Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
ip route add blackhole 1.2.3.4bude efekt úplne taký istý akoby som na firewally urobil toto:
iptables -I INPUT 1 -s 1.2.3.4 -j DROP iptables -I FORWARD 1 -s 1.2.3.4 -j DROP? Nejde mi teraz o samotné použitie blackhole vs. unreachable vs. prohibit. To už viem, že blackhole = drop a unreachable,prohibit = reject. Ide mi o to či mi tá routa spôsobí to isté ako dropovanie hlavne toho forwardu. Vopred vám veľmi pekne ďakujem za odpovede.
skorej si myslim ze blackhole routa bude ekvivalent pre:
iptables -I OUTPUT -d 1.2.3.4 -j DROP iptables -I FORWARD -d 1.2.3.4 -j DROP
...pretoze unicast/bcast routing decision je vzdy na zaklade cielovej IP adresy. ale ucel by to splnilo, lebo obojsmerna komunikacia by nikdy nevznikla.
Dalsia moznost je pouzit routing policy control pouzitim ip rule
, kde sa da definovat aj source s moznostou dropovania (blackhole/unreachable/prohibit).
ked tak rozmyslam, tak pouzitie blackhole routy by mohlo byt ekvivalentom k:
iptables -I INPUT -s 1.2.3.4 -j DROP iptables -I FORWARD -s 1.2.3.4 -j DROP
...za predpokladu, ze nechate zapnuty rp_filter (net.ipv4.conf.default.rp_filter
). v tomto jedinom pripade by sa totiz kontrolovala spatna cesta (teda source IP) a packet by bol zahodeny na vstupe prave kvoli tomu, ze prichadza interfacom, ktory vsak blackhole routa neobsahuje.
Chcem blokovať určité IP, ale z jedneho zákerného dôvodu mimo iptables.
To mi zní tak, že na tom počítači má roota víc lidí a navzájem si dělají naschvály. To nikdy k ničemu dobrému nevedlo.
Routa se aplikuje na pakety s příslušnou cílovou adresou, ne zdrojovou. Takže ne INPUT
ale OUTPUT
a ne -s
ale -d
.
Úplně přesně stejný ten efekt nebude, protože routing se provádí v trochu jiné fázi, než se aplikují filtrační pravidla netfilteru, takže pokud se cílová adresa paketu někde mění (NAT, xfrm), mohl by být výsledek odlišný.
Tiskni
Sdílej: