Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Mam spusteny proftpd, mam vytvorenych 5 userov
adduser --shell /bin/false meno
V proftpd.conf mam nastavene pre kazdeho usera direktivu
<Directory ~/meno>
<Limit WRITE>
AllowUser meno
DenyAll
</Limit>
</Directory>
Teraz robim server na inom stroji. Vytvoril som tam userov rovnakym sposobom a nainstaloval proftpd. Proftpd tam korektne bezi, proftpd.conf som skopiroval s prvej masiny (su tam zhodny klienti rovnako vytvoreny). Ja sa na FTP viem pripojit bez problemov (s menom a heslom ake som zadaval pri instalacii ubuntu). Klient sa uz ale nevie pripojit, pise mu to login incorrect. Neviem si vysvetlit, preco to nefunguje, ci som na nieco zabudol .... ?
thx
v logu je toto:
2015-01-24 15:04:07,558 local-server proftpd[1595] local-server (192.168.1.2[192.168.1.2]): USER meno (Login failed): Invalid shell: '/bin/false'
2015-01-24 15:04:07,569 local-server proftpd[1595] local-server (192.168.1.2[192.168.1.2]): FTP session closed.
Ked som pridaval userov, tak som im daval /bin/false aby nemali pristup do shellu
Tiskni
Sdílej: