Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Řešení dotazu:
opustit - restartovat - Windows 7 (loader) (on /dev/sda2)
. tak opensuse zablokuje standardní grub nabídku a spustí zkrácenou grubovou nabídku přímo do cílového systému. grub na konci svého zkráceného běhu, před tím, než předá řízení bootovanému systému by tuto zkrácenou nabídku by měl zrušit a na příští boot restaurovat standardní volbu. Je možné, že hoši něco přehlédli a grub to neudělá.
To nesouvisí s grub.cfg
, řekl bych.
Vhodnější je odstranit /boot/grub/grubenv
, protože právě tam se zapisuje, co se má spustit při příštím bootu a další více či méně dočasné informace. Ten soubor musí mít fixní délku, ale je lidsky čitelný, takže se dá snadno zkontrolovat, co je tam napsáno.
Prostě, když restartujete Linux PC a zadáte hned, jaká akce se má provést při následujícím bootování /např. spusť hned bez ptaní Windows/ provede se to normálně 1x a při úplném vypnutí PC ta žádost zanikne takže se grub2 znovu ptá kam má bootovat. - To je normální stav.To je nesmysl, Grub nemá jak zjistit, zda jde o restart nebo znovu zapnutí PC – to se může lišit nanejvýš na úrovni BIOSu, který při restartu někdy vynechává některé kontroly. Pokud zvolíte volbu Grubu před restartem, funguje to tak, že se příslušná položka menu Grubu označí jako defaultní. Po té, co příslušný operační systém nastartuje, musí konfiguraci Grubu vrátit do původního stavu, jinak ta defaultní položka menu zůstane nastavená. To asi z Windows zařídíte těžko.
GRUB_DEFAULT=saved
, aby se použila dříve uložená položka, a v položce menu pro boot Windows přes savedefault
nastavit jinou položku menu (nevím, zda je možné přes savedefault
i hodnotu zrušit, aby se zobrazilo menu).
Nemění se tam ovšem konfigurace ve smyslu editování grub.cfg
. Dočasná (nebo trvalá) preference nějaké položky se zapíše do grubenv
.
Soubor grubenv
má fixní délku 1024 bytů. Původní idea byla nejspíš taková, že by si ten soubor mohl opravdu přepisovat sám GRUB — například po splnění „boot once“ by ho uvedl zpátky do normálu.
Nakonec to tak ale v reálu nefunguje. Na dnešních filesystémech s checksumy by taková změna totiž nikdy neprošla — GRUB by musel mít ve svém Btrfs modulu celou logiku pro počítání checksumů.
Na mých systémech s Btrfs tedy boot once == boot napořád, dokud se grubenv
nedá do pořádku utilitou grub-reboot
nebo nesmaže. Pak zase začne mít prioritu nastavení implicitní položky v grub.cfg
.
Ta po naklikání v KDE opustit - restartovat - Windows 7 (loader) (on /dev/sda2)
se mi opravu vytvořil soubor /boot/grub2 grubenv
s tímto obsahem:
# GRUB Environment Block
saved_entry=openSUSE
next_entry=Windows 7 (loader) (on /dev/sda2)
po jeho odstranění, grub2 opět zobrazí nabídku všech OS k výběru bootování.
Takže problém jde opravit bez přepisování grub2 v Yastu, stačí smazat grubenv
Tiskni
Sdílej: