10^4-10^5. A používá se náhodně generovaný jednorázový klíč relace. Asymetrická šifra se používá spolu s dalšími kryptografickými elementy na bezpečné ustavení tohoto klíče relace.To bych si v kontextu diskuze troufl označit za implementační detail.
Změna protokolu z "push" - skriptík odesílá, na "pull" skriptík uloží a servery si data stáhnou.To z pohledu šifrování vůbec nic neřeší, je v podstatě jedno, kdo iniciuje spojení.
Řešení triviální. Každý server uloží na u skriptíku své veřejné klíče a ten bude každému posílat jinak zašifrovaná data.To jsem psal.
Řešení pitomé. Rozdistribuji soukromý klíč na všechny servery.To jsem taky psal.
To nicméně stejně nepomůže, abych posílal jedna data, protože při procesu generování klíče relace se ustaví jiný klíč pro každý server.Nebo lze data jednou zašifrovat a rozeslat. Navíc je to úplně jedno, protože klíč použitý na úrovni relace je opět jen implementační detail, který člověk v podstatě nemusí řešit.
A kompromitace libovolného mista likviduje komunikaci ze všemi stranami.Což je typický projev sdílených klíčů.
Řešení sofistikované. Použít některý z "multi party key exchange protocols" Jako jsou dokumentovány třeba 1, 2, 3 a mnoho dalších článků. Ale to je trochu z kanónem na vrabce a navíc asi zcela za hranicemi tazatelových schopností, když ani nechápe, jak funguje asymetrické crypto.Souhlasím jak s kanónem na vrabce, tak s hranicemi tazatele.
Tiskni
Sdílej: