Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Při zaplněných serverech se tato hranice vyhoupne na 3.0 2.75 a servery se tím pádem lagují.
Vzhledem k tomu, že níže uvádíte, že jde o čtyřjádrový procesor, není mi jasná ta příčinná souvislost. Load average 3.0 na čtyřprocesorovém systému (na Linuxu) sám o sobě neukazuje na přetížený procesor.
To ale vůbec neznamená, že je problémem load average. Linux nenormalizuje hodnotu load average, takže hodnota 3.0 na čtyřprocesorovém systému není nijak vysoká a sama o sobě neznamená problém. On vůbec load average sám o sobě má málokdy nějakou významnější vypovídací hodnotu.
Spíš byste měl použít perf nebo něco podobného ke zjištění, kde konkrétně ty prodlevy vznikají.
Jestli je to jen virtuál, tak tam je samozřejmě při přetížení hosta možné ledacos. Pak ale tazateli nelze poradit nic jiného než si místo virtuálu pronajmout dedikovaný server, chce-li mít garantovaný výkon a latence.
A protoze AMD Bulldozer modul jsou 2 fyzicka jadra sdilejici FPU a L2 cache, tak mate realne jeste o neco mene nez to vypada.
Zkoušel jste na tom někdy nějaké reálné zátěžové testy? Já ano a navíc takový procesor už přes dva roky používám ve svém hlavním vývojovém a testovacím počítači. Takže už jsem na tuhle ukázku FUD techniky poněkud alergický.
Tiskni
Sdílej: