Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ip route add blackhole 1.2.3.4bude efekt úplne taký istý akoby som na firewally urobil toto:
iptables -I INPUT 1 -s 1.2.3.4 -j DROP iptables -I FORWARD 1 -s 1.2.3.4 -j DROP? Nejde mi teraz o samotné použitie blackhole vs. unreachable vs. prohibit. To už viem, že blackhole = drop a unreachable,prohibit = reject. Ide mi o to či mi tá routa spôsobí to isté ako dropovanie hlavne toho forwardu. Vopred vám veľmi pekne ďakujem za odpovede.
skorej si myslim ze blackhole routa bude ekvivalent pre:
iptables -I OUTPUT -d 1.2.3.4 -j DROP iptables -I FORWARD -d 1.2.3.4 -j DROP
...pretoze unicast/bcast routing decision je vzdy na zaklade cielovej IP adresy. ale ucel by to splnilo, lebo obojsmerna komunikacia by nikdy nevznikla.
Dalsia moznost je pouzit routing policy control pouzitim ip rule
, kde sa da definovat aj source s moznostou dropovania (blackhole/unreachable/prohibit).
ked tak rozmyslam, tak pouzitie blackhole routy by mohlo byt ekvivalentom k:
iptables -I INPUT -s 1.2.3.4 -j DROP iptables -I FORWARD -s 1.2.3.4 -j DROP
...za predpokladu, ze nechate zapnuty rp_filter (net.ipv4.conf.default.rp_filter
). v tomto jedinom pripade by sa totiz kontrolovala spatna cesta (teda source IP) a packet by bol zahodeny na vstupe prave kvoli tomu, ze prichadza interfacom, ktory vsak blackhole routa neobsahuje.
Chcem blokovať určité IP, ale z jedneho zákerného dôvodu mimo iptables.
To mi zní tak, že na tom počítači má roota víc lidí a navzájem si dělají naschvály. To nikdy k ničemu dobrému nevedlo.
Routa se aplikuje na pakety s příslušnou cílovou adresou, ne zdrojovou. Takže ne INPUT
ale OUTPUT
a ne -s
ale -d
.
Úplně přesně stejný ten efekt nebude, protože routing se provádí v trochu jiné fázi, než se aplikují filtrační pravidla netfilteru, takže pokud se cílová adresa paketu někde mění (NAT, xfrm), mohl by být výsledek odlišný.
Tiskni
Sdílej: