Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Hlavne rozdil ve vykonu je katastrofa... Nemysli si, ze ctyrjadro v ARMu je vubec vzdalene srovnatelne se ctyrjadrem Intel. Pripada mi to, jako kdysi RMS vykon na zesilovacich, kdy kazdy trhovec u stanku prodaval zesilovac s 1000W vykonu o velikosti krabicky cigaret
nenechejte se napalit, ARM i kdyby mel 20 jader, bude slaba sra*ka, ktera nebude sahat po kolena core2duo.
Jinak tvoje predstava s prenasenim bananu a pouzitim jako desktopu je docela naivni. Ale vsak to zkus, ja jsem byl taky nadsenec a nenechal jsem si to vymluvit... Je to zabity cas Tyhle srandy se hodi maximalne jako vykonnejsi router, nebo pokud opravdu chces stavet nejake embedded zarizeni. Jo, v automatizaci to ma sve misto. Ale desktop je to priserny.
To si delas legraci? )) Vzdyt se s tim neda skoro nic delat. Je to trapeni nad trapeni, rozhrani se sotva pohne, pripomina to zpomaleny film. Kdyz uz nejaky film spustis a chces ho vypnout, kurak si u toho muze zapalit cigaretu. O nejakem posouvani ve filmu nemuze byt rec.
Navic, je to cele silne ocesane a prizpusobene konkretnimu zelezu. Zkus na tom rozbehat treba debian a spustit si film v desktopu. V Xkach si otevres kalkulacku a procesor ti vyleti na 100% zateze Je to krasny HW, hezka hracka a da se na tom postavit hodne zajimavych projektu, ale jako desktop je to NA HOVNO. Radeji si za ty penize poridit bazarovy notebook. Popravde, rikam si, proc jsem si radeji suchym zipem na televizi nepridelal nejake starsi lenovo
Cekam, az mi dojde trpelivost, nebo prijde na ucet zbytecnych cca 3-5 tisic a jdu do tohohle http://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900DC-ITX/
Pokud rpi pouzivate "jen" na xbmc, tak silne doporucuju distro k tomu primo urcene - openelec.
Zadne trhani/zpozdeni nebo nejake takove veci uz dobre rok nepozoruji (myslim tim rok a mladsi verze).
Mam to tak po baraku ve ctyrech instancich, vsechno ovladane pomoci dalek od televizi pres HDMI-CEC, ale co jsem mel u nektereho naposledy pripojenou bezdrat klavesnici+mys tak si na nejake skubani kurzoru nevzpominam.
Napajeni resim usb konektorem co je primo na televizich. Tedy dalkou zapnu telku, ozivi to rpi a rovnou to prepne telku na hdmi vstup. Co se tyce pretaktovani tak to mam na ten automaticky rezim.
Jeste se podivejte do config.txt jestli mate pridelene pro GPU aspon 128M pameti. To by mohl taky byt problem. Prehravam na tom vsechno mozne, od sd, pres hd az po fullhd, livetv streamy z dvb-s (tvheadend na serveru ve sklepe), detem pohadkove serialy.
Jo vlastne, pokud pustim celou slozku simpsons (24serii, kazda ve vlastni podslozce) tak to trva asi 20sec nez to natahne cely seznam a "zrandomizuje" prehravani.
Kartu mam class10. Jedine co me na tomto reseni stve a zatim jsem nevyresil, je zbytecne zaplaceni smart funkci samotnych tv. Myslim tim to, ze smart funkce samotnych tv vubec nevyuzivam. Skoda, ze zadny vyrobce nenabizi dejme tomu 50'' placku bez vsech techto serepeticek okolo. (tedy zadny - barco a podobne prumyslove znacky to maji ale cena zacina nekde na 50 litrech)...
Tiskni
Sdílej: