abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 594 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Instalace *ubuntu na flashku

    27.11.2014 13:47 Rin
    Instalace *ubuntu na flashku
    Přečteno: 1018×
    Je možné nainstalovat *ubuntu (v mojem případě asi Xubuntu) Linux na flash disk? Předpokládám že asi ano, nabootuju z instalačního CD a instalaci provedu na flashku místo HDD. Jsou tam nějaká úskalí? Asi bude předpokládám vhodnější použít nějaký souborový systém bez žurnálu, není-liž pravda? A jak je to se spouštěním na různých strojích? S Linuxem jsem pořád začátečník, ale třeba Windows přenesení instalace z jednoho PC na druhé těžko rozdýchávají už jen třeba kvůli ovladačům. Jsou u Linuxu taky nějaké podobné problémy, a jdou případně nějak řešit? A případně co a jak nějak optimalizovat, aby se minimalizoval počet zápisů na flash?

    Odpovědi

    27.11.2014 14:04 Love_Dali | skóre: 24
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace *ubuntu na flashku
    Většinou jsem instaloval z flashky, ale mrkni se třeba sem: http://www.fernhilllinuxproject.com/guidesandhowtos/installubuntutousbdrive.html
    27.11.2014 14:06 Jirka | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace *ubuntu na flashku
    Nejrychlejší bude asi stáhnout nějaký live dvd obraz a ten přenést na flash. Systém si bude myslet, že to je dvd a ani se nebude snažit na něj zapisovat.
    Dokud to funguje, nešťourej se v tom!...
    27.11.2014 14:09 Rin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace *ubuntu na flashku
    Díky, ale to se mi asi ten systém vždycky po vypnutí vyresetuje do výchozího nastavení a všechna data půjdou pryč. Já bych to chtěl ale "na používání", ne na provádění dalších instalací.
    27.11.2014 15:03 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace *ubuntu na flashku
    Je to možné, ale je třeba velmi pečlivě zvolit, co se na flesh bude psát a jak. flash principielně není konstruována na chování se "jako disk". Před nějakou dobou jsem měl 4G flash jako system disk pro domácí servřík (CentOS). Jednak vydržela asi 6 měsíců, pak se datově zhroutila. Za druhé rychlosti při akualizacích byly strašné. cca 600kB/s-2MB/s. Na random write skutečně flash není konstruovaná. Možná by to šlo nějak sofistikovaněji pořešit, že by se aktualizace provedla v nějakém simulovaném prostoru a pak na flash napsala "jedním tahem" ne zatížit ji tisícem drobných zápisů při vytváření nového balíčku z původního rpm a rozdílového drpm a podobných operacích, ale ten čas na řešení. Nakonec jsem koupil malý (160G) levný (500Kč) 2.5" disk z bazaru, vytvořil k němu denní zálohování a jelikož jede 24/7 v podstatě stabilní teplotě tak už asi 1,5 roku není žádný problém.
    27.11.2014 14:15 neklan | skóre: 11 | blog: neklan_no_clan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace *ubuntu na flashku
    Normálně to naistalovat půjde a bude to fungovat i na více počítačích. Pro základní funkce bez problému, sám jsem to takto nějakou dobu provozoval.

    S čím je problém jsou nesvobodné ovladače na nvidia/ati, ale i to se dá řešit, nicméně už to chce trochu toho potu. Pokud nechceš hrát náročné 3D hry nebo používat specální funkce těchto ovladačů, myslím, že ti v tom nic nebrání.

    Samozřejmě se může najít extra případ, mě se to nestalo.
    27.11.2014 16:31 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace *ubuntu na flashku
    mas 2 moznosti...

    1. pomoci unetbootin ulozit obsah iso na usb, umoznuje nastavit velikost "uschovneho souboru(casperrw)" kterej slouzi pak na uchovavani provedenejch zmen, je to vhodne na uchovani nastaveni, doinstalovani drobnych programu. V tomto pripade se cely system (krome zmen v uschovnem souboru) nacitra z vysoce komprimovaneho puvodniho squashfs readonly souboru nacachovavaneho i castecne v ram, takze je rychlost pomerne slusna. I kdyz to lze, neni to vhodne pro dlouhodobe reseni kdy by si provadel aktualizace/doinstalovavani systemu/software protoze by pak postupne se vetsina vsecho z puvodnich squashfs souboru zacla pouzivat z toho uschovneho a uz by byla vyhodnejsi varianta 2.

    2. nainstalovat na usb jako by se jednalo o hdd, nastavit v /etc/fstab aby se / pripojovalo s parametrem noatime (vypne zapis casu pro KAZDY soubor pri CTENI, razantne to bude setrit USB a bude o dost rychlejsi cteni, tim ze se nebude zaroven nic zapisovat). v tomhle pripade se vse pri aktualizaci/instalaci nahrazuje, nic neboptna a nehorsi se rychlost oproti 1. ktera je uz ale od pocatku pomalejsi nez 1

    v obou pripadech je vhodne mit hodne ram (>=2GB, pro narocnejsi praci lepe >=4GB) aby nebyl potrebny odkladaci disk (swap) :)

    z meho pohledu je idealni reseni 1. s tim ze pouzijes upravene iso (upravy nad ramec tohoto prispevku :) kde budes mit jak dostupne aktualizace, tak pridane programu o ktere mas zajem). pokud nechces se ucit upravovat, zkus variantu 1. s original iso nebo variantu 2. pokud nevis dopredu co vsechno budes chtit zkouset pridat/pouzivat a casem treba prijdes na to ze nejvice idealni reseni pro universalni pouziti na ruznem hw je poridit USB HDD, kam to normalne nainstalujes a bude to rychle, spolehlive a normalni ;)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.