Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
petr@T400:~$ free -h total used free shared buffers cached Mem: 3,8G 3,6G 150M 394M 6,1M 510M -/+ buffers/cache: 3,1G 666M Swap: 0B 0B 0B petr@T400:~$
Co jsem cetl, tak udajum z free se neda verit, protoze jako zabrana pamet se ukazuje i ta, kterou ma system "rezervovanou".
free | grep Mem | awk '{print $3-$7}'Zajímavější ale může být třeba htop, který zobrazí procesy v reálném čase a najde viníka (největšího žrouta). Jednorázově to lze vyčíst i třeba pomocí ps, třeba takhle
ps aux | sort -n -k4 -r | head -n 10se dá na mém systému (kde čtvrtý sloupec ukazuje relativní zabranou RAM procesem vůči celkové velikosti RAM) vypsat deset nejžravějších procesů.
Firefox umí pozlobit všude, ale třeba ve Win se mi systém výrazně zpomalil a disk hrčel, takže jsem sestřelil firefox a pokračoval v práci.Tohoto chování by se mohlo dát aspoň částečně docílit s memlockd. Windows mají grafické rozhraní zadrátováné zčásti přímo v jádře a správa paměti je tam dost pravděpodobně ohnutá tak, aby uživatelské rozhraní zůstalo aspoň jakž takž živé, i když zbytek systému už je nepoužitelný.
... ve Win se mi systém výrazně zpomalil a disk hrčel ...
... a kubuntu se prostě nedá dělat často nic jiného, než to navrdo vypnout ...
Tiskni Sdílej: