Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
smtpd_sasl_type=dovecot
, který má klientské certifikáty nastavené. Pokud se pokusím poslat e-mail, selže ověření certifikátu SASL PLAIN authentication failed: Client didn't present valid SSL certificate.Postfix patrně nepředá certifikát dovecotu, a ten ho bez něj odmítne. Dovecot ten samý certifikát akceptuje pro IMAP, tedy certifikát by měl být v pořádku. Dokážu vynutit klientský certifikát v postfixu pomocí
auth_ssl_require_client_cert = yesa vypnout certifikáty v dovecotu, pak odesílání funguje, ale zaříznu příchozí e-maily. Snažím se tedy (neúspěšně)
protocol !smtp { auth_ssl_require_client_cert = yes }Já chci, aby postfix uživatele, který má certifikát, považoval za důvěryhodného, a umožnil mu poslat mail kamkoliv, a od uživatele, který nemá certifikát přijal jen maily pro lokální doménu. Tedy dovecot mi stačí jeden - takový, který vyžaduje certifikát. V tom druhém případě nemá proběhnout žádné ověření uživatele.
smtpd_tls_CAfile = /etc/pki/dovecot/certs/ca.pem smtpd_tls_CApath = smtpd_sasl_type = dovecot smtpd_sasl_auth_enable = yes smtpd_tls_auth_only = yes smtpd_tls_ask_ccert = yes smtpd_relay_restrictions = permit_mynetworks, permit_tls_all_clientcerts, reject_unauth_destination
permit_tls_all_clientcerts
ověřuje certifikáty proti známým certifikačním autoritám. Známá certifikační autorita je jen ta, kterou jsme zadali. Nabízí se permit_tls_clientcerts
, ale to umožní jen povolit certifikáty podle otisku, bez toho, aby se ověřil jejich podpis. Podobně check_client_access
umožní nastavit identifikaci podle otisku, ale ne podle ověření. V dovecotu je pak potřeba nastavit, aby při ověření od postfixu nepožadoval klientský certifikát.
Tiskni
Sdílej: