Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Ahoj, chtel bych si roztridit archiv fotek a videi pomoci digikamu. Moje predstava je takova, ze budu mit fotky ulozeny na mem domacim serveru s bananaPi a sambou a pomoci SMB4K si je mountuju do /home
Potom si na notebooku ten adresar s fotkami na sambe pridam mezi alba v digikamu a budu tridit a pracovat s nimi.
Soucasne se k fotkam dostanu i z televize, kde mam multimedialni centrum a mam pristupny ten samba share - kdyz prijde navsteva atd.
Vsechno funguje, jenom mne docela zarazi, jak dlouho si digikam nacita info o fotkach. Po spusteni to trva i dele, jak deset minut. Je tam asi 350GB fotek ve 20 000 souborech. Presto si myslim, ze prece neni nutne, pokazde je nacitat znovu, takze jsem to chapal pri prvnim pridani, ale ne po dalsim spusteni.
Jak Vam to funguje s vetsim mnozstvim fotek? A jak to resit? Rozdelit si alba na roky a pracovat jen s jednim rokem, aby tam toho bylo mene?
Muze byt na vine pomala samba? Da se nejak odzkouset, jak rychly je prenos v pripade, ze pristupuji k velkemu mnozstvi souboru? Mam totiz podezreni, ze prenos jednoho velkeho souboru je docela OK, ale prenos vetsiho mnozstvi malych souboru uz je prusvih - fotky jsou totiz na serveru ulozene v sifrovane slozce, kvuli pripadne kradezi disku.
Samba je super, je skoda, ze na linuxu neni nejaky klon [...]Ehm. A co myslíš, že je Samba?
Tiskni
Sdílej: