Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Přeji hezký den, částečně navazují na tématiku v dotazu 2 linuxy na jeden PC ale z jiného úhlu.
Studuji probematiku brfs a rád bych požádal o radu ohledně obnovy systému po buď systémové vadě (laborování s novými balíčky ...), nebo HW závadě.
Mějme situaci -
1. Dělený disk ext4:
/dev/sda1 - root
/dev/sda2 - home (data, další uživatelský balast, není ted podstatné dělení disku na více oblastí)
pomocí clonezilly udělám zálohu - /dev/sda1 (včetně GRUBu), v případě jakékoliv havárie nabootuji live usb, obnovím pomocí clonezilly /dev/sda1 a jedu dál (pokud přijdu v případě HW závady o home nevadí, je již zálohovaný - jde mi ted o funkčnost systému po havárii) - funkční, při laborování mi to několkrát pomohlo, obnova během 10 minut
2.Nedělený disk btrfs:
V případě btrfs není dělení disku, vše je pod jedním FS
- subvolume
_current/root namontováno jako /
_current/home namontováno jako /home
_snapshot/root
_snapshot/home
Snapshot root, potud je mi to jasné. Ale jak obnovit?
- nabootovat live usb distribuci a root nahradit snapshotem? a MBR a GRUB?
Děkuji za nakopnutí a rád bych poprosil o smysluplné rady a ne zbytečné hádky :)
Řešení dotazu:
btrfs
. Akorát tím přijdete o výhody btrfs
, třeba o sdílení volného místa.
Ano, i toto mne napadlo, ale chtěl bych maximálně využít všech výhod btrfs, nač pak na něj přecházet. Kombinaci různých FS sem zavrhl, pokud jsem četl dobře, subvolume, snapshot lze dělat jen na btrfs, takže by vše jelo na něm.
Notebook mám jako pracovní i zkušební, dřív než něco provedu se serverem, tak si to raději ověřím. Laborování a obnova na notasu je rychlejsí a bezpečnější než na živém serveru (podnikový systém, mail, MySQL, apache .....)
Laborování a obnova na notasu je rychlejsí a bezpečnější než na živém serveru (podnikový systém, mail, MySQL, apache .....)
Pominu-li, že na živém serveru s podnikovým IS by se laborovat nemělo vůbec, tak nebylo by pro tento typ práce lepší nějaké virtuální prostředí? Virtuálku si zazálohujete a obnovíte mnohem rychleji a snadněji než celý pracovní NTB (ať již to bude jakkoliv vychytané), nehledě na to, že při obnovování pracovní virtuálky ten ntb bude možné stále používat k jiným účelům.
sda1
, to mi připadá jako nesmysl - budete zbytečně zálohovat i prázdné místo a smazané soubory. Pro bezzásahovou obnovu v případě havárie HW vám to stejně nestačí, chyběla by vám tabulka rozdělení disku, MBR a nový hardware bude mít nová ID.
Pokud chcete použít btrfs
, udělal byl jeden malý oddíl ext4
pro /boot
(který při běžném provozu nemusí být připojen), zbytek jako jeden oddíl pro btrfs
a zálohovat soubory. V případě, že disk odejde, vezmete nový, vytvoříte na něm oddíly, obnovíte ze zálohy a nainstalujete GRUB.
Nevím, čemu říkáte "systémová vada", v životě jsem linux nedostal do takového stavu, že bych systém musel obnovovat ze zálohy. Ale pokud to mermomocí chcete, dělejte si na rootu snapshoty, při bootu si pak jen v GRUBu nastavíte, který snapshot se má přimountovat jako root.
Nevím, čemu říkáte "systémová vada", v životě jsem linux nedostal do takového stavu, že bych systém musel obnovovat ze zálohy. Ale pokud to mermomocí chcete, dělejte si na rootu snapshoty, při bootu si pak jen v GRUBu nastavíte, který snapshot se má přimountovat jako root.
Podobným věcem jsem se chtěl vyhnout, nemůžu vypisovat do dotazu všechny důvody a okolnosti.
"Systémová vada" může v danou chvíli např. být, že instalací některých balíčků si "zvořu" systém, pakliže jsem v časové tísni a potřebuji na něčem dělat, je jednodušší obnova než hledat problém. A ano vím, je tu i virtualizace. Ale prosím nechme rad jak v čem dělat a další věci. Raději bych se věnoval dotazu - tedy jak, ostatí přece v tomto není podstatné a nikdo tady, krom mne, nezná všechny okolnosti a podmínk :).
prosím neberte to urážlivě
+1
presně tak, prostě mi obnoví téměř vše, což mi v případě btrfs nad celý diskem bude chybět (je rozdíl zálohovat cca 10GB root a nebo 1TB disk) (ale kdo-ví, třeba clonezilla přijde s něčím novým, je-li to možné, IT se vyvíjí ryche :) )
btrfs
. Tak rozumí tomu souborovému systému stejně dobře jako ovladač btrfs
v jádře, nebo ne?
to bude tím, že clonezilla pracuje s diskovými oddíly - k tomu využívá bud Partclone, Partimage, ntfsclone, nebo dd - ani jeden z nich neumí pracovat nad FS (subvolume), tedy co já vím.
Prozatím jsem nikde neobjevil, jak i pomocí jiných nástrojů udělat zálohu subvolume.
btrfs
nerozumí subvolume, bál bych se, čemu dalšímu na btrfs
nerozumí. Aby to třeba data ze subvolume nepřeskočilo úplně jako nepotřebné smetí. (Ale nezkoumal jsem, jak na tom Clonezilla s podporou btrfs je, vycházím jenom z toho, co je napsáno v této diskusi.)
V podstatě máte pravdu, snaží se rozpoznat FS a dle toho použije příslušný nástroj (vyhne se tak "zálohování" prázdného místa), pokud FS nerozpozná, použije klasický dd a zkopíruje vše - tedy celý oddíl nebo disk. Ale pořád pracuje s oddílem, diskem, ne v rámci FS nebo některé jeho části.
Nechtěl jsem rozebírat popis a volby clonezilly, nebylo to součást dotazu a ve spěchu jsem možná i uvedl nepřesné info, za což se omlouvám. jinak
Pokud vyberete možnosti nastavení pokročilého uživatele, budete moci později nastavit úroveň komprese zálohovaných souborů (má vliv na rychlost zálohování i velikost výsledného souboru) a některé další volby, např. zda se má do zálohy zahrnout také MBR nebo co se má provést (restart, vypnutí počítače) po skončení procesu zálohování atp.
a vidíš, může. Jak jsem již kdesi psal - vyzkoušej,prostuduj a uvidíš, nestřílet naslepo
prikládám soubory které vytvoří clonezilla pouze při záloze sda2 (root)
no neřekl bych, že dělá něco jiného než tvrdí. Jen možná já špatně vysvětluji, což je možné, ale je to tím, že neřeším clonezillu ale zálohování jako takové, je jedno jaký prostředek se použije
Jinak jsem clonezillu do detailu nezkoumal, tak často ji naštěstí nepoužívám (v práci jen na image počítače díky čemuž můžu dát do původního stavu celou učebnu PC - tam používám zálohu sda) - a clonezilla se při všech krocích ptá a ríká, co bude dělat. Ale rozebírat ji nebyl smysl mého dotazu a zbytečně se odbočuje od tématu :)
Možná bych to dále nerozebíral - prostě jsem nepovažoval za nutné jak funguje clonezilla. Pro mne dělá co potřebuji a tím to pro tetno případ končí.
Důležitý je dotaz - tedy jak toto co jde s ext4 a rozděleným diskem efektivně a rychle udělat s btrfs.
Ale děkuji za příspěky a názory (y)
btrfs
a subvolumes zálohovat zvlášť (a pokud to Clonezilla neumí), můžete pro zálohování subvolumes použít jiný program, který to bude umět - třeba cp
nebo rsync
. Clonezillu byste pak použil jenom pro zálohování tabulky rozdělení disku a MBR. Nebo si vytvořte malý oddíl /boot
, ten také zálohujte Clonezillu, a v něm můžete mít nástroje nutné pro obnovení rootu /třeba ten rsync).
Děkuji všem za rady a nakopnutí
Řešení je pro mne tedy jednoduché:
- v případě systémové závady jsou snapshoty a při bootu si nastavím, který snapshot budu používat jako aktivní. Na tuto vlastnost jsem zapomněl a vlastně je to velká část řešení.
- v případě HW chyby je to trochu složitější, ale ne neřešitelné, zalohy budou, jen by to zabralo více času než obvykle.
Abych předešel případným, bohužel problému neřešícím dotazům, ano v podniku je to ošetřeno i jinými mechanismy (zalohování, RAID, kontroly....) a ano, jdu si to vše vyzkoušet (s dovolením, jestli virtuál -prozradím že částečně ano- nebo můj zkušební dotaz je zcela irelevantní. :)
Tudíž všem moc děkuji za nakopnutí a považuji tento svůj dotaz za vyřešený (ale nebojte, hned nahodím další :D )
Tiskni
Sdílej: