Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
aplay /usr/share/sounds/alsa/Noise.wav
, případně aplay /usr/share/sounds/alsa/Front_Left.wav
a spol?
- pust alsamixer (uz ho mas, byl take soucasti balicku alsa-utils :) - zkontroluj jestli se zobrazuje spravne Karta: xxx, pripadne pres F6 zvol kartu 0 - zkontroluj jestli jsou vytazene safle Master,Speaker a PCM - zkontroluj jestli nejaka savle neni utlumena (ve spodku savle [MM]) - pokud bude utlumena tlacitko M to zrusi a zobrazi se [00] btw: sipka vlevo/vpravo prepina savle, sipka nahoru/dolu vytahuje/zatahuje savli pokud bylo vse opravdu v poradku, zkus prehrat vynucene pres card 0: aplay -D plughw:0,0 /dev/urandom
F6 klavesou prepnul v alsamixeru na ni,a hle ONO JE TO TAKY HLUCHE,zadny zvuk nejde venTo, že si v alsamixeru vybereš, kterou zvukovku budeš nastavovat, neříká vůbec nic o tom, která zvukovka se použije jako výstupní zařízení.
aplay -l
vypíšeš, jaké číslo USB zvukovka dostala, a pak na ní zkusíš něco přehrát.
podle rady sem stahnul program alsamixergui a naistaloval v terminaluDoufám že ne tak, že bys stahoval ten balíček přímo z toho webu! alsamixergui neznám, ale asi to bude podobné jako řádkový alsamixer. Jsou v něm všechny šavle vytažené nahoru a neztlumené? aplay už přehrává?
Tiskni
Sdílej: