V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
*-network description: Wireless interface product: Centrino Ultimate-N 6300 vendor: Intel Corporation physical id: 0 bus info: pci@0000:44:00.0 logical name: wlan0 version: 35 serial: 00:24:d7:02:43:9c width: 64 bits clock: 33MHz capabilities: bus_master cap_list ethernet physical wireless configuration: broadcast=yes driver=iwlwifi driverversion=3.13.0-32-generic firmware=9.221.4.1 build 25532 latency=0 link=no multicast=yes wireless=IEEE 802.11abgn resources: irq:48 memory:d3200000-d3201fff
Sice může hledat hostapd, s největší pravděpodobností mu to nebude nic platné. Tahle karta Intel totiž většinou nepodporuje režim AP.
Existuje ovšem novější verze téhož chipsetu, která už režim AP má, což je poněkud matoucí. Obecně se dá říct, že Ultimate 6300 kdesicosi na noteboocích vyrobených před rokem 2013 nebude podporovat AP režim.
Atheros nebo novější Intel bude fungovat i v režimu AP, Intel dokonce s podporou 802.11ac, ale háček je v tom, že na některých noteboocích BIOS whitelist neumožní nabootovat s jinou WiFi kartou než s tou původní (v podstatě).
Takže prvním krokem je sehnat cracknutý BIOS, který nekontroluje whitelist, a nainstalovat ho.
Druhý krok spočívá v instalaci podporovaného chipsetu (Intel, Atheros, Ralink — hostapd má na webu kompletní seznam, ale je dobré se podívat, kde je podporovaný i režim AP s 802.11ac, protože spousta těch driverů umí jenom 802.11n).
Konfigurace hostapd by asi byla až třetím krokem. To už je celkem triviální záležitost, stačí si k tomu jen pár věcí přečíst a vše postupně vyzkoušet.
Doma mám síť typu EAP-TLS na Atherosu a funguje to znamenitě (hostapd).
WiFI AP ve Windows 7 ovšem není zcela plnohodnotný a jsou tam nějaké klasické Microsoft (R) AntiFeatures (TM). Linux (tj. kernel s drivery) žádnou takovou ptákovinu nikdy neměl. Zkrátka buď daný driver (a zařízení) režim AP plně podporuje, nebo ho nepodporuje vůbec. Asi by nebylo úplně snadno proveditelné vyhodit všechny WiFi drivery a říct, že se zpátky dostanou jedině s AP režimem. Bylo by to svým způsobem hezké, ale v praxi by to způsobilo víc škody než užitku.
Takže několik driverů na Linuxu režim AP nemá a s Windows 7 to nemá souvislost. Například u iwlwifi
je sice napsáno Yes, ale je tam poznámka pod čarou, která říká, že jen u některých zařízení. Notebook vyrobený po roce 2013 s WiFi chipsetem Intel by asi byl sázka na jistotu, ale u starších notebooků člověk nikdy neví. Konkrétně moje Lenovo W510 z přelomu let 2009/2010 sice má chipset 6300 Ultimate N, ale nepodporuje režim AP a navíc (což je horší) má BIOS whitelist, takže se ta karta nedá nahradit za novější bez instalace cracknutého BIOSu.
Tiskni
Sdílej: