Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ahoj, uz delsi dobu mne to trapi, ale az dnes se Vam s tim sverim ))
Mam v OS rad poradek a proto, kdyz nekdy neco nainstaluji, v euforii, ze to budu potrebovat, pak zjistim, ze to stoji za houby a ja bych to rad ze systemu odebral - proste si udrzoval jen app ktere pouzivam.
V KDE (kubuntu) se to da resit pomerne dobre, protoze tam v Muonu vidim seznam instalovanych aplikaci a jen kliknu na odinstalaci. Horsi to je s aplikacemi, ktere jsem instaloval pres APT-GET install, protoze Muon stoji uplne za HO-NO a 90% aplikaci v nem neni, nebo je to nenajde. Takova aplikace pak v systemu je, ale nejde odebrat.
Resenim je asi pouzit apt-get purge nebo remove? ALE - kdyz nevim, jak se dana app jmenuje? Stene je to na serveru... instaluju, instaluju a rad bych zjistil, co jsem vubec nainstaloval a co muzu odebrat?
Da se nekde :
1) sehnat sehnam instalovanych aplikaci vc. jejich nazvu jako balicku?
2) v KDE mam v systemu treba aplikaci GRC - Gnu radio neco... jak safra zjistim, jak se aplikace jmenuje v apt-get?
3) kdyz delam aktualizace pres apt-get upgrade, nabidne mi to aktualizaci vseho. Vcetne treba owncloud - neda se nejak zapnout, abych musel po jednom odsouhlasit kazdou aktualizaci? Ze se da nastavit nejaky HOLD, to vim, ale kdo si ma kazdy mesic vzpominat na syntaxe? Stacilo by, kdyby se apt-get ptal ANO/NE Diky moc za pripadne rady, jak udrzova v systemu poradek P.
Ze se da nastavit nejaky HOLD, to vim, ale kdo si ma kazdy mesic vzpominat na syntaxe?
Admin. Btw měsíc?
Stacilo by, kdyby se apt-get ptal ANO/NE
V aptitude (v prostředí ncurses) se zobrazují upgradovatelné balíky a zaškrtnout ty, které se mají skutečně upgradovat. Klidně můžete upgradovat jeden po druhém.
apt-get install
nepoužívané balíčky neodstraňuje, to dělá apt-get autoremove
. aptitude
je odlišný v tom, že místo oddělených install
, remove
ap. dělá vše najednou.
(Pozn. pro rejpaly: aptitude
lze spustit aptitude install balíčky…
či aptitude remove balíčky…
, ale to pouze určuje výchozí akci se zadanými balíčky, klidně můžete pro specifické balíčky určit jiné akce pomocí tzv. aktivních přípon, třeba aptitude install abc-
balíček abc
odinstaluje.)
apt-get install nepoužívané balíčky neodstraňuje, to dělá apt-get autoremoveJak autoremove definuje nepoužívané balíčky? Jediný systém, který znám, co to umí správně posoudit je Gentoo, a to díky tomu, že informace o *chtěných* balíčcích ukládá a navíc je umožňuje dost přímočaře spravovat.
# odstraneni balickuu ktere uz nejsou treba (zbytek balicku na kterem zaviselo neco co uz jsi mezitim odstranil pomoci apt-get remove nebo purge) apt-get autoremove # nalezeni nazvu balicku podle nazvu souboru dpkg-query -S soubor
1) sehnat sehnam instalovanych aplikaci vc. jejich nazvu jako balicku?
$ find /bin /usr/bin /usr/local/bin /usr/games -type f |apt-file search -f - -F |sort |uniq
Následující skript neřeší vše, je to jen první nástřel jak na to:
$ ./menu_get_programs.py
2) v KDE mam v systemu treba aplikaci GRC - Gnu radio neco... jak safra zjistim, jak se aplikace jmenuje v apt-get?
$ cd /var/lib/menu-xdg/applications/menu-xdg/
$ fgrep -ril 'Name=X Window Snapshot' . |xargs -i cat {} |fgrep Exec
Exec=xwd | xwud
$ dpkg -S $(which xwd)
x11-apps: /usr/bin/xwd
Tiskni
Sdílej: