abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: instalace v openSUSE

    24.2.2015 20:27 Michal
    instalace v openSUSE
    Přečteno: 393×
    Zdravím všechny, může mi, prosím, někdo vysvětlit, jak funguje instalátor v openSUSE? Mám na mysli toto: při základní instalaci jsem odmítl LibreOffice 4.3.5 a později si doinstaloval LibreOffice 4.4. Nicméně, nyní se mi při každé instalaci jakéhokoliv software (hra, program, cokoliv) vnucuje instalace LibreOffice 4.3.5, prostě tam číhá. Dal jsem u ní příznak Tabu - nikdy neinstalovat, ale je to marné, stále tam naskakuje a stále to musím hlídat. Navíc - proč distribuce openSUSE 13.2 není schopná poznat, že má již nainstalovanou verzi LibreOffice 4.4 a stále se mi snaží vnutit svojí interní 4.3.5? Lze toto nějak definitivně zakázat? Mnohokrát děkuji za rady. Jo - mám poslední verzi openSUSE 13.2, netbook Acer Aspire One 756, linux je jediný OS, navždy :-)


    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Blaazen avatar 24.2.2015 20:31 Blaazen | skóre: 24 | blog: BL
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace v openSUSE
    A jakým způsobem byla ta vyšší verze instalována?
    24.2.2015 20:34 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace v openSUSE
    Stáhnul jsem si jí ze stránek www.libreoffice.org a následně podle pokynů - Uvh -rpm atd...
    Blaazen avatar 24.2.2015 21:36 Blaazen | skóre: 24 | blog: BL
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace v openSUSE
    YaST by to měl vidět, když se to nainstaluje v konzoli pomocí rpm. Tak nevím, co je špatně. Možná zkusit najít nějaký repozitář, kde jsou novější verze softwaru (openSuSE je velký distro, něco určitě bude) a přeinstalovat to z něj.
    24.2.2015 22:02 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace v openSUSE
    nevím, nevím... kromě této chybky mi to šlape jako hodinky...
    24.2.2015 22:36 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace v openSUSE
    Tímhle způsobem se v linuxovém světě prakticky nic neinstaluje, kromě pro uživatele významných a běžně nepodporovaných balíků. Standardně se vše instaluje přes strukturu repozitářů, které zabezpečují aktualizace a vzájemně vyřešené závislosti. A díky závislostem na knihovnách se právě YAST nebo PackageKIT nebo zypper snaží vytvořit konzistentní strukturu knihoven a chce některé změny knihoven, které ve finále díky vzájemným závislostem chtějí změnit i verzi libreoffice.

    U distribucí s vydáními může nastat situace, kdy některé balíky jsou o nějakou subverzi starší než aktuální upstream. A pokud opravdu potřebujete aktuální verzi libreoffice, tak správné řešení je zahrnout do vyší instalace takový repozitář, který má aktuální verzi.

    Nejjednodušší řešení je jít na vyhledávací stránku openSUSE, kde se v první instanci hledají balíky a najít libreoffice http://software.opensuse.org/package/libreoffice

    zvolit používanou distribuci (openSUSE 13.2) a rozkliknout "zobrazit nestabilní balíčky". Tahle volba nabídne i verze, které nejsou oficiálně podporovány. Verze "LibreOffice:Factory" právě obsahuje verzi 4.4.0 a pomocí "OneClickInstall" se jednak přeinstaluje se správnými závislostními balíky a jednak bude LO ve stavu, kdy se budou provádět aktualizace. Po instalaci přímo z upstreamu se automaticky žádné bezpečnostní ani jiné aktulizace nedprovádí. A "nepodporované/nestabilní" znamená hlavně to, že verze nebyly testovány proti dalším součástem systému a někdy se něco může rozbít a je třeba s tím počítat.
    25.2.2015 15:17 reb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: instalace v openSUSE
    Pomohlo by sem pastnout, co přesně zypper při instalaci něčeho hlásí nebo nabízí. Z toho by se mohlo dát zjistit, kde je problém (potenciálně to může být nějaká nekompatibilita s rpmky přímo z lo.org a distribucí; v takovém případě by bylo řešení nainstalovat s balíčky z OBS z LibreOffice:Factory).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.