Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek (YouTube). Jednodeskový RISC-V počítač Star64 s SoC StarFive JH-7110 bude v prodeji od 4. dubna.
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 23.03. Přehled novinek v oznámení na webu a v CHANGELOGu na GitHubu.
Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Ahoj, uz delsi dobu mne to trapi, ale az dnes se Vam s tim sverim ))
Mam v OS rad poradek a proto, kdyz nekdy neco nainstaluji, v euforii, ze to budu potrebovat, pak zjistim, ze to stoji za houby a ja bych to rad ze systemu odebral - proste si udrzoval jen app ktere pouzivam.
V KDE (kubuntu) se to da resit pomerne dobre, protoze tam v Muonu vidim seznam instalovanych aplikaci a jen kliknu na odinstalaci. Horsi to je s aplikacemi, ktere jsem instaloval pres APT-GET install, protoze Muon stoji uplne za HO-NO a 90% aplikaci v nem neni, nebo je to nenajde. Takova aplikace pak v systemu je, ale nejde odebrat.
Resenim je asi pouzit apt-get purge nebo remove? ALE - kdyz nevim, jak se dana app jmenuje? Stene je to na serveru... instaluju, instaluju a rad bych zjistil, co jsem vubec nainstaloval a co muzu odebrat?
Da se nekde :
1) sehnat sehnam instalovanych aplikaci vc. jejich nazvu jako balicku?
2) v KDE mam v systemu treba aplikaci GRC - Gnu radio neco... jak safra zjistim, jak se aplikace jmenuje v apt-get?
3) kdyz delam aktualizace pres apt-get upgrade, nabidne mi to aktualizaci vseho. Vcetne treba owncloud - neda se nejak zapnout, abych musel po jednom odsouhlasit kazdou aktualizaci? Ze se da nastavit nejaky HOLD, to vim, ale kdo si ma kazdy mesic vzpominat na syntaxe? Stacilo by, kdyby se apt-get ptal ANO/NE Diky moc za pripadne rady, jak udrzova v systemu poradek P.
Ze se da nastavit nejaky HOLD, to vim, ale kdo si ma kazdy mesic vzpominat na syntaxe?
Admin. Btw měsíc?
Stacilo by, kdyby se apt-get ptal ANO/NE
V aptitude (v prostředí ncurses) se zobrazují upgradovatelné balíky a zaškrtnout ty, které se mají skutečně upgradovat. Klidně můžete upgradovat jeden po druhém.
apt-get install
nepoužívané balíčky neodstraňuje, to dělá apt-get autoremove
. aptitude
je odlišný v tom, že místo oddělených install
, remove
ap. dělá vše najednou.
(Pozn. pro rejpaly: aptitude
lze spustit aptitude install balíčky…
či aptitude remove balíčky…
, ale to pouze určuje výchozí akci se zadanými balíčky, klidně můžete pro specifické balíčky určit jiné akce pomocí tzv. aktivních přípon, třeba aptitude install abc-
balíček abc
odinstaluje.)
apt-get install nepoužívané balíčky neodstraňuje, to dělá apt-get autoremoveJak autoremove definuje nepoužívané balíčky? Jediný systém, který znám, co to umí správně posoudit je Gentoo, a to díky tomu, že informace o *chtěných* balíčcích ukládá a navíc je umožňuje dost přímočaře spravovat.
# odstraneni balickuu ktere uz nejsou treba (zbytek balicku na kterem zaviselo neco co uz jsi mezitim odstranil pomoci apt-get remove nebo purge) apt-get autoremove # nalezeni nazvu balicku podle nazvu souboru dpkg-query -S soubor
1) sehnat sehnam instalovanych aplikaci vc. jejich nazvu jako balicku?
$ find /bin /usr/bin /usr/local/bin /usr/games -type f |apt-file search -f - -F |sort |uniq
Následující skript neřeší vše, je to jen první nástřel jak na to:
$ ./menu_get_programs.py
2) v KDE mam v systemu treba aplikaci GRC - Gnu radio neco... jak safra zjistim, jak se aplikace jmenuje v apt-get?
$ cd /var/lib/menu-xdg/applications/menu-xdg/
$ fgrep -ril 'Name=X Window Snapshot' . |xargs -i cat {} |fgrep Exec
Exec=xwd | xwud
$ dpkg -S $(which xwd)
x11-apps: /usr/bin/xwd
Tiskni
Sdílej: