Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Chcem si nainstalovat maly domaci server postaveny na ubuntu. Kupil som si 2 HDD.
1x SSD chcem pouzit na /
1x HDD klasicky SATA3 3.5" chcem pouzit na /home
Poziadavka je, aby sa klasicky HDD tocil co najmenej. Na /home by som chcel dat data, cize len ak by niekto v LAN ziadal data, vtedy by sa prebudil.
Teraz si presne nespominam, ci je mozne pri instalacii vybrat moznost, aby sa system instaloval na SSD a /home na HDD.
Teraz mi server bezi na starom zeleze kde mam 1 HDD, takze tam som toto neriesil.
Dnes som vsak kupil komplet nove zelezo, uvazujem tam dat LAMP, FTP a dalsie drobne sluzby ako cacti, transmission, mozno owncloud, prip. nieco na stream videa a pod.. V drtivej vacsine sa nebude vyuzivat ziadna sluzba, ale napr. do cacti (podla nastavenia) sa zapisuju v istych intervaloch nejake data a nechcem aby sa kvoli takym prkotinkam roztacal HDD. Samozrejme, ze ak niekto bude chcet streamovat film, alebo up/down s FTP, tak to je uplne jasne, ze HDD musi vtedy pracovat.
Takze aka by bola najlepsia volba pre mna ?
Na starom servery mam 120GB HDD a mam tam 10GB na system, 500MB swap a zvysnych 108GB mam /home. V /home mam vytvorenych 10 userov, kde mam kvazi namapovany FTP priestor, takze kazdy uzivatel ak sa prihlasi, tak si tam moze ukladat/stahovat data. Tento server som robil dost davno asi 8-9 rokov dozadu, cize je to dost take zastarele, ale hlavne mi vsetko slape k spokojnosti.
Takze hlavne vsetky data (filmy) atd .... ktore sa budu vyuzivat ovela menej (ako napr. take logovanie) by som chcel umiestnit na HDD a v pripade nevyuzivania aby sa uspal az pokym nepride poziadavka.
Mam SSD 120GB a HDD 3000GB, je dobre to urobit tak, ze na SSD pre / dam 40GB, pre /home 76GB + swap 4GB a potom fyzicky pripojim 3000GB HDD ... hmm, ale nejak mi to nebere :) Napr. kazdemu userovy (/home/user1, /home/user2 ...) chcem pridelit 250GB, ale chcem aby mali priestor na 3000GB HDD, ale home je na SSD ... no nejak som z toho zmateny :)
Tiskni
Sdílej: