abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:33 | Nová verze

    Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    dnes 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:11 | Komunita

    Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 10:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 03:33 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.6. 15:44 | Zajímavý software

    Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.6. 13:22 | Zajímavý článek

    Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.6. 12:11 | Nová verze

    Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    10.6. 11:44 | IT novinky

    Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1882 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Problem Ubuntu Karmic Koala

    29.1.2015 08:42 morlor
    Problem Ubuntu Karmic Koala
    Přečteno: 431×
    Zdravim

    Koala slape na starom HP510 ako nahrada za XP,pred par dnami sa stalo toto: chcem otvorit v Places hociaky folder a okno sa otvori a hned zmizne, neviem sa dostat nikam. Jedina moznost ako sa dostat k suborom je cez search. Lepsie ako nic, ale aj tak sa neda nic kopirovat, dokonca ani mount XP diskov. Nie som ziadny geek ani linux guru, bezne veci zvladam aj instalacie cez terminal ale nikde som nenasiel co by to mohlo sposobit. Za ochotu vopred vdaka

    morlor

    Odpovědi

    |🇵🇸 avatar 29.1.2015 10:00 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    Spusť správce souborů (asi Nautilus?) v emulátor terminálu (asi GNOME Terminal?) a podívej se, co to vypíše, jestli spadne.

    BTW doporučuju používat podporovanou distribuci – Ubuntu 9.10 mezi ně už skoro čtyři roky nepatří.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    29.1.2015 10:25 morlor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    Zdar dik za odpoved rad by som novsiu ale firma a jej IT spravca nema pozehnanie od az moc setriaceho vedenia.... notebook ma 512 RAm a Karmic slape ako tak do pohody. Cez terminal sa spustil ale hned padol. teraz som si spomenul ze mi tak tyzden dozadu prestal fungovat sync dropboxu. K terminalu: Pustal som ho len cisto prikazom "nautilus" ak sa spusta inak pls napis ako.... Vypis: (nautilus:2406): Eel-CRITICAL **: eel_preferences_get_boolean: assertion `preferences_is_initialized ()' failed

    ** (nautilus:2406): WARNING **: No marshaller for signature of signal 'UploadFinished'

    ** (nautilus:2406): WARNING **: No marshaller for signature of signal 'DownloadFinished'

    ** (nautilus:2406): WARNING **: No marshaller for signature of signal 'ShareCreateError' Initializing nautilus-dropbox 1.6.2 Initializing nautilus-gdu extension nautilus: symbol lookup error: /usr/lib/nautilus/extensions-2.0/libnautilus-dropbox.so: undefined symbol: g_malloc_n

    29.1.2015 10:46 morlor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    tak problem vyrieseny.... dropobox updater bol nedokonceny....bol oznaceny na upgrade v synapticu po uninstalle sa Nautilus rozbehol.... sice nechapem ako preco ale uz to funguje dik za pomoc zucastnenym...
    |🇵🇸 avatar 29.1.2015 10:50 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala

    Jo, tak zjevně zlobí ten Dropbox. Takže varianty jsou:

    • Používat jiného správce souborů (Thunar, Midnight Commander).
    • Zbavit se integrace Dropboxu.
    • Používat aktuální distribuci, kde bude spíš aktualizovaná mj. podpora Dropboxu. Třeba LTS verze Lubuntu by mohla stát za vyzkoušení; distra pro starý hardware moc neznám, takže to by musel poradit někdo jiný.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    29.1.2015 12:57 morlor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    jj ma to na svedomi Dropbox, teraz som nahodil nanovo a uz sa to znovu spravilo.... nechapem preco Ked sa mi podari nahodit Thunar mozem v klude Nautilus vyhodit? Aktualne distribucie asi neprichadzaju na tomto dochodcovskom HW do uvahy
    |🇵🇸 avatar 29.1.2015 13:02 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    Ked sa mi podari nahodit Thunar mozem v klude Nautilus vyhodit?

    Ano, ale nejspíš i se zbytkem GNOME. To je lepší ho prostě nepoužívat.

    Aktualne distribucie asi neprichadzaju na tomto dochodcovskom HW do uvahy

    Proč?

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    29.1.2015 13:24 morlor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    Preco? Kvoli nasemu IT technikovi.... je to externista a to je katastrofa Ale to je nadlho :)

    Ako vyhodim zbytok Gnome? Aco tam potom mam dat namiesto toho? Toto som nikdy nerobil a nerad by som to posral uplne.... Vdaka
    |🇵🇸 avatar 29.1.2015 13:31 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    Ech. Doporučuju hodit si na flešku (32bitové) Lubuntu LTS a vyzkoušet si, jak to poběží.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    29.1.2015 13:46 morlor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    Hmmm good idea....mohlo ma to napadnut vyskusam dik za tip
    29.1.2015 13:47 Love_Dali | skóre: 24
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    Souhlas. Tazatel by měl přejít na něco, co je podporovaný a nahodit nějaké lehčí DE.

    Ale chápu, že to někdy může být os*r pokud vše musí projít byrokracií..
    Jendа avatar 29.1.2015 13:57 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    Preco? Kvoli nasemu IT technikovi.... je to externista a to je katastrofa
    Počkat, jako že si nemůžeš nainstalovat vlastní OS?
    Ako vyhodim zbytok Gnome?
    Nevyhazoval bych to, pokud nutně nepotřebuješ ušetřit gigabajt na disku.
    Aco tam potom mam dat namiesto toho?
    Já používám Xfce.
    29.1.2015 14:26 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    taky bych rozhodne nevyhazoval Gnome, kdyz na 99% je to jedine prostredi co tam ma :D
    navic po vyhozeni ho uz ani nenainstaluje z5, protoze uz nejsou zive repositare pro Koalu, takze ani nemuze doinstalovat Xfce ktere bych na ten HW klidne zkusil...

    vhledem k tomu ze je tam "celeron m" co o sobe zapomel hlasit ze je pae, je potreba pri novejsi distribuci z USB pridat pri startu jadru parametr forcepae, jinak to nenabehne...
    29.1.2015 14:55 morlor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    No panove

    ste mi pekne nalozili :) ale vyjadrim sa.... menit OS jaksi neni povolene bo klasicka odpoved technika je ze to bol neodborny zasah (aj ked uzparkrat mal technik aj HPcko namale)...ale srat na to....koala zatial slape ked som vyhodil Dropbox Lubuntu mam stiahnute aj USB pripraveny...otazka ci bez dakych odbornych zasahov ala "pridat pri starte parameter" to rozbehnem.... pokial sa da z toho usb urobit live cd idem do toho aspon na skusku. Gnome vyhadzovat urcite nebudem, nestoji mi to za to pri chabych odbornych znalostiach linuxu. Mam tu okrem toho este XP ale tie na tejto hrdzavej kotve idu ako za korunu "kosostvorec" tak preto som hladal riesenie ako spojazdnit Nautilus, co sa zadarilo. Otvoreny som kazdej moznosti len radsej to checknem cez Live ako to bude a ci vobec fungovat. Dakujem za kazdy help aj za vas cas

    Morlor
    29.1.2015 15:24 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    to ISO obsahuje LiveLinux, "rozbalenim/nainstalovanim" na usb je z toho LiveUSB, vypalenim toho ISO na CD je z toho LiveCD ;) ISO na USB lze dostat (v Linux/Windows/OSX) pomoci http://unetbootin.sourceforge.net/
    pridat forcepae pri startu lze jednorazove takto, nebo trvale pripsanim forcepae na konec vsech radku zacinajici append v /media/kdejeusb/syslinux(nebo isolinux)/txt.cfg
    29.1.2015 15:59 morlor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    Tak pomocou unetbootin som to supol na usb formatovane na FAT32 (forcpae som pridal v txt.cfg na koniec riadkov zacinajucich append xxxx --medzera forcpae neviem ci za dvojpomlcku ma ist medzera ale dal som) spustil som to....nabehol screen s language atd.... a zasekol som sa pri rozdelovani diskov....na to som uz nemal odvahu bo mi to pripominalo cistu instalaciu k tomu screenu try Ubuntu without install som sa nedostal respektive k tej moznosti vyskusat ako live ak som nieco spravil zle oprav ma thnx dnes uz koncim zajtra to este skusim
    29.1.2015 17:01 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    udelal jsi to ok, akorat ze ten obrazek ti mel ukazat jen jak to pridat, nemel te zmast ze mas vybrat "install"... sorrac, opravdu by to preformatovalo disk, na vyzkouseni je treba vybrat "Try Without Installing", pripadne pres F2 prepni do CZ nebo SK... (pokud si pridal do txt.cfg (ano s mezerou) tak uz pri startu pridavat nemusis)
    Jendа avatar 29.1.2015 19:09 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    navic po vyhozeni ho uz ani nenainstaluje z5, protoze uz nejsou zive repositare pro Koalu
    Asi mám nějakou jinou Koalu (ano, mám to na jednom desktopu, kde se to bojím aktualizovat; pro rejpaly ohledně bezpečnosti jediná internetová aplikace je tam Firefox, který instaluju jako ESR od Mozilly záplatovaný).

    http://old-releases.ubuntu.com/releases/
    29.1.2015 19:26 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem Ubuntu Karmic Koala
    ne mas stejnou Koalu, ale menils rucne v /etc/apt/sources.list url repositaru z cz.archive.ubuntu.com na old-releases.ubuntu.com a kdyby nastal nejakej problem budes nejspis vedet jak ho vyresit, nebo alespon jak dohledat reseni ;)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.