Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Ahoj, zacinam tridit svou silenou sbirku fotek v digikamu. Prodiram se tim, jak vlastne ty fotky tridit, ucim se s fci rozpoznavani, vyhledavani duplicit, atd.
To jsem se pochvalil, ale k veci. Tridim vesmes rodinne fotky, ale mam tady i nejake hambatejsi, at uz z minulosti, nebo soucasnosti. A asi mi da kazdy rozumny chlap za pravdu, ze neni nejlepsi napad, mit ty fotky pohromade. Takze rekneme, ze mam extra sitove uloziste, nebo treba extra externi disk.
ALE - da se nejak v digikamu vytvorit dalsi "profil" se svou vlastni databazi, aby se tyhle fotky vubec nezobrazovaly v seznamu alb? Je to resitelne jinak, nez extra uzivatelem v KDE, ktery by mel extra databazi v digiKamu? Tahle funkce, pokud tam neni, trochu chybi. Aspon jsem nenasel zpusob, jak tohle resit.
Kdyby si digiKam ukladal databazi pro kazdy korenovy adresar s fotkama, bylo by to jine kafe. Pak by stacilo odpojit prenosny disk. Ale takhle se mi to natahne do databaze s beznyma fotkama a to nechci - budou tam asi i nahledy ,atd.
P.
Řešení dotazu:
digikam --database-directory /media/HambateFotky
KCrash: Application 'digikam' crashing... KCrash: Attempting to start /usr/lib/kde4/libexec/drkonqi from kdeinit sock_file=/home/petr/.kde/socket-T400/kdeinit4__0 [1]+ Pozastavena digikam petr@T400:~$ petr@T400:~$ petr@T400:~$
Tiskni
Sdílej: