Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jestli to chcete při připojení disku i dávno po zapnutí, tak se podívejte, jak udev přidává pravidla pro pevné názvy disků nebo síťových rozhraní. Ale není to nic pro začátečníka.
Pokud to chcete více desktopové, podívejte se na udisk a na události, které chodí při připojení disku přes D-Bus.
Pokud to chcete jednorázově a velmi jednoduše, projděte si adresář /dev/disk/by-id.
tak ho naformátuje a připojí kamkoli do systému
Pěkně blbý požadavek. Takže ty zapojíš (externí) (pevný) disk dědečka, na kterém jsou třeba fotky, a on se automaticky zformátuje, protože bude "nový"?
PS: Radši nazývám věci pravými jmény: tzn. neříkám, že disk naformátuju, nýbrž že na něm vytvořím systém souborů.
1) Na jaké úrovni potřebuješ, aby se skript spustil?
a) dřív než nějaká služba:
- musíš si vytvořit spouštěcí skripty podle tvého systému (debian třeba "/etc/init.d/skript" a následně službu zapnout do nějakého runlevelu, viz manuál k initu v debianu). Podobně je to u jiných distribucí.
b) po spuštění systému
stačí přidat odkaz na tvůj script do "/etc/rc.local"
c) po přihlášení uživatele
Přidat script do "~/.bashrc" a pořešit sudo, aby měl skript práva
2) Vyřešit detekci nového disku
Zde by jsi si měl říci, co to ten nový disk vlastně je? Je to něco, co nemá záznamy v "/etc/fstab"? Nebo něco, co neobsahuje ani jednu partition? Nebo něco, co nekoresponduje s tvým seznamem (budeš si třeba někde držet seznam SN disků, které máš už v používání, nebo kombinaci PN(part number) a SN(serial number) ). Oboje zjistíš pomocí :
hdparm -I /dev/sda | grep 'Serial\ Number' hdparm -I /dev/sda | grep 'Model\ Number'Tzn., že ve skriptu by jsi si mohl projít všechny existující disky a porovnat u nich PN/SN s tvou databází. Ošetřit, co se stane, když se databáze/soubor poškodí, ošetřit, když ti program nic nevrátí a spoustu dalších věcí. Pokud chceš mít větší jistotu, tak si přidej do skriptu ještě checkování, zda nový disk již obsahuje nějakou partition a pokud ano, tak aby nic nedělal, což zase můžež zjistit třeba takto (vypíše počet partition):
sfdisk --dump /dev/sda |grep start |wc -l3) Spustit sadu na rozkrájení a připojení hdd
Tiskni
Sdílej: