Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Ahoj. Mám aplikaci (skriptík) v PHP, který potřebuje odesílat něco na "servery". V podstatě se jedná o to, že vytvoří lokálně několik souborů, pomocí cronu se spouští bash skript, který připojí různá ssh sdílení a na ně to nasype. Potřeboval bych, aby některá (ne všechna) data v těchto souborech byla šifrovaná (není problém udělat pomocí PHP) tak, abych je nemohl dešifrovat já, ale pouze ty servery, na které to sypu. Logické řešení je asymetrická kryptografie. Jenže jsem četl, že z privátního klíče se dá vygenerovat veřejný, takže kdybych šifroval privátním klíčem a na všech serverech, kam to posílám byl veřejný, tak bych pořád i já (odesílatel) byl schopný vygenerovat si svůj veřejný klíč a data dešifrovat. A udělat to opačně mi přijde blbost - 1x šifrovat veřejným a Xkrát dešifrovat privátním.
Jak toto vyřešit?
gpg -e -r klíč1 -r klíč2 -r klíč3
z privátního klíče se dá vygenerovat veřejný
Striktně vzato nedá. Je ale obvyklé, že buď jsou v tom souboru oba nebo máte k němu i veřejný.
Pokial si kupite superpocitac za par stoviek milionov USD a budete ho zivit, tak ten to stihne za 1,5 mesiaca.Nevěřím. Největší známý současný botnet (Bitcoin) spočítal za dobu své existence „pouze“ 2^82 operací a stál ne stovky milionů, ale miliardu USD. //kde se vzalo to číslo 1,5 měsíce? když prodloužím klíč o jeden bit, budou to najednou 3 měsíce? co když ho prodloužím o 8 bitů?
Zvláštní. Nechce se mi věřit, že by si lidé v roce 1995 nedovedli představit použít místo 1 počítače třeba těch 102 a mít to za snesitelný 1 rok.
V každém případě, dnes každá rozumná šifra má sílu takovou, že bruteforce attack by trval déle, než je doba existence celého vesmíru (13.7 mld let).
Rozumná šifra dneska začíná na bezpečnostní síle 112b (tedy AES něco jako 224 - používá se 256), a pokud má Jenda pravdu s těmi 82b operací u Bitcoinu, tak se pohybujeme o 112-82 = 30 (binárních) řádu jinde. Tedy 2^30 (1048576x výkon Bitcoinu - jak dlouho to běží a kolik je tam kompů netuším).
Tedy 2^30 (1048576x výkon Bitcoinu
To by bylo 2^20. 2^30 je něco přes miliardu.
BTW: smazat plaintext muzu i bez toho aniz bych ho sifroval ;)No ale já ho pak budu asi někdy v budoucnu potřebovat
No ale já ho pak budu asi někdy v budoucnu potřebovatTo měla být zřejmě narážka na to, že zašifrování neřeší uvedený problém a musí se nad tím přemýšlet..
Řešení triviální. Každý server uloží na u skriptíku své veřejné klíče a ten bude každému posílat jinak zašifrovaná data.Řešení ještě triviálnější: data se zašifrují jen jednou symetrickým klíčem a různá data na různé servery znamenají pouze jinak zašifrovaný tento jeden klíč. Takže overhead je minimální. Jak už jsem psal výše, třeba GPG tohle umí naprosto jednoduše.
Spíše se obecně šifrují vlastní data symetrickými šiframi. Hlavně proto, že asymetrické šifry jsou násobně výpočetně (a tedy časově nebo v průtoku dat) náročnější než symetrické stejné bezpečnosti. Současný poměr je cca 10^4-10^5. A používá se náhodně generovaný jednorázový klíč relace. Asymetrická šifra se používá spolu s dalšími kryptografickými elementy na bezpečné ustavení tohoto klíče relace.To bych si v kontextu diskuze troufl označit za implementační detail.
Změna protokolu z "push" - skriptík odesílá, na "pull" skriptík uloží a servery si data stáhnou.To z pohledu šifrování vůbec nic neřeší, je v podstatě jedno, kdo iniciuje spojení.
Řešení triviální. Každý server uloží na u skriptíku své veřejné klíče a ten bude každému posílat jinak zašifrovaná data.To jsem psal.
Řešení pitomé. Rozdistribuji soukromý klíč na všechny servery.To jsem taky psal.
To nicméně stejně nepomůže, abych posílal jedna data, protože při procesu generování klíče relace se ustaví jiný klíč pro každý server.Nebo lze data jednou zašifrovat a rozeslat. Navíc je to úplně jedno, protože klíč použitý na úrovni relace je opět jen implementační detail, který člověk v podstatě nemusí řešit.
A kompromitace libovolného mista likviduje komunikaci ze všemi stranami.Což je typický projev sdílených klíčů.
Řešení sofistikované. Použít některý z "multi party key exchange protocols" Jako jsou dokumentovány třeba 1, 2, 3 a mnoho dalších článků. Ale to je trochu z kanónem na vrabce a navíc asi zcela za hranicemi tazatelových schopností, když ani nechápe, jak funguje asymetrické crypto.Souhlasím jak s kanónem na vrabce, tak s hranicemi tazatele.
Tiskni
Sdílej: