abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Nová verze

    Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:55 | Komunita

    Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    24.4. 16:55 | IT novinky

    Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    24.4. 14:22 | Nasazení Linuxu

    Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.4. 10:22 | IT novinky

    Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    24.4. 08:22 | IT novinky

    Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 35
    24.4. 08:11 | IT novinky

    Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 07:55 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    24.4. 07:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 16:33 | Komunita

    42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (2%)
    Celkem 458 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Dotaz: Zařízení s dvěma inteface

    14.2.2015 17:36 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Zařízení s dvěma inteface
    Přečteno: 286×
    Před nedávnem tady byl dotaz o dvou stejných IP adresách v DHCP. Podle mne to byla jen částečně zformulovaná otázka problému:
    1. Mám notebook, ten má typicky dvě rozhraní, wifi a ethernet. Na obou se připojí do lokální sítě a dostane IP a konektivitu. Prioritně by se měl připojit po drátu a mít drátovou konektivitu i když třeba uživatel nechá wifi zapnutou a AP mu nahodí i tohle spojení.
    2. Mám druhý systém (typicky zálohovací server). Zálohovací server identifikuje klienty buď na základě IP nebo doménovým jménem.
    3. Jakým způsobem nastavit přiřazení informací pro notebook, aby se k němu zálohovací server dostal konzistentně vždy, když je nějakým zůsobem připojen.
    4. Pokud nastavím duplicitně IP adresu pro obě rozhraní na DHCP serveru, tak je to loterie, co se přiřadí v situaci, kdy jak drát tak wifi mají konektivitu. Pokud nechám dvě IP adresy v DHCP a nastavím dva A záznamy v DNS se stejným jménem, tak klienti (jako ping, který server použije pro zjištění konektivity) budou adresy cyklovat a tím pádem také mnohdy nebudou mít konektivitu. Pokud oba interface nechám unikátní, jak podle jména, tak podle IP, pro zálohovací server to budou dva distinktní systémy a bude mít dvě zálohy. (nebo jednu když mzálohovacímu serveru nadefinuji jen jeden interface)
    Podobně to je když notebook bude kontaktovat i jakýkoliv jiný vnější systém. Nic konzistentního mne v této chvíli nenapadá.

    Odpovědi

    14.2.2015 19:34 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení s dvěma inteface
    Podle meho nazoru se do teto situace zarizeni nema vubec dostat a pokus o prirazeni stejne IP adresy jinemu rozhrani ma selhat na socket error EADDRINUSE(manualne to samozrejme lze obejit jak ukazal pavlix..). To nebrani tomu, aby DHCP priradil stejnou IP adresu prvnimu interface, ktere to stihne, coz je korektni a neodporuje to konfiguraci a fungovani DHCP. Obdoba "roaming" na wireless siti na ethernetu proste neni.
    14.2.2015 23:08 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení s dvěma inteface
    Podle meho nazoru se do teto situace zarizeni nema vubec dostat a pokus o prirazeni stejne IP adresy jinemu rozhrani ma selhat na socket error EADDRINUSE(manualne to samozrejme lze obejit jak ukazal pavlix..).
    Nevím přesně na co je to reakce. Patrně na začátek bodu 4.
    To nebrani tomu, aby DHCP priradil stejnou IP adresu prvnimu interface, ktere to stihne, coz je korektni a neodporuje to konfiguraci a fungovani DHCP.
    To by problém řešilo. Ale jak nastavit DHCP tak, aby když mám MAC1 a MAC2 ethernetové adresy a IP1, IP2 adresy, které jim chci přiřadit, tak aby se spolehlivě IP1 přiřadila prvnímu rozhraní, které se ozve a IP2 druhému a těm MACům se nepřiřadila nikdy jiná adresa a také aby DHCP server nepřiřadil IP2, pokud nemá přiřazenu IP1. Pak to splňovalu podmínku, která je na začátku, a to: Pokud je IP1 aktivní je notebook připojen a stačilo by veškerou adresaci směřovat na IP1.
    15.2.2015 00:07 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení s dvěma inteface
    Vytvoris dva subnety a zkazdeho subnetu priradis fixni IP ke kazde MAC?(analogie reseni z predchozi debaty..)
    14.2.2015 22:40 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení s dvěma inteface
    nastavím dva A záznamy v DNS se stejným jménem, tak klienti (jako ping, který server použije pro zjištění konektivity) budou adresy cyklovat
    Tohle není obecně pravda, záleží na klientovi, jak se bude chovat. Klient může zkusit jen první adresu, může je zkoušet v pořadí, v jakém je dostal, může je zkoušet v náhodném pořadí.

    Podle mne by pro ten váš případ bylo správné, kdyby druhý systém bral adresy v pořadí, v jakém je dostane od DNS (a sám se bude muset rozhodnout, zda upřednostní IPv6 nebo IPv4), a postupně je zkoušel, dokud neobjeví nějakou funkční. Samozřejmě je pak nutné zajistit, aby DNS server ani DNS resolver nesimulovali roundrobin tím, že budou měnit zadané pořadí záznamů.

    Případně byste mohl použít DDNS nebo reagovat na přidělení IP adresy přes DHCP a nastavovat jeden DNS záznam podle toho, zda notebook požádal o IP adresu pro ethernet nebo wifi. Ale tam by to chtělo víc logiky, protože když bude notebook připojen kabelem a zapne wifi, asi nechcete zálohovat přes wifi. Ale naopak když zapne wifi a pak odpojí kabel, chtěl byste, aby se záznam přepnul.

    A nebo se vykašlete na IPv4 a použijte IPv6 mobility.
    14.2.2015 23:24 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení s dvěma inteface
    zkusil jsem to nastavit a třeba ping pravidelně adresy střídá. ssh ne zase tak pravidelně, ale neměl 100% s připojením.
    Případně byste mohl použít DDNS nebo reagovat na přidělení IP adresy přes DHCP a nastavovat jeden DNS záznam podle toho, zda notebook požádal o IP adresu pro ethernet nebo wifi. Ale tam by to chtělo víc logiky, protože když bude notebook připojen kabelem a zapne wifi, asi nechcete zálohovat přes wifi. Ale naopak když zapne wifi a pak odpojí kabel, chtěl byste, aby se záznam přepnul.
    Jak nastavit DNS podle toho o co byl požádán DHCP server? Klidně bych to nechal tak, že na jakém rozhraní záloha začne, na tom se dokončí, když to uživatel utrhne, tak se záloha přeruší. V příštím časovém okně se pokus o zálohu bude opakovat a dotáhnou se jen ty soubory, které nebyly předím zálohovány. Další logika by sice trochu pomohla, ale zvýšení komplikací při nastavení za to nestojí.

    IPv6 mobility by to asi vyřešila, ale jednak zatím ji neumím, a za druhé mi pořád to připadá, jako něco, co má v podstatě jiný cíl, než konektivita se zařízením se dvěma interfacy ve stejné lokální síti.
    16.2.2015 13:19 tonda_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zařízení s dvěma inteface
    Zdravim, ja to resim tak ze my DHCP server updatuje DNS... mam nastavene "skoro staticke IP" DHCP mapuje IP nad MAC and pro notebook mam 2 IP jedno pro WIFI a druhe pro copper.

    ale hostname mam v obou stejne... takze se tam vzdy nejak dostanu - ano mam problem pokud mam zapnune obe najednou ale to resi NM

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.