Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
*-network description: Wireless interface product: Centrino Ultimate-N 6300 vendor: Intel Corporation physical id: 0 bus info: pci@0000:44:00.0 logical name: wlan0 version: 35 serial: 00:24:d7:02:43:9c width: 64 bits clock: 33MHz capabilities: bus_master cap_list ethernet physical wireless configuration: broadcast=yes driver=iwlwifi driverversion=3.13.0-32-generic firmware=9.221.4.1 build 25532 latency=0 link=no multicast=yes wireless=IEEE 802.11abgn resources: irq:48 memory:d3200000-d3201fff
Sice může hledat hostapd, s největší pravděpodobností mu to nebude nic platné. Tahle karta Intel totiž většinou nepodporuje režim AP.
Existuje ovšem novější verze téhož chipsetu, která už režim AP má, což je poněkud matoucí. Obecně se dá říct, že Ultimate 6300 kdesicosi na noteboocích vyrobených před rokem 2013 nebude podporovat AP režim.
Atheros nebo novější Intel bude fungovat i v režimu AP, Intel dokonce s podporou 802.11ac, ale háček je v tom, že na některých noteboocích BIOS whitelist neumožní nabootovat s jinou WiFi kartou než s tou původní (v podstatě).
Takže prvním krokem je sehnat cracknutý BIOS, který nekontroluje whitelist, a nainstalovat ho.
Druhý krok spočívá v instalaci podporovaného chipsetu (Intel, Atheros, Ralink — hostapd má na webu kompletní seznam, ale je dobré se podívat, kde je podporovaný i režim AP s 802.11ac, protože spousta těch driverů umí jenom 802.11n).
Konfigurace hostapd by asi byla až třetím krokem. To už je celkem triviální záležitost, stačí si k tomu jen pár věcí přečíst a vše postupně vyzkoušet.
Doma mám síť typu EAP-TLS na Atherosu a funguje to znamenitě (hostapd).
WiFI AP ve Windows 7 ovšem není zcela plnohodnotný a jsou tam nějaké klasické Microsoft (R) AntiFeatures (TM). Linux (tj. kernel s drivery) žádnou takovou ptákovinu nikdy neměl. Zkrátka buď daný driver (a zařízení) režim AP plně podporuje, nebo ho nepodporuje vůbec. Asi by nebylo úplně snadno proveditelné vyhodit všechny WiFi drivery a říct, že se zpátky dostanou jedině s AP režimem. Bylo by to svým způsobem hezké, ale v praxi by to způsobilo víc škody než užitku.
Takže několik driverů na Linuxu režim AP nemá a s Windows 7 to nemá souvislost. Například u iwlwifi
je sice napsáno Yes, ale je tam poznámka pod čarou, která říká, že jen u některých zařízení. Notebook vyrobený po roce 2013 s WiFi chipsetem Intel by asi byl sázka na jistotu, ale u starších notebooků člověk nikdy neví. Konkrétně moje Lenovo W510 z přelomu let 2009/2010 sice má chipset 6300 Ultimate N, ale nepodporuje režim AP a navíc (což je horší) má BIOS whitelist, takže se ta karta nedá nahradit za novější bez instalace cracknutého BIOSu.
Tiskni
Sdílej: