Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
petr@T400:~$ free -h total used free shared buffers cached Mem: 3,8G 3,6G 150M 394M 6,1M 510M -/+ buffers/cache: 3,1G 666M Swap: 0B 0B 0B petr@T400:~$
Co jsem cetl, tak udajum z free se neda verit, protoze jako zabrana pamet se ukazuje i ta, kterou ma system "rezervovanou".
free | grep Mem | awk '{print $3-$7}'Zajímavější ale může být třeba htop, který zobrazí procesy v reálném čase a najde viníka (největšího žrouta). Jednorázově to lze vyčíst i třeba pomocí ps, třeba takhle
ps aux | sort -n -k4 -r | head -n 10se dá na mém systému (kde čtvrtý sloupec ukazuje relativní zabranou RAM procesem vůči celkové velikosti RAM) vypsat deset nejžravějších procesů.
Firefox umí pozlobit všude, ale třeba ve Win se mi systém výrazně zpomalil a disk hrčel, takže jsem sestřelil firefox a pokračoval v práci.Tohoto chování by se mohlo dát aspoň částečně docílit s memlockd. Windows mají grafické rozhraní zadrátováné zčásti přímo v jádře a správa paměti je tam dost pravděpodobně ohnutá tak, aby uživatelské rozhraní zůstalo aspoň jakž takž živé, i když zbytek systému už je nepoužitelný.
... ve Win se mi systém výrazně zpomalil a disk hrčel ...
... a kubuntu se prostě nedá dělat často nic jiného, než to navrdo vypnout ...
Tiskni
Sdílej: