OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Podle meho nazoru se do teto situace zarizeni nema vubec dostat a pokus o prirazeni stejne IP adresy jinemu rozhrani ma selhat na socket error EADDRINUSE(manualne to samozrejme lze obejit jak ukazal pavlix..).Nevím přesně na co je to reakce. Patrně na začátek bodu 4.
To nebrani tomu, aby DHCP priradil stejnou IP adresu prvnimu interface, ktere to stihne, coz je korektni a neodporuje to konfiguraci a fungovani DHCP.To by problém řešilo. Ale jak nastavit DHCP tak, aby když mám MAC1 a MAC2 ethernetové adresy a IP1, IP2 adresy, které jim chci přiřadit, tak aby se spolehlivě IP1 přiřadila prvnímu rozhraní, které se ozve a IP2 druhému a těm MACům se nepřiřadila nikdy jiná adresa a také aby DHCP server nepřiřadil IP2, pokud nemá přiřazenu IP1. Pak to splňovalu podmínku, která je na začátku, a to: Pokud je IP1 aktivní je notebook připojen a stačilo by veškerou adresaci směřovat na IP1.
nastavím dva A záznamy v DNS se stejným jménem, tak klienti (jako ping, který server použije pro zjištění konektivity) budou adresy cyklovatTohle není obecně pravda, záleží na klientovi, jak se bude chovat. Klient může zkusit jen první adresu, může je zkoušet v pořadí, v jakém je dostal, může je zkoušet v náhodném pořadí. Podle mne by pro ten váš případ bylo správné, kdyby druhý systém bral adresy v pořadí, v jakém je dostane od DNS (a sám se bude muset rozhodnout, zda upřednostní IPv6 nebo IPv4), a postupně je zkoušel, dokud neobjeví nějakou funkční. Samozřejmě je pak nutné zajistit, aby DNS server ani DNS resolver nesimulovali roundrobin tím, že budou měnit zadané pořadí záznamů. Případně byste mohl použít DDNS nebo reagovat na přidělení IP adresy přes DHCP a nastavovat jeden DNS záznam podle toho, zda notebook požádal o IP adresu pro ethernet nebo wifi. Ale tam by to chtělo víc logiky, protože když bude notebook připojen kabelem a zapne wifi, asi nechcete zálohovat přes wifi. Ale naopak když zapne wifi a pak odpojí kabel, chtěl byste, aby se záznam přepnul. A nebo se vykašlete na IPv4 a použijte IPv6 mobility.
Případně byste mohl použít DDNS nebo reagovat na přidělení IP adresy přes DHCP a nastavovat jeden DNS záznam podle toho, zda notebook požádal o IP adresu pro ethernet nebo wifi. Ale tam by to chtělo víc logiky, protože když bude notebook připojen kabelem a zapne wifi, asi nechcete zálohovat přes wifi. Ale naopak když zapne wifi a pak odpojí kabel, chtěl byste, aby se záznam přepnul.Jak nastavit DNS podle toho o co byl požádán DHCP server? Klidně bych to nechal tak, že na jakém rozhraní záloha začne, na tom se dokončí, když to uživatel utrhne, tak se záloha přeruší. V příštím časovém okně se pokus o zálohu bude opakovat a dotáhnou se jen ty soubory, které nebyly předím zálohovány. Další logika by sice trochu pomohla, ale zvýšení komplikací při nastavení za to nestojí. IPv6 mobility by to asi vyřešila, ale jednak zatím ji neumím, a za druhé mi pořád to připadá, jako něco, co má v podstatě jiný cíl, než konektivita se zařízením se dvěma interfacy ve stejné lokální síti.
Tiskni
Sdílej: