RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Hlavne rozdil ve vykonu je katastrofa... Nemysli si, ze ctyrjadro v ARMu je vubec vzdalene srovnatelne se ctyrjadrem Intel. Pripada mi to, jako kdysi RMS vykon na zesilovacich, kdy kazdy trhovec u stanku prodaval zesilovac s 1000W vykonu o velikosti krabicky cigaret
nenechejte se napalit, ARM i kdyby mel 20 jader, bude slaba sra*ka, ktera nebude sahat po kolena core2duo.
Jinak tvoje predstava s prenasenim bananu a pouzitim jako desktopu je docela naivni. Ale vsak to zkus, ja jsem byl taky nadsenec a nenechal jsem si to vymluvit... Je to zabity cas Tyhle srandy se hodi maximalne jako vykonnejsi router, nebo pokud opravdu chces stavet nejake embedded zarizeni. Jo, v automatizaci to ma sve misto. Ale desktop je to priserny.
To si delas legraci? )) Vzdyt se s tim neda skoro nic delat. Je to trapeni nad trapeni, rozhrani se sotva pohne, pripomina to zpomaleny film. Kdyz uz nejaky film spustis a chces ho vypnout, kurak si u toho muze zapalit cigaretu. O nejakem posouvani ve filmu nemuze byt rec.
Navic, je to cele silne ocesane a prizpusobene konkretnimu zelezu. Zkus na tom rozbehat treba debian a spustit si film v desktopu. V Xkach si otevres kalkulacku a procesor ti vyleti na 100% zateze Je to krasny HW, hezka hracka a da se na tom postavit hodne zajimavych projektu, ale jako desktop je to NA HOVNO. Radeji si za ty penize poridit bazarovy notebook. Popravde, rikam si, proc jsem si radeji suchym zipem na televizi nepridelal nejake starsi lenovo
Cekam, az mi dojde trpelivost, nebo prijde na ucet zbytecnych cca 3-5 tisic a jdu do tohohle http://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900DC-ITX/
Pokud rpi pouzivate "jen" na xbmc, tak silne doporucuju distro k tomu primo urcene - openelec.
Zadne trhani/zpozdeni nebo nejake takove veci uz dobre rok nepozoruji (myslim tim rok a mladsi verze).
Mam to tak po baraku ve ctyrech instancich, vsechno ovladane pomoci dalek od televizi pres HDMI-CEC, ale co jsem mel u nektereho naposledy pripojenou bezdrat klavesnici+mys tak si na nejake skubani kurzoru nevzpominam.
Napajeni resim usb konektorem co je primo na televizich. Tedy dalkou zapnu telku, ozivi to rpi a rovnou to prepne telku na hdmi vstup. Co se tyce pretaktovani tak to mam na ten automaticky rezim.
Jeste se podivejte do config.txt jestli mate pridelene pro GPU aspon 128M pameti. To by mohl taky byt problem. Prehravam na tom vsechno mozne, od sd, pres hd az po fullhd, livetv streamy z dvb-s (tvheadend na serveru ve sklepe), detem pohadkove serialy.
Jo vlastne, pokud pustim celou slozku simpsons (24serii, kazda ve vlastni podslozce) tak to trva asi 20sec nez to natahne cely seznam a "zrandomizuje" prehravani.
Kartu mam class10. Jedine co me na tomto reseni stve a zatim jsem nevyresil, je zbytecne zaplaceni smart funkci samotnych tv. Myslim tim to, ze smart funkce samotnych tv vubec nevyuzivam. Skoda, ze zadny vyrobce nenabizi dejme tomu 50'' placku bez vsech techto serepeticek okolo. (tedy zadny - barco a podobne prumyslove znacky to maji ale cena zacina nekde na 50 litrech)...
Tiskni Sdílej: